Va’ ta’ kād’ sēn’ ar’ i’? Tas mežā gājējiem reizēm “Labdien!” vietā skan. Sēņu raža mēdz būt dažāda. Var būt pilni grozi. Un var būt gandrīz kā karikatūrā, kad pieci sēņotāji ar duncīšiem rokā gaida vienu beku izlienam.

Reklāma

Lielākais kulinārais izaicinājums ir tad, ja sēņu ir maz. Nu, ko gan iesākt ar pāris baravikām vai gaileņu sauju? Jādomā, kā “izstiept”. “Izstiepšanai” pietiks ar tev šobrīd pieejamajiem produktiem un fantāziju.

Baraviku pastēte

Baraviku (vai jebkuru citu “cepamsēni”) apcep sviestā. Cepšanās beigu posmā pievieno sāli, piparus, garšaugus, ja gribi – apceptus sīpolus vai jebko citu, kas tev ar sēnēm garšo. Kad sēnes ar piedevām saceptas, liec klāt apmēram tikpat daudz sviesta un visu labi sablendē. Lej ērtā trauciņā. Vari smērēt uz maizītes, uzkodām, likt pa karotei pie dārzeņu, putraimu vai makaronu ēdieniem. Tīri izkarsētās burciņas var saglabāt arī ilgākam laikam. Cik ilgam – nezinu, pie mums tāda no ēdējiem ilgāk par pāris nedēļām nav paglābusies.

Picas, tartes u. c. plātsmaizes

Pamatni veido no tādas mīklas, kādu prasa tavi uztura principi. Ja ļoti steidzies vai slinko – paķer lavašu vai kādu tamlīdzīgu gatavo “pankūku”. Vispirms sacep sēnes tā, kā tev garšo. Liec tās kopā ar pārējiem labumiem uz pamatnes, pārber ar sieru un krāsnī iekšā. Ar lavašu jārēķinās, ka viss notiks ļoti ātri.

Sacepums vai groziņi

Tev vajadzēs kādu ērtu cepamtrauku vai kēksu formiņas. Būs mīkla un pildījums. Mīklas lomu var pildīt kārtainā mīkla vai vakardienas kartupeļu biezputra. Vari to pagatavot arī no tvaicētiem vai vārītiem sezonālajiem dārzeņiem, pākšaugiem – samal, pievieno olu un nedaudz miltus saturam. Droši vari likt klāt sēkliņas, maltas linsēklas u. c. Mīklu vienmērīgi liec formā apakšā un gar maliņām. Pildījumam sacep sēnes tā, kā tev garšo, un liec “groziņa” apakšā. Sakul olu ar saldo krējumu, zaļumiem, sāli un pipariem vai tavām iecienītajām garš- vielām. Lej pāri sēņu kārtiņai. Nepārcenties, atstāj augšiņā nedaudz brīvu vietu. Liec krāsnī cepties. Kad mīkla zeltaina un ola sarecējusi, pārber vēl ar rīvētu sieru.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

PAR ŽURNĀLU "SPĪGANA"

"Spīgana" ir vienīgais ezoteriskas ievirzes žurnāls Latvijā, ko veido nevis žurnālisti, bet nozares praktiķi, daloties ar savām zināšanām, pieredzi un dzīvē pārbaudītiem ieteikumiem. Kopš iznākšanas sākuma (2020. gada februāra) "Spīgana" iepazīstina ar dažādām ezoterikas nozarēm – alternatīvās veselības praksēm, senajām zināšanām un šajā gadsimtā izveidotām sistēmām, kas rūpējas par cilvēka fizisko un garīgo veselumu, sava potenciāla un dvēseles uzdevuma apjautu.

Abonē žurnālu šeit.

"Spīgana".