Nesen Ķīnas pilsētā Daliaņā notika tās energoapgādes tīkla pieslēgšana jaunai akumulatoru enerģijas sistēmai, kas spēj pilnā mērā stabilizēt vismaz 200 000 pilsētas iedzīvotāju energoapgādi.

Reklāma

Runa ir par sistēmu Dalian Flow Battery Energy Storage Peak – shaving Power Station ar 400 megavatstundu ietilpību un 100 megavatu maksimālo izejas jaudu, un tā tagad kļūs par visas pilsētas savdabīgo enerģijas banku, piešķirot iespēju izmantot visu atjaunojamo enerģijas avotu potenciālu, piemēram, runājot par vēju un saules gaismu.

Litija jonu baterija.

Jaunā enerģijas uzkrāšanas sistēma ir īpaša plūsmas vanādija baterija, kas kardināli atšķiras no plaši lietojamajiem litija jonu un skābes akumulatoriem, un tajā enerģija glabājas liela izmēra tvertnēs iesūknētas šķidro elektrolītu ķīmiskās enerģijas formā. Savukārt enerģijas atpakaļnosūtīšanu veic, īstenojot šķidrā kristāla iziešanu cauri speciālai jonu membrānai. Šāda vienkārša iespēja jauno bateriju padara par salīdzinoši lētu akumulatoru enerģijas risinājumu. Savukārt enerģijas uzglabāšanas iespēja vairākus mēnešus praktiski bez zudumiem tādas baterijas padara tieši no atjaunojamajiem avotiem, kuri, kā zināms, nevar izcelties ar stabilitāti un patstāvīgumu, iegūtās enerģijas maksimāli efektīvu uzglabāšanu un izmantošanu. Vēl vairāk – lielā izejas jauda ar tādu bateriju palīdzību ļauj kompensēt tradicionālās enerģijas lietošanas diennakts un sezonālās svārstības, tādējādi būtiski pazeminot elektropadeves līnijām uzkrauto slodzi.

Līdzīgu pieeju mēģināts izmantot arī jau agrāk. Vācijas ziemeļrietumos, netālu no pilsētas Jemgumas, pazemes sāls alās jau bija uzkonstruēta īpaša oksidējoši atjaunojošā plūsmas baterija, kuras jauda bija 120 megavati. Jaunā ķīniešu baterija vēl gluži neaizvelk līdz šim rādītājam, taču pēc tā, kad tās uzstādīšana būs pilnībā pabeigta, tās jauda jau sasniegšot 200 megavatus, bet ietilpība – 800 megavatstundas.

Un vēl var piebilst, ka ķīniešu jaunā sistēma uzskatāma arī par sava veida izmēģinājumu un demonstrācijas poligonu. Proti, tajā gadījumā, ja šīs plūsmas baterija apliecinās savu stabilitāti un efektivitāti attiecībā pret uzticētajiem uzdevumiem, Ķīnā jau drīz var parādīties arī citas līdzīgas baterijas, kas vēl bez globālā elektriskā tīkla stabilizācijas varētu piedalīties arī pasākumos saistībā ar oglekļa izmešu samazināšanu apkārtējā vidē.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.