Attieksme pret makšķerēšanas apģērbu ir dažāda. Vieni ar pārliecību uzskata, ka copei paredzētais apģērbs ir domāts, lai sniegtu ne tikai siltumu, bet to var arī nesaudzējot nosmērēt ar zivs gļotām, dubļiem un pēc kārtējās sesijas pakārt, lai nožūst, un nākamreiz turpināt lietot.

Reklāma

Pretēji viņiem – ir akurātie, kuri cenšas nepieļaut apģērba nosmērēšanu un piedomā pie tā kopšanas. Kāda tad ir pareizā attieksme?

Audums paliek audums

Pirms iztirzāju šo tēmu – neliela atruna. Apzinos, ka fīderistiem ievērot "tīrību" ir krietni sarežģītāk nekā spiningotājiem laivā. Bet ir lietas, kuras var un vajag darīt vismaz tādēļ, lai apģērbs kalpotu ilgāk un labāk pildītu savas funkcijas.

Šajā reizē nerunāšu par to, kā pareizi izvēlēties apģērbu, bet kā pagarināt iegādātā apģērba mūžu. Tā kā pilnībā esmu pārgājis uz "Norfin" makšķerēšanas apģērbu, tad runāšu vairāk par šiem kostīmiem, bet mana iepriekšējā pieredze rāda, ka būtiskas atšķirības starp ražotājiem nav. Audums ir un paliek audums. Jā, var atšķirties nosaukumi, bet kopīgais ir tas, ka makšķerēšanas apģērbs prasa attiecīgu piepūli, lai nezustu kvalitāte. Daudz esmu dzirdējis arī par citu ražotāju kostīmiem, kuri pēc dažām lietū pavadītām copes reizēm zaudē mitrumizturību. 

Izcelt varētu vien dārgos, kuros lietots "GORE-TEX" materiāls. Bet arī šeit var, labu gribot, izdarīt tā, lai kostīma aizsargspējas būtiski samazinās. 

Vairākas sezonas esmu nostaigājis "SIMMS" kostīmā, kuru sākumā ļoti sargāju, kad apradu, tad jau ļāvos arī netīrākiem piedzīvojumiem. Arī šeit nekādu brīnumu nebija – daži copes randiņi lietū rezultējās ar to, ka mitrums sāka sūkties cauri.

Mazgāt retāk

Lai būtu interesantāk un jums neliktos, ka šī ir tikai daiļa vārdu un teikumu virknēšana, jāiemet neliels izrāvums no mana CV. Esmu trīs gadus strādājis apģērbu pārdošanā un tolaik uzzināju daudz par to, kā pareizi kopjams audums, kā pagarināt apģērba mūžu. Lai arī mums vairāk jārunā par speciālu apģērbu, kas radīts agresīvai videi – tādai, kurā ārējie apstākļi spiež būt mitrumā un netīrā vidē, tomēr ir dažas lietas, kas vienlīdz attiecas uz visāda veida apģērbu. Iesaku maksimāli ilgi atteikties no vēlmes kostīmu iemest veļas mašīnā, gludināt, nest uz ķīmisko tīrītavu vai jebkādā citā veidā to uzspodrināt. 

Katrs apģērba gabals pēc mazgāšanas kļūst tīrāks, bet ar katru reizi zaudē savas labās īpašības.

Būsi pamanījis, ka pat izturīgie džinsi pēc laika sāk dilt. Lielā mērā tas ir tādēļ, ka tie tiek regulāri mazgāti. Gan pulveris, gan ūdens "nogurdina" audumu, tas vairāk un vairāk pakļaujas nodilumam. Nepārprotiet mani, es nedomāju, ka labais tonis ir staigāt netīram, bet, ja lieku reizi breksi vai līdaku nepiespiedīsi sev pie krūtīm bildēšanas laikā, tad arī nebūs jādomā par mazgāšanu. Un nav svarīgi – ķīmiskā tīrītava vai veļasmašīna.

