Latvijā ir tikai viena indīga čūska, toties indīgo augu – vismaz 100 reizes vairāk. Ne visi spēj nogalināt, tomēr svarīgi zināt, piemēram, kuras ogas nekādā gadījumā nedrīkst ēst! Indīgās ogas nebrīdina ar ērkšķiem, nepatīkamu garšu vai smaku. Ja atrodi ko neparastu, agrāk neredzētas ogas, neriskē nogaršojot!

Reklāma

Parastais krūklis

Frangula alnus

Parastais krūklis.

Sastopams lapkoku un jauktajos mežos pamežā, krūmājos, upju krastos. Ogas sākumā krāsojas aveņsarkanas, vēlāk kļūst violetmelnas. Svaigas ogas indīgas.

Purva cūkausis

Calla palustris

Purva cūkausis.

Jūnijā var atrast ezeru un dīķu krastos vai purvos. Vasaras beigās zieda vietā izveidojas gļotaina, spilgti sarkana oga, kas ir ļoti indīga. Viss augs satur asu, dedzinošu vielu – saponīnu. Augs ir indīgs tikai svaigā veidā.

Dziedniecības mugurene

Polygonatum odoratum

Dziedniecības mugurene.

Tautā saukta par mugurkaulāju. Sastopama priežu audzēs, krūmājos, upju krastu nogāzēs. Rudenī mugureni var atpazīt pēc lapota lokveida stublāja ar tumšzilu ogu virteni. Viss augs, arī ogas ir indīgas.

Čūskoga

Paris quadrifolia

Čūskoga.

Sastopama ēnainos, mitros mežos un krūmājos blakus zaķkāpostiem, mellenēm un meža zemenēm. Tautā saukta arī par vilkogu, vārnas aci vai vienogu. Daudzgadīga, ar ļoti raksturīgo četru vai reizēm piecu lielu lapu rozeti. Vasaras beigās kāta galā nogatavojas viena pati zilganmelna oga. Viss augs, it īpaši ogas, ir indīgs.

Vārpainā krauklene

Actaea spicata

Vārpainā krauklene.

Vasarā zied baltiem ziediem, sastopama visā Latvijā, pārsvarā auglīgā augsnē, mežos, krūmājos, upju krastos un gravās. Rudenī – nelielu melnu ogu čemurs uz tieva, pat līdz 70 centimetru gara kāta. Diemžēl tas nav Baltijas žeņšeņs, kā maldīgi domā nejauši atradēji, bet gan indīgs, alkaloīdus saturošs augs. Bīstama ir arī šo ogu sula, jo saskarē ar ādu var radīt apdegumu vai alerģisku reakciju.

Parastā kreimene

Convallaria majalis

Parastā kreimene.

Tautā saukta arī par zaķaustiņu, maijpulkstenīti vai maijpuķīti. Mežos, krūmājos, gravās un upju krastu nogāzēs jau jūlija beigās, augustā atrodami zemi stublāji ar koši sarkanām vai oranžsarkanām ogām. Visas auga daļas, arī košās ogas ar tajās ieslēptajām zilajām sēklām, ir indīgas.

Eiropas segliņš

Euonymus europaea

Eiropas segliņš.

Viens no krāšņākajiem krūmiem rudenī, kam lapas iekrāsojas violetos un karmīnsarkanos toņos, bet auglīšiem ir oranža sēklsedze un rozā augļapvalks. Viss krūms ļoti indīgs, jo sevišķi augļi! Saindēšanās pazīmes parādās vēlu, tikai pēc 12–18 stundām.

Meža ceriņi jeb parastā zalktene

Daphne mezereum

Meža ceriņi jeb parastā zalktene.

Neliels, pusmetru līdz pusotru metru augsts krūms pavasarī zied maigi rozīgiem vai blāvi violetiem smaržīgiem ziediņiem. Rudenī cieši pie zariem nogatavojas ovāli, spilgti sarkani augļi – kauleņi. Viss augs ir ļoti indīgs.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

PAR ŽURNĀLU "SPĪGANA"

"Spīgana" ir vienīgais ezoteriskas ievirzes žurnāls Latvijā, ko veido nevis žurnālisti, bet nozares praktiķi, daloties ar savām zināšanām, pieredzi un dzīvē pārbaudītiem ieteikumiem. Kopš iznākšanas sākuma (2020. gada februāra) "Spīgana" iepazīstina ar dažādām ezoterikas nozarēm – alternatīvās veselības praksēm, senajām zināšanām un šajā gadsimtā izveidotām sistēmām, kas rūpējas par cilvēka fizisko un garīgo veselumu, sava potenciāla un dvēseles uzdevuma apjautu.

Abonē žurnālu šeit.

"Spīgana".