"Labdien, žurnāla "Medības ļaudis"! Savu medību notikumu vēlētos nosaukt Zosu trakums, jo tādu vēl nebiju pieredzējis. Man ļoti patīk zosu medības, un pēdējos trīsdesmit gados esmu nomedījis piecas (!) zosis, taču tad pienāca 13. oktobris. un izdevās izbaudīt lielisku medību piedzīvojumu. Pievienoju arī trofeju foto," tā Jānis Suveizda no medību kolektīva "Ambeļi".

Kad pieteicu medības, kolektīva vadītājs sacīja, ka šogad zosu ir ļoti daudz. Uz medībām devos ap septiņiem no rīta, un visa pamale jau skanēja! Nonācis plānotajā vietā, redzēju ko neticamu – zosis milzīgos baros devās uz laukiem vismaz kādu stundu. 

Man šķita, ka to ir miljons. Aptuveni tūkstoši trīs apmetās uz lauka, pie kura biju nomaskējies, citas lidoja dažādos virzienos, bet man tuvumā to nebija. Tad sēdošo barā kaut kas notika un visas vienlaikus pacēlās gaisā! 

To skaņu, kas tur radās, nav iespējams aprakstīt – kaut kas līdzīgs kombaina dzinējam ar turbīnu! 

Zosis sāka lidot dažādos virzienos, un man izdevās nomedīt četras! Nolēmu iet mājās, jo vairāk būtu smagi stiept! Mājās nodīrāju medījumu un nolēmu pēcpusdienā ap pulksten četriem doties atkal, jo parasti zosis no rīta barojas līdz pusdienām un tad ap kādiem pieciem vakarā atkal atgriežas.

Jau pirms iešanas izdomāju, ka apmetīšos tā lauka vidū, kur no rīta barojās tie tūkstoši un kur bija krūmu pudurītis. Jau pa ceļam debesis bija pilnas ar zosīm, bet es droši devos uz izvēlēto vietu, noslēpos zem krūma un domāju medīt tās, kuras apsēdīsies. Un tad atkal sākās zosu uzlidojums – atkal lidoja tūkstoši un visos virzienos, bet nosēdās krūma otrā pusē. 

Sapratu – kamēr sēžu krūmā, nekas nenotiks. Tad atkal visas zosis cēlās spārnos un es atrados šī trakuma pašā epicentrā, un šī skaņa man visapkārt! 

Nostājos ērtā pozīcijā un sāku izvēlēties ērtākos mērķus. Šoreiz nomedīju trīs zosis (ir jāprot laikā apturēt rādītājpirkstu), lai gan varēju arī 30, bet metu mieru šaušanai, jo kā gan tās aiznest un apstrādāt. Zosis neievēroja nekādus piesardzības noteikumus, praktiski nereaģēja uz manu klātbūtni. Tā pa dienu nomedīju septiņas zosis – piecas baltpieres un divas sējas zosis.

Trofeja.

Domāju, ka pie tāda zosu skaita vainīgas bija iepriekš notikušās vētras, kas atpūta zosu barus no Kurzemes uz Latgali (medīju Augšdaugavas novadā), to esmu novērojis arī agrāk – pēc rietumu vējiem zosu pie mums ir vairāk, bet tāds skaits pat pavasaros nekad nebija redzēts. 

Vēl ievēroju, ka labāk medīt zosis, kas lido pret vēju.

Lasi oktobra žurnālā "Medības": 

  • Mārtiņš Dadeiks. Citiem skaidrot medību gudrības ir ļoti liela atbildība!
  • Justs Dzedons. Ko darīt un ko labāk nedarīt ar nomedīto briedi?
  • No kucēna par suni. Pusgads. Tuvojas pirmais pārejas vecums!
  • Zosis. Putns, kas nekad neatkāpjas
  • Kā medību mājas dīrūzi pārvērst atzītā mazjaudas kautuvē
  • Kā medījuma gaļa nokļūst pārtikas apritē
  • Šaušanas atbalsti. Kurš labāks?
  • Noskaidro, kāpēc šauj garām? Testējam stobra kameru Tactacam 6.0

Abonē žurnālu šeit

Žurnāla "Medības" oktobra numurs.