Ja ir vēlme pozēt fotoobjektīvam ar tikko noķerto zivi, vēlams izvairīties piespiest lomu pie jakas – tas aiztaupīs makšķerēšanas tērpam lieku mazgāšanas reizi.

Jāsaudzē elpotspēja

Ķīmiskajiem mazgāšanas līdzekļiem ir īpašība iekļūt auduma porās, kas rezultējas ar vēl vienu nepatīkamu iznākumu – audums pārstāj elpot. Un tie, kuri ir pirkuši kostīmu makšķerēšanai, pievērš uzmanību diviem rādītājiem, no kuriem viens ir tieši kostīma elpotspēja. Citādi mēs visi joprojām nēsātu gumijotas vējjakas, kuras ar lietu tiek galā kā neviens, taču iekšpusē sajūtas nav ne tuvu tik patīkamas kā modernā elpojošas membrānas tērpā. Lielākā daļa "Norfin" kostīmu izgatavoti no "Nortex Breathable" membrānas, kura nodrošina gaisa apmaiņu un mitruma neiekļūšanu. Ja materiāla poras tiek aizsprostotas ar mazgāšanas līdzekļu ķīmiju vai arī netīrumiem no copes piedzīvojumiem, tad droši var apgalvot, ka kostīms sliktāk elpos un turēs mitrumu. 

Ja nu tomēr sanācis nošmulēt kostīmu, tad pats vienkāršākais un pareizākais risinājums ir paskalot netīrās vietas ar ūdeni turpat copes vietā, kamēr viss vēl labi un viegli mazgājas. 

Ja nepieciešams, mājas apstākļos var procedūru atkārtot, izmantojot mīkstu birstīti vai švammi. Nav jau tā, ka mazgāšana ir aizliegta, tai vienkārši ir savas ēnas puses, kuras būtu labi ņemt vērā un zināt. Un, ja no tīrīšanas procedūras nav iespējams izvairīties, tad pievērsiet uzmanību apģērbā iešūtajiem ražotāja norādījumiem, kuri izlasāmi uz birkām. Tur daudz pateikts priekšā. Var saudzīgi mazgāt ar rokām, var ielikt veļasmašīnā, izmantojot saudzīgos režīmus, bez žāvēšanas.

Žāvēt un vēdināt

Nereti gadās situācijas, kad saslapināts apģērbs ieguļas auto bagāžas nodalījumā. Un tad ir liels jautājums... cik ilgi tas tur tā nogulēs? Jo mazāk, jo labāk. Makšķernieka tērpu ir svarīgi žāvēt un vēdināt. Savukārt mitrums rada pelējumu, un pelējums rada smakas, kā arī bojā membrānu. Tie, kuri nepaslinkos un apģērbu izžaus, ilgāk baudīs kopīgus copes piedzīvojumus ar saviem kostīmiem, tādā veidā taupot arī maka saturu. Nav ieteicams makšķernieka tērpu žāvēt tiešos saules staros vai arī uz karstiem priekšmetiem, labākais veids ir sausa telpa ar caurvēju.

Kad esam savu kostīmu pamazgājuši ar rokām, esam to nolikuši izžūt garāžā, tad pienācis laiks atcerēties par tādu lietu kā mitrumizturība. Neatkarīgi no tā, vai kostīms ir pabijis ūdenī veļasmašīnā vai arī vairākas reizes baudījis kārtīgu lietu, ar laiku tas tāpat zaudēs spēju atvairīt lietu. Tā nu tas ir, un var sūdzēties, ka kostīms netur ūdeni, bet var arī kaut ko iesākt lietas labā, lai nākamais copes piedzīvojums būtu sauss un patīkams. 

Risinājums ir membrānas materiāla apstrāde ar speciālu izsmidzināmu šķidrumu, kas iesūcas membrānā un atjauno mitrumizturības rādītājus. 

Pieļauju, ