Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 11.jūlija līdz 13.jūlijam norisināsies jubilejas izstāde "Lilijas", svinot 35 gadus kopš Latvijā darbojas biedrība "Lilium Balticum", un 30 gadus kopš tiek rīkotas liliju izstādes muzejā, informēja muzeja pārstāve Kristīna Soloha.

Izstāde "Lillijas" Latvijas Dabas muzejā.
Izstāde "Lillijas" Latvijas Dabas muzejā.
Reklāma

Liliju ziedi ir dažādās krāsās, izņemot zilu. Lilijas var būt baltas, dzeltenas, oranžas, sarkanas un maigi rozā. Lilijas savvaļā aug ziemeļu puslodes mērenās joslas apgabalos, un kopumā sastopamas apmēram 100 liliju sugas. Vissenāk pazīstamā suga ir baltā lilija, kas sengrieķu mitoloģijā saistīta ar dievietēm, bet kristietībā - ar Jaunavu Mariju.

Liliju selekcionāri ir radījuši vairāk nekā 13 000 liliju šķirnes, un jubilejas izstādē būs apskatāmas aptuveni 150 Latvijas dārzos audzētas liliju šķirnes.

Interesenti varēs tuvāk apskatīt krāšņos ziedus, novērtēt to krāsu un smaržu, kā arī iepazīt liliju iedalījumu deviņās grupās pēc to izcelsmes un audzēšanas veida. Izstādē īpaši izceltas būs smaržīgās trompetlilijas un lielie ziedi, kādi ir austrumliliju krustojumiem ar trompetlilijām.

Citu valstu vidū Latvija izceļas ar savu trompetliliju selekciju, un izstādē lielāko daļu veidos tieši Latvijā selekcionētie ziedi. Arī šogad biedrības "Lilium Balticum" selekcionāri un audzētāji apmeklētājus iepazīstinās ar jaunām liliju šķirnēm, kā arī sniegs konsultācijas par audzēšanu, selekciju un piemērotāko šķirņu izvēli. Interesentiem būs iespēja pasūtīt liliju sīpolus savam dārzam.

Šogad aprit 35 gadi kopš "Lilium Balticum" dibināšanas. Liliju asociācija, kas vēlāk kļuva par biedrību, izveidota ar mērķi apvienot liliju kolekcionārus, selekcionārus un audzētājus, rīkot izstādes, organizēt lekcijas, seminārus un ekskursijas. Jubilejas izstādes apmeklētāji varēs balsot par to liliju, kas, viņuprāt, ir visskaistākā, un tās audzētājs iegūs biedrības "Lilium Balticum" ceļojošo kausu par vispopulārāko liliju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.