Izrādās, barība, ko veido taukvielas, var būt viens no iemesliem dzīves ilguma palielinājumam un mirstības rādītāju samazināšanai jaunībā. Izdevums "Cell Metabolism" vēstījis, ka tādus secinājumus guvusi amerikāņu pētnieku grupa no Baka novecošanas pētījumu institūta Erika Verdina vadībā.

Reklāma

Taukvielas organismā veido ketona ķermeņus, un tieši tāpēc tādu diētu dēvē par ketogēno jeb vienkārši ketodiētu.

Mūsdienās ketodiēta pārliecinoši gūst popularitāti tieši izturības sporta veidu entuziastu rindās visā pasaulē. Par tās īpašo iezīmi var uzskatīt to, ka tajā lielāko daļu kaloriju veido nevis ogļhidrāti, bet gan tauki un mazākā mērā olbaltumvielas. Tāda aizvietošana piespiež smadzenes un citus orgānus kā galveno enerģijas avotu izmantot nevis glikozi, bet gan taukskābes un ketonus. Muskuļi un smadzeņu šūnas tādējādi pārkārtojas sevišķā enerģijas ekonomijas režīmā, kā rezultātā muskuļi kļūst izturīgāki, bet smadzeņu šūnas noveco ievērojami lēnāk.

Vēstīts, ka pētījumā bijušas iesaistītas 12 mēnešus vecas peles, kurām bija noteikta īpaša diēta nolūkā sasniegt maksimālu beta-hidroksibutirāta (viens no ketona ķermeņu paveidiem) koncentrāciju asins plazmā bez jebkāda kaitējuma veselībai. Un šo peļu barību gandrīz 90% apjomā veidoja tauki. Vienlaikus šī ketodiēta mijās ar parasto barību. Vēlāk šīs peles salīdzināja ar citu grauzēju grupu, kas bija barota citādi. Un pētnieki pārsteigumā bija spiesti secināt, ka, arī neskatoties uz ļoti augsto tauku saturu barībā, izmēģinājumiem pakļauto peļu ķermeņa masa praktiski nemainījās atšķirībā no tām, kas bija barotas citādi.

Noskaidrojās, ka gan paralēli ar parasto diētu, gan īpašā ketodiēta palielināja grauzēju vidējo dzīves ilgumu, turklāt ievērojami samazinot dzīvnieku mirstību brieduma vecumā. Tiesa, tas tomēr nepagarināja mūžu jau vecām pelēm. Proti, 

ketodiētai ir pozitīva iedarbība uz veselību un dzīves ilguma palielināšanos tikai tajā gadījumā, ja to ievēro vēl jauni un pieauguši, bet ne jau veci grauzēji.

Attiecīgas peļu testēšanas sērijas veiktas vairākkārt: tām sasniedzot 12, 24 un 30 mēnešu vecumu. Un tās apliecinājušas, ka cikliskā diēta sekmējusi normālas atmiņas uzturēšanu novecošanas procesā. Ketodiētu ievērojušās peles ievērojami ātrāk un labāk iegaumēja izeju variantus no labirinta un efektīvāk risināja citus ar apķērību saistītus uzdevumus. Turklāt ehokardiogramma uzrādījusi, ka šis barošanās veids palielinājis arī sirds asinsvadu sistēmas normālu funkcionēšanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.