Izdevums "Acta Astronautica" nācis klajā ar pieņēmumu par to, ka augstu attīstītas ārpuszemes izcelsmes būtnes varētu baudīt Zemes burvīgās ainavas un dažādus tās objektus, kas attiecināmi uz ļoti tālu senatni. Pētījumos konstatēts, ka ļoti lielā attālumā no Zemes esošās ārpuszemes būtnes potenciāli esot spējīgas identificēt arī būves, taču tikai tās, kas uzbūvētas vismaz pirms 3000 gadu, un šis ierobežojums esot saistīts ar to laiku, kāds nepieciešams gaismas ceļojumam cauri Visuma plašumiem.
Šajā gadījumā runa ir par pētījumu, kas veikts Ārpuszemes saprāta meklēšanas institūta jeb SETI zinātniskā līdzstrādnieka Z. Osmanova vadībā. Viņš uzskata, ka fizikas likumu universālums noteic: ārpuszemes novērotāji var izmantot savus vismodernākos teleskopus faktiski tikai Zemes seno lielāko civilizāciju, piemēram, ēģiptiešu, grieķu un varbūt vēl arī romiešu, veikto arhitektūras brīnumu novērošanai.
Klasificējot citplanētiešu civilizācijas tehnoloģiskās attīstības līmeni, pētījuma veicēji piedāvājuši trīs pamata tipus: Tips-I, kas patērē visu no saimniekzvaigznes uz planētas krītošo enerģiju; Tips II, kas izmanto visu zvaigznes enerģiju; Tips-III, ārkārtīgi attīstīta citplanētiešu civilizācija, kas izmanto visu galaktisko enerģiju. Attiecīgajā pētījumā izvirzīts jautājums par to, vai Zemes tehnoloģiskie artefakti ir saskatāmi ārpuszemes teleskopos. Uzmanības centrā varētu būt gigantiskas būves, piemēram, ēkas, kosmiskie pavadoņi un pat lieli kosmosa kuģi. Pētījuma veicēji uzskata, ka optiskie teleskopi kļūs par vislabāko instrumentu mākslīgas izcelsmes objektu identificēšanai, izmantojot no tiem atstarotās redzamās gaismas novērojumus.
Attiecīgās novērošanas efektivitātes palielināšanai pētījumā piedāvāts izmantot vairākus teleskopus, kas darbojas kopā, vai arī pielietot superjaudīgus skaitļojumus. Gigantiski lielu teleskopu vietā varētu izmantot arī optisko interferometriju ar pagarinātu bāzes līniju, izmantojot vismaz divus vienu no otra ievērojamā attālumā izvietotus teleskopus. Turklāt izvirzīts arī pieņēmums par to, ka attīstīto citplanētiešu sabiedrības nolūkā ierakstīt no šiem artefaktiem pienākošos signālus varētu izmantot uz mākslīgo melno caurumu bāzes veidotus kvantu datorus.
Katrā ziņā šā pētījuma un ar to saistīto apgalvojumu nozīme varētu būt arī pietiekami dziļa, jo tas viss kopumā aktualizē jautājumu: vai Zemes senatnes jaukumi ir vai nav piesaistījuši ārpuszemes civilizācijas? Un, ja ir, tad, iespējams, tās šejienes vēsturi un kultūru pētī vienkārši no attāluma. Proti, nepārtraukti mūs novēro tieši tāpat, kā mēs novērojam dažādas aizdomīgas drupas uz citām planētām...
Aptauja
Kā jūs jūtaties par pieaugošo mākslīgā intelekta (MI) lomu ikdienas dzīvē?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.