Pirms sāc vilkt mani uz zoba par māņticību, atgādināšu, ka lielu daļu tavas realitātes veido nodoms. Šādu rituālu uzdevums ir nofiksēt tavu nodomu un atgādināt tev par to. Atceries – mēs kļūstam par to, par ko domājam, mēs pievelkam to, ko jūtam, un radām to, ko iztēlojamies!
Sāksim ar pirmo – svarīgāko šķīrējrobežu, kas atdala iekšpasauli no ārpasaules. Mājas gadījumā tas ir slieksnis. Slieksnis, durvis – šīs allaž bijušas maģiskas pārejas vietas, ko īpaši akcentē ar nolūku ieaicināt mājoklī labos spēkus, garus un enerģijas, veiksmi, pārticību un saticību, kā arī – norādot nevēlamajam: stop! Tālāk ne soli!
Senču dzīvesziņu skaidro ezoteriķe MĀRA MEIJERE: “Agrākajās latviešu (un ne tikai) mājās bija ļoti akcentēti augsts slieksnis, teju baļķa platumā. Tas nebija tikai tāpēc, lai čūskas iekšā nenāk! Kāpjot pāri slieksnim, tu izrādi cieņu tai mājai, pie kuras nāc. Tajā cirta maģiskas zīmes, kas aizsargāja no ārpasaules negācijām. Teica, ka zem sliekšņa guļ Laima vai Mājas Gariņš, svētība. Nedrīkst arī netīrumus pāri slieksnim mest, jo tad aizslauka savai Laimai acis ciet. Ielas apavus un arīdzan problēmas būtu labi atstāt ārpusē.”
Ar slieksni ir saistītas tradīcijas gan vedībās, gan bedībās. Pārkāpjot slieksni, simboliski sākas jauna dzīve. Piebildīsim, ka slieksnis skaitījās romiešu divsejainā dieva Jānusa mājvieta.
Zīmīgi – vēl aizvien ir plaši sastopams ticējums, ka nedrīkst roku dot (sasveicināties, atvadīties) pāri slieksnim. Kālab tā? Jo tad augšpuse mūs savieno, bet apakša šķir, radot enerģētisku diskomfortu, man paskaidroja MĀRA MEIJERE. Par to, ka slieksnis ir īpaša vieta, liecina arī vesela virkne citu mūsu tautas ticējumu, kas ar to saistīti.
- Ja ko pār slieksni citam atdod, tad līdzi atdod mājas svētību.
- Ja, mazgājot istabu, nenomazgā durvju slieksni, tad nebrauks precinieki. Savukārt pār tīru slieksni labi cilvēki nākšot un ar vīramāti kašķu nebūšot.
- Ieejot jaunā dzīvoklī, jākāpj pār slieksni ar kreiso kāju, tad jaunajā dzīvē ies labi.
- Kad uz durvju sliekšņa cērt žagarus, tad pūķis aiznesīs laimi un pielaidīs uguni.
Interesanti, ka arī citām tautām ir līdzīgi ticējumi. Kaut gan daudzos ticējumos minēts, ka uz sliekšņa sēdēt vai citādi uzkavēties nav vēlams, tomēr līdzās pastāv dažādi ieteikumi, kā šo vietu padarīt gan acij pievilcīgu, gan nevēlamas enerģijas (un cilvēkus) aizturošu. Piemēram, ar apstādījumiem. No augiem tiek minētas papardes, ģerānijas, dievkociņš. Siltākās zemēs iecienīts lavandas pušķītis.
Tāda pati sargājoša loma ir augu vainagam, kas pakarināts pie ārdurvīm, virs vai blakus tām. Kadiķi, pīlādži, bērzi, pelašķi, vībotnes, vērmeles un virkne citu augu, īpaši, ja tie loloti tepat pašu dārzā, var uzņemties sardzes lomu.
Ja māju būvē vai renovē, iespējams, ir izdevība zem sliekšņa vai zem ārdurvju kārbas iemūrēt trīs piecu centu monētiņas labklājībai vai pat tā dēvēto raganu pudeli (paradoksāli, ka šāds nosaukums īpaši pildītajām pudelēm dots, lai tieši aizsargātos no raganām).
Ja māja jau gatava un grīda arī ielikta, maģiskā palīga un robežas turētāja loma tiek uzdota kājslauķim. Ir diezgan daudz rituālu, kur zem kājslauķa piestiprina vai tāpat noliek monētas vai citus spēka priekšmetus. Seni paņēmieni ir pabārstīt melno sāli vai īpaši uzrunātu sāli vai piestiprināt divas sakrustotas un ar sarkanu diegu sasaistītas adatas.
Mēdz zīmēt arī īpašas zīmes, dodot tām uzdevumu. Ja nevēlies radīt liekas diskusijas ģimenē, zīmes, simbolus vai tekstus uz kājslauķa otras puses var uzrakstīt ar uzstrāvotā (uzrunātā) ūdenī vai aromeļļā samitrinātu otu (meistari iesaka tad nosaukt zīmes vārdā un skaļi dot tām uzdevumu). Tikai pagaidi, lai nožūst, pirms liec atpakaļ!
Pie parādes ieejas aprīkojuma varētu pieskaitīt arī zvanu. Senlaikos, kad tas bija patiešām īsts, paraustāms zvans, tam bija uzdevums ne vien brīdināt par viesiem, bet arī ar savu skanējumu attīrīt nācēja nodomus. Laba doma, ne? Mājas energotīrīšanai taču arī izmanto zvanus! Ja nav lielā zvana, mazus zvaniņus var pakārt uz durvju roktura, bet svarīgi, lai šie zvani tiešām skan, ne tikai izskatās pēc zvaniem.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.