Daudziem cilvēkiem kovida pandēmija šķiet pagātne, kas pārdzīvota un vairs neatgriezīsies. Citiem atmiņā, cik smagi šī slimība pārslimota, un joprojām par to atgādina mokošais hroniskā noguruma sindroms. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vismaz 17 miljoni cilvēku Eiropā cieš no SARS-CoV-2 pārslimošanas izraisītām komplikācijām. Taču maz tiek pieminēts, ka ir cilvēki, kuri joprojām cīnās ar vakcīnu radītiem smagiem veselības traucējumiem.
Latvijā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi par kompensāciju, ja pretkovida vakcīnas blakusparādības ir izraisījušas smagu vai vidēji smagu kaitējumu pacientu veselībai un dzīvībai. Tie ļauj samaksāt cietušajam kompensāciju, iekļaujot izdevumus par ārstēšanos. Taču valsts to dara tikai tad, ja izraisītā blakusparādība ir izlasāma attiecīgās vakcīnas lietošanas instrukcijā.
Bet ko darīt tiem cilvēkiem, kuru veselība ir smagi cietusi pēc vakcinācijas, kuri iztērējuši simtiem eiro, meklējot palīdzību no viena ārsta pie cita, kuriem joprojām nav noteikta precīza diagnoze, lai uzsāktu ārstēšanu, un kuriem ir tādi veselības sarežģījumi, kas neparādās pieminētajās instrukcijās?
Ir mūsu valstī ārsti, kas cenšas iedziļināties šo cilvēku problēmās, bet ir arī tādi, kuri īpaši sevi nenoslogo un iet vienkāršāko ceļu – sūta pacientu pie psihiatra vai psihoterapeita, kas palīdzēšot viņam sadzīvot ar savu jauno ķermeni. "Pārņem ārkārtēja bezpalīdzības sajūta, ka esi bijis likuma paklausīgs un devies uz vakcinācijas kabinetu, bet tagad, kad ir vajadzīga palīdzība no lēmuma pieņēmējiem, tie pagriež muguru un atsaka man apmaksāt tik ļoti nepieciešamo laboratorisko izmeklējumu ārpus Latvijas, jo mūsu valstī tas nav pieejams. Līdz ar to ilgstoši liedz noteikt precīzu diagnozi, lai uzsāktu manu ārstēšanu," secina mana kolēģe Karīna, kura ilgstoši mokās ar veselības problēmām.
Birokrātiskie šķēršļi liek ciest sāpes un gaidīt
Analīzes Berlīnes universitātes Šaritē klīnikas laboratorijā "CellTrend GmbH" ir nepieciešamas diagnozes un atbilstošas terapijas noteikšanai vairākiem Latvijas pacientiem, kuri ārstējas pie neirologa Jāņa Mednieka. Viņš ir no tiem ārstiem, kas cenšas iedziļināties to pacientu veselības problēmās, kas nav pārgājušas dažu nedēļu vai mēnešu laikā pēc vakcinācijas pret Covid-19 un turpinās joprojām. Apgūst savu kolēģu pieredzi citās valstīs, kuri tāpat kā viņš cenšas saprast, kāpēc konkrētā cilvēka organisms tik patoloģiski reaģējis pēc saņemtās potes un kāda terapija šādā gadījumā būtu lietojama.
Piemēram, nosūtot Karīnas asiņu paraugu uz pieminēto laboratoriju specifiskai analīzei,
ārsts vēlas pārliecināties un pierādīt to, ka pacientes veselības problēmas iemesls ir tieši vakcīnas un pēc tam arī pārslimota kovida radīts autoimūns process.
"Man ir iemesls domāt, ka ir radusies imūna reakcija, kas joprojām turpinās. Pacientei simptomi svārstās dažādu faktoru ietekmē, un autoimūnām reakcijām ir tendence svārstīties. Turklāt tām ir tendence arvien pasliktināt veselības stāvokli," skaidro neirologs.
Taču iespēju veikt šīs analīzes Karīna gaida kopš pagājušā gada oktobra. "Jau gandrīz divus gadus katru rītu sāku ar stiprām pretsāpju zālēm. Sejas ādas pamatīga dedzināšana, lūpu stīvums, kāju, kakla un roku muskuļu trīce, kāju un roku tirpšana, kustību traucējumi, kas neļauj paskriet, ir simptomi, kas man radās uzreiz pēc otrās "Pfizer" vakcīnas devas," viņa stāsta.
"Veselības centru apvienības" ārstu konsīlijs, kura sastāvā bija arī neirologs Jānis Mednieks, pacientei konstatēja multipli perifērās nervu sistēmas bojājuma simptomus, kas attīstījās pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas. Atbilstoši ārstu konsīlija lēmumam, pacientei ir nepieciešams laboratorisks izmeklējums antivielu līmeņa noteikšanai serumā, kuru veic tikai Berlīnes laboratorijā. Tas ir vajadzīgs, lai pārliecinātos, ka uzstādītā diagnoze – autoimūna saslimšana – ir pareiza, bet, galvenais, lai sāktu atbilstošu ārstēšanu. Ar līdzīgiem simptomiem pie neirologa ārstējas vēl citi pacienti, kuriem būtu nepieciešama šāda laboratoriskā analīze.
Šīs analīzes kopā ar pasta izdevumiem maksā nedaudz virs tūkstoš eiro, un
būtu loģiski, ka mūsu valsts augstākās varas struktūras, kuras sūtīja savus iedzīvotājus vakcinēties, turklāt obligāti, tagad arī nāktu palīgā tiem, kuriem pēc potēšanās dzīve sagriezusies kājām gaisā.
Proti, no valsts budžeta līdzekļiem segtu šo laboratorisko izmeklējumu.
"Taču tās bija veltīgas cerības. Kad lūdzu Nacionālajam veselības dienestam (NVD) izsniegt S2 veidlapu jeb apliecinājumu tiesībām uz plānveida ārstēšanu analīžu veikšanai Vācijā, NVD to atteica. Tieši tāpat rīkojās Veselības ministrija, kur apstrīdēju NVD lēmumu," stāsta Karīna.
Neesot pierādījumu, ka izmeklējums nepieciešams
Ierēdņi savu lēmumu pamatoja ar to, ka ambulatori veikti laboratoriskie izmeklējumi ārvalstīs neietilpstot valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstā. Taču, ja kāds no universitātes klīniku ārstu konsīlijiem būtu ierēdņiem iesniedzis atzinumu, kurā norādīts nepieciešamais pakalpojums, kā arī pamatojums, ka šis pakalpojums personai ir nepieciešams, lai novērstu dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, tad tas būtu iemesls, lai NVD izvērtētu pacientes tiesības saņemt S2 veidlapu.
Te jāpiemin, ka paciente bija ārstējusies abu universitātes slimnīcu stacionāros un, izrakstot viņu no šīm ārstniecības iestādēm, viņai ieteica apmeklēt psihiatru un psihoterapeitu (to apliecina viņas medicīniskā dokumentācija). Tiesa, abās slimnīcās konstatēja, ka, iespējams, sensora neiropātija kāju nervos un klīniski roku nervos, kā arī locītavu sāpes varētu būt saistītas ar "Comirnaty" (jaunais "Pfizer" nosaukums) vakcīnu.