Zinātniskas ievirzes izdevums "Terrae Incognitae" vēstījis, ka viduslaiku latīņu literatūras speciālists, Milānas universitātes filoloģijas profesors Paolo Kjeza noskaidrojis, ka jūrnieki no Dženovas par Ameriku zinājuši jau vismaz 150 gadus, vēl pirms to “atklāja” Kristofors Kolumbs.

Raugi, 1345. gadā Milānas mūka Galvaneusa Flammas veikto pierakstu atšifrējums apliecināja, ka itāļu jūrnieki šo valstību, kas vēlāk nodēvēta par Ameriku, pazinuši kā Marklendu jeb Markaladu, savukārt atsevišķi islandiešu vēsturiskie avoti to uzskatījuši par daļu no tagadējās Ziemeļamerikas piekrastes. Visdrīzāk, runa esot par Labradoru vai Ņūfaundlendu.

Kjeza paudis, ka runa esot par pirmo Amerikas pieminējumu senajos avotos, un tas, lai arī tāda savdabīga pirmiedīgļa formā, tomēr esot noticis tieši Vidusjūras reģionā. Viņš paskaidrojis, ka Galvaneuss bijis dominikāņu mūks, kurš dzīvojis Milānā un bijis saistīts ar ģimeni, kuras pārstāvji tradicionāli ieņēmuši pilsētas galvas amatu. Viņš arī sarakstījis vairākus literāros darbus latīņu valodā, pamatā par vēsturiskām tēmām. Un viņa sniegtās ziņas esot ārkārtīgi vērtīgas nolūkā iegūt no pirmavotiem vairāk informācijas par tā laika vēsturiskajiem notikumiem.

Runa ir par mūka darbu “Cronica universalis”, kas esot viens no pēdējiem viņa darbiem, kas turklāt palicis arī nepabeigts. Attiecīgais materiāls pietiekami detalizēti apraksta visas tajā laikā zināmās pasaules vēsturi, sākot ar tās radīšanu un beidzot ar darba tapšanas laiku. Kjeza paskaidrojis, ka, iztulkojot mūka pierakstus, viņš uzzinājis – Dženova varēja kļūt par savdabīgiem vārtiem jauno zemju jaunumam, un Galvaneuss reiz gluži nejauši noklausījies jūrnieku sarunu par kādām zemēm tālu okeāna ziemeļrietumos, kas esot absolūti derīgas komerciāla labuma gūšanai. Turpat arī varot uzzināt par ļoti detalizēti aprakstīto Grenlandi. Kjeza, mēģinot paskaidrot, kāpēc Marklande tajā laikā nav noteikta kā jaunatklāta zeme, paudis, ka šīs runas tomēr bijušas mēreni izplūdušas un tās nav devušas iespēju gūt apstiprinājumu kartogrāfiskajos vai zinātniskajos datos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.