Sestdien, 24. februārī, kad apritēja divi gadi kopš Krievijas sāktā pilna mēroga kara Ukrainā, Rīgā pie Brīvības pieminekļa pulcējušies vairāki simti cilvēku, lai paustu atbalstu Ukrainai.

Pasākuma "Kopā līdz uzvarai!" dalībniekiem bija Ukrainas karogi, lentītes Ukrainas karoga krāsās, dažādi plakāti, kuros tika pausts nosodījums Krievijas agresijai, Putinam un aicinājums atbalstīt mieru Ukrainā. 

Pasākumā klātesošos uzrunāja Ukrainas armijas mediķe un gada Eiropas cilvēks Latvijā Sarmīte Cīrule, Līvānu 1. vidusskolas skolotāja Sandra Kivleniece, alpīnists Valdis Puriņš, tulce Viktorija Prituļaka, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, Latvijas Pilsoniskās alianses padomes priekšsēdētājs Georgs Rubenis, disidente Lidija Doroņina-Lasmane un uzņēmējs, profesors un zemessargs Juris Alberts Ulmanis, kā arī Latvijas amatpersonas.

Iepretim Krievijas vēstniecības ēkai Rīgā arī tika izteikts atbalsts Ukrainai un nosodījums Krievijas okupantiem.

Pāris desmiti cilvēku sestdien bija pulcējušies arī iepretim Ukrainas un Krievijas vēstniecībai, kur tika dziedāta Ukraina himna, kā arī skanēja slavas saucieni Ukrainas karavīriem.

Neraugoties uz lietaino laiku, daudzi ļaudis pulcējās atbalsta pasākumā pie Brīvības pieminekļa.

Sestdien Rīgā notika arī citi pasākumi, viens no tiem – piemiņas un atbalsta akcija "Gaismas ceļš Ukrainai". Vairāk nekā tūkstotis cilvēku pievakarē devās simboliskā gaismas gājienā no Doma laukuma līdz Brīvības piemineklim, lai godinātu karā Ukrainā kritušos un paustu atbalstu karā ierautajai valstij. Brīvības piemineklis bija izgaismots Ukrainas karoga krāsās. Pie pieminekļa klātesošie vienojās Latvijas un Ukrainas himnas dziedājumā.

Uz atbalsta pasākumu Ukrainai vairāki cilvēki bija ieradušies kopā ar bērniem.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.