Upeņu komercplatības Latvijā aizņem aptuveni 2200 ha. Latvijā upenes aug arī savvaļā. Dārzkopības institūtā (DI) vērš uzmanību, ka upeņu audzēšanā saistībā ar klimata izmaiņām parādās jauni izaicinājumi – tās ir jutīgas pret sausumu un karstumu. Patlaban bez pumpurērcēm un reversijas vīrusa sāk parādīties arī citas slimības.
Izturīgu šķirņu selekcija pret pumpurērci līdz šim balstījās uz diviem rezistences gēniem, un eksperimentāli pilnībā nav pierādīts, ka tie patiešām nodrošina izturību pret pumpurērcēm. Valstīs, kur notiek izturīgu upeņu selekcija, darbojas pēc līdzšinējās selekcijas pieejas un zināšanām – upenēm ir izplatīta viena pumpurērču suga, ir divi rezistences gēni, kas ierobežo pumpurērces attīstību un upeņu reversijas izplatību, ko pārnes pumpurērces.
DI pētnieki un selekcionāri sadarbībā ar Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC) Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektā "Ribes ģints augu, Cecidophyopsis pumpurērču un upeņu reversijas vīrusa izpēte ilgtspējīgai Ribes ģints ogulāju rezistences selekcijai un audzēšanai" bija pirmie, kas noteica un padziļināti pētīja izplatītās pumpurērču sugas un to ģenētiskos variantus upenēs, jāņogās, alpīnajās vērenēs un citās sugās, analizēja dažādu pumpurērču sugu iesaisti BRV pārnesē, kā arī pievērsās citu vīrusu izvērtēšanai slimajos augos un pretrunīgo rezistences datu cēloņu skaidrošanai.
Projekta mērķis: pētīt Cecidophyopsis–BRV kompleksa mijiedarbību ar Ribes ģints augiem rezistences selekcijai un ilgtspējīgai audzēšanai. Projekta finansējums – 599 604 eiro.
Aktivizējas pavasarī
Pumpurērces – 0,25 mm gari vien mikroskopā saskatāmi bezmugurkaulnieki – upeņu stādījumos ir izplatīti kaitēkļi, kas audzētājiem rada būtiskus zaudējumus. Ērču bojātie pumpuri uzbriest, neatplaukst, vēlāk tie nobrūnē un nobirst. Pumpurērces, sūcot augu sulu, pārnēsā arī ļoti bīstamo upeņu virālās pildziedainības vīrusu (to dēvē arī par upeņu reversijas vīrusu, saīsināti BRV), kas augus padara neauglīgus, un ražas zudumi nekoptos stādījumos un ieņēmīgām šķirnēm sasniedz pat 100%.
Dr. agr. Arturs Stalažs teic, ka pumpurērču attīstība pilnībā norit saimniekauga pumpurā, ārpus pumpura tās atrodas vien migrācijas laikā pavasarī. Pumpura iekšienē ērces vairojas un barojas, liekot augam pumpurus attīstīt kroplus, tautā tos pazīst kā resnos pumpurus.
Pumpurērču migrācija notiek pavasarī, kad augiem izveidojušies jaunie dzinumi ar jaunajiem pumpuriem. Migrācija var sākties līdz ar ziedēšanas sākumu, kā arī turpināties pēc augu noziedēšanas. Literatūrā norādīts, ka ērču migrācijai nav īsti ciešas saistības ar augu attīstības stadijām. A. Stalažs: "Pēc novērojumiem šķiet, ka, visticamāk, te svarīgākā nozīme ir pumpuru pangu žūšanas ātrumam, kā arī gaisa temperatūrai. Ir zināms, ka pumpurērces strauji pamet pumpurus, kad bojātie pumpuri sāk žūt. Citiem vārdiem – pumpura žūšana ierosina ērces ātrāk to pamest."
Dažādos informācijas avotos teikts, ka uz migrācijas sākumu vienā pumpurā var būt no dažiem tūkstošiem līdz aptuveni 30 tūkstošiem ērču. Šie skaitļi vairāk attiecas uz upenēm, tās ir vairāk pētītas. Pētījumos ir norādīts, ka jāņogām un vērenēm ērču skaits pumpuros ir mazāks. "Jo lielākas pumpuru pangas spēs veidot pats augs, jo lielāks ērču skaits būs pangā pavasarī. Pumpuru pangu izmērs atkarīgs no auga genotipa un katra auga dzinuma veselības stāvokļa un vielmaiņas," tā A. Stalažs.