Saistībā ar Covid-19 izraisītajām parādībām, galvenokārt tieši mirstību, amerikāņu pētnieki izanalizējuši datus pamatā par 2020. gadu un Covid-19 izraisītās mirstības saistību ar IDD jeb intelekta traucējumiem, kas izrādījās vispār trešais galvenais iemesls tūlīt pēc sirds slimībām un audzēja, savukārt tieši sirdzējiem ar IDD tas bija galvenais iemesls.

Reklāma

Uzsvērts, ka IDD ir slimība, ko raksturo kustību, valodas, iegaumēšanas, pašapkalpošanās un vispār patstāvīgas dzīves apgrūtinājumi visas dzīves garumā. Uzskatāmākie piemēri ir Dauna sindroms, cerebrālā trieka un garīgā atpalicība.

ASV Sirakūzu universitātes pētnieks Skots Landess kā viens no minētā pētījuma vadošajiem pētniekiem publicējis atskaiti, uzsverot, ka pētījums apstiprinājis jau iepriekš izvirzītās prognozes par to, ka Covid-19 katrā ziņā būs nāvējošāks tieši tiem cilvēkiem, kuri sirgst ar IDD. Viņš paudis: 

"Pat ja ņemam vērā vecumu, dzimumu un rasu etnisko statusu, pētniekiem nācās konstatēt, ka Covid-19 ir pārliecinoši lielāks nāves nesējs ļaudīm ar IDD nekā bez IDD. Vēl vairāk – cilvēki ar IDD mira ievērojami jaunākā vecumā."

Nolūkā saprast to, kāpēc Covid-19 slogs vairāk skar cilvēkus ar IDD, esot vairāk uzmanības jāpievērš papildu slimībām, kā arī cilvēku dzīves apstākļiem. Landess paudis, ka cilvēki ar IDD parasti mēdzot dzīvot biezi apdzīvotās vietās vairāk nekā cilvēki bez IDD, un tādi grupveida dzīves apstākļi, jo sevišķi gadījumos, kad ir ļoti ciešs ikdienas kontakts ar personālajiem aprūpētājiem, ir ļoti saistīti ar Covid-19 izplatīšanos. Vismaz 20% gadījumu tādiem ar IDD sirgstošajiem pieaugušajiem šis risks esot pat nepārvērtējami augsts.

Lai gan vienlaikus esot arī ļoti svarīgi ņemt vērā, ka šo risku lielā mērā var noteikt virkne dažādu sociālo faktoru, piemēram, pietiekami augstā šādos grupveida aprūpes apstākļos mītošo cilvēku koncentrācija, nepietiekama un vienkārši nelīdzvērtīga vērība pret valsts un privātajā sektorā esošo aprūpi, kā arī attiecīgajai sabiedrībai raksturīgā kliedzošā nevienlīdzība attiecībā uz kvalitatīvu vispārējo medicīnisko aprūpi. Landess uzsvēris, ka pētnieki konstatējuši arī to, ka visiem IDD statusiem piemīt ārkārtīgi augsta hipotireozes un krampju izplatība, kā arī aptaukošanās – tas esot fiksēts praktiski visos garīgi atpalikušo un Dauna sindroma pacientu miršanas gadījumos. Tieši tas liekot vēl jo vērīgāk sekot saviem šādiem pacientiem gadījumos, kad fiksēta saslimšana ar Covid-19.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.