Tava vāktkāre ir modusies tikpat strauji kā pavasaris? Tad tev jāpadomā, kā vākt, neskādējot Dabai. Un tur nav nekā grūta, tikai paskaties plašāk sev apkārt.

Uzmanīgāk apskati svaigus izcirtumus. Pievērs uzmanību vētras nogāztiem kokiem – nekādas skādes, nekādas liekas piepūles, bet ņemt var, cik vajag. Apstaigā ganības, dārza nostūrīšus, ko tāpat pļausi. Pavasara dārza darbi, mežu apauguma izkopšanas vietas – tie ir īsteni pumpuru un mizu zelta kalni.

Lai droši ievāktu dabas veltes, tev ir jābūt pilnīgi pārliecinātai, ka augu tiešām pazīsti. Un jo īpaši tas uzsverams tajā gadalaikā, kad augs nav salapojis vai uzziedējis pilnā krāšņumā. 

Ja šaubies – NEŅEM!

Aveņu, kazeņu, upeņu pumpuri un jaunie zariņi noderēs pie saaukstēšanās. Dažādas mizas strēmeles – pirts vīkšķīšiem. Un ne tikai – lazdas, ievas, kārklu, apses, alkšņa, kļavas mizām piemīt ļoti vērtīgas dziednieciskās īpašības. 

Bērza skariņas garām nepalaid!

Lazdas un alkšņi būs jau noziedējuši, bet bērza skariņas un kļavu ziedus garām nepalaid. Ja vien tev nav alerģija pret putekšņiem, droši vāc jaunās bērzu lapiņas kopā ar ziedošām skariņām. Pusplaukuši apšu pumpuri smaržo tik izteiksmīgi! Protams, neaizmirsti arī par priežu un egļu ziediem un jaunajām skujām.

No vētras izgāztas priedes nolasi nobriedušus ziedpumpurus. Žāvē uz gluda papīra vai ērtā sietā. Sabirušos putekšņus izsijā un sajauc ar medu līdz pabiezas pastas konsistencei. Noderēs pa karotītei, ja kāds apaukstēsies vai jutīsies savārdzis.

Kļavu ziediņi ir visgardākie, kad tie vēl nav pilnībā izplaukuši.

Kļavu ziediņi ir visgardākie, kad tie vēl nav pilnībā izplaukuši. Gan ar svaigiem, gan kaltētiem (pat pulverī saberztiem) var greznot brokastu putras, jogurtus un saldēdienus. Pat smalkām kūkām greznojumā dos maigi saldu zaļu rotu. Un tādu nevienā gardēžu bodē nenopirksi! Lai nu viesi min, kas tas ir!

Kurš gan mūsdienās nav dzirdējis par dažādu “ātro” saldējumu pagatavošanas receptēm. Nu, tām, kurās blendē saldētas ogas kopā ar visu, ko vien var iedomāties. Viss, kas vajadzīgs – jaudīgs galda blenderis un fantāzija. Kamēr ir pieejamas jaunās, vēl maigās egļu skujiņas, var pagatavot arī kādu neparastu saldējumu. Gan jau vēl pērnās upenes arī spiež saldētavas sānus. Ņemam saldētās upenes, saujiņu jauno skuju, garšu izcelšanai nedaudz sasaldinām ar medu vai kādu interesantu sīrupu. Ja gribam “baltāku” – “baltinām” ar to, kas pieejams, kārojams vai kādas īpašas diētas atļauts – no apgrēcīgi treknās maskarpones vai neģēlīgi saldā iebiezinātā piena līdz pat vegāniski glaunajam kokosa pienam.

PAR ŽURNĀLU "SPĪGANA"

"Spīgana" ir vienīgais ezoteriskas ievirzes žurnāls Latvijā, ko veido nevis žurnālisti, bet nozares praktiķi, daloties ar savām zināšanām, pieredzi un dzīvē pārbaudītiem ieteikumiem. Kopš iznākšanas sākuma (2020. gada februāra) "Spīgana" iepazīstina ar dažādām ezoterikas nozarēm – alternatīvās veselības praksēm, senajām zināšanām un šajā gadsimtā izveidotām sistēmām, kas rūpējas par cilvēka fizisko un garīgo veselumu, sava potenciāla un dvēseles uzdevuma apjautu.

Abonē žurnālu šeit.

"Spīgana",