Jordānas ieplakas teritorijā esošā vismaz 70 kilometrus garā un aptuveni 17 kilometrus platā Nāves jūra ir viena no planētas pārsteidzošākajām parādībām. Pētnieki uzskata, ka pirms vairākiem desmitiem miljonu gadu šajā teritorijā noticis spēcīgs zemes garozas lūzums, un tas izveidojis ieplaku, kas sākusi piepildīties ar ūdeni.

Reklāma

Tā uzradies senatnes okeāns Tetiss, kas turklāt vairākas reizes applūdinājis mūsdienu Izraēlas teritoriju, bet pēc ūdens galīgās atkāpšanās tur izveidojās kalni un plakankalnes. Kad ūdens līmenis ievērojami nokritās, attiecīgajā teritorijā izveidojās vairāki ezeri, kurus savstarpēji nodalīja akmens bluķi, kas pildīja savdabīgu dabiska veidojuma aizsprostu lomu. Tieši tādā veidā uzradās Hula ezers, Kinereta ezers (Galilejas jūra) un Nāves jūra.

Mūsdienās Nāves jūra ir daļa no Sīrijas–Āfrikas rifta un ar Jordānas upes ūdeņiem savienojas ar citiem ezeriem. Taču pati Nāves jūra faktiski ir ezers, vienkārši ar ļoti sāļu ūdeni, un tajā ir pasaulē visaugstākā sāls koncentrācija. Tieši tā ir tā dabas parādība, kurai pasaulē nav analogu.

Tostarp pētnieki arī uzskata, ka Nāves jūras veidošanās saistīta ar senu kontinentu dreifu un litosfēras plātņu kustību. Jūra izvietojusies ieplakā, kas veidojusies tektoniskās aktivitātes rezultātā. Senatnē notikusi Eirāzijas un Āfrikas kontinentu atdalīšanās, un tajā teritorijā izveidojās Sīrijas–Āfrikas lūzums. Tostarp Āfrikas un Arābijas litosfēras plātnes turpina slīdēt gar šo lūzumu, attiecīgi izraisot pazemes grūdienus. Aptuveni pirms 3–4 miljoniem gadu notika jaudīgs vietējo vulkānu izvirdums, kas pārrāva Nāves jūras un Vidusjūras saikni. Pēc tā Lašona līcis sāka izžūt, atstājot aiz sevis lielu daudzumu sāls purvu, un tādējādi Nāves jūras teritorijā izveidojās milzīgi liela sāls plūsma aptuveni 2000 metru dziļumā. Savukārt mūsdienu Nāves jūra esot izveidojusies pirms aptuveni 20–40 tūkstošiem gadu, kad tur ieplūda saldūdens un sajaucās ar augsnē esošajiem sāls krājumiem.

Mūsdienās Nāves jūra ir ne tikai unikāla dabas parādība, bet arī vieta, kur notiek dažādi pētījumi un eksperimenti. Pētnieki no dažādām valstīm turpina izzināt tās īpatnības, meklējot labāko risinājumu iespējamajam unikālā ūdens sastāva pielietojumam medicīnā, kosmētikā un citās jomās.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.