Jauniem un iepriekš nereģistrētiem transportlīdzekļiem Eiropas Savienībā no šī gada jūlija ir jābūt aprīkotiem ar intelektisko ātruma pielāgošanas sistēmu jeb ISA, kas palīdz transportlīdzekļa vadītājam ievērot ceļa videi piemērotu ātrumu, nodrošinot atgriezenisko saiti transportlīdzekļa vadītājam. Vai šis modernizējums tiešām palīdzēs ātruma pārkāpumus mazināt?
Viss, kas tiek darīts lieka ātruma slāpēšanai, protams, šķiet slavējams. Taču atļaušos brīdināt – brīnumzāles negaidiet.
Pirmkārt, Latvijas autoparka nomaiņa ar jauniem ražojumiem ir ļoti lēna. Paies gadu desmiti, līdz šī sistēma kļūs dominējoša un masveidā pasargājoša.
Otrkārt, ISA sistēma ir tikai vēl viena no vairākām palīgsistēmām, kas vadītājam cenšas palīdzēt ievērot maksimāli atļauto braukšanas ātrumu, nevis darbojas tiešā veidā kā ātruma ierobežotājierīce.
Šo sistēmu ir iespējams atslēgt pilnībā, un arī neatslēdzot nepieciešamības gadījumā pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu.
Informē, brīdina, bet pilsoņu brīvība – tostarp grēkot – joprojām saglabāta svēta.
Par tādu to laikam jau uzskata politiķi. Un ražotāji labprāt pakļaujas, jo ātra prece ir dārgāka, rentablāka.
Tehniski jau gadus 25 ir pilnīgi iespējams būvēt automobiļus, kuri apdzīvotā vietā vienkārši nebrauktu ātrāk par 50 km/h, tikai paaugstinātu limitu zonās ļaujot zirgspēkiem vaļu. Bet brīvība ir svēta. Un brīvo pilsoni no muļķīgām kļūdām sargājošas sistēmas palīdz glābt vien reizēm. Biežāk gan tās ir viņu kaitinošas un smieklīgi vienkārši apejamas. Piemērs – kāds pērn būvēts premiuma firmas auto, kuru nav iespējams izkustināt no vietas, kamēr vadītāja drošības josta nav aizsprādzēta. Labi – aizsprādzēju… Izkustos, ieskrienos līdz simtiņam (vai diviem, ja tīk) un joka pēc laižu sprādzi vaļā. Šis turpina rūkt un lidot. Ko tāds izglābs? Drošībā joprojām būs tāpat kā iepriekš nevis digitāli, bet mentāli prātīgie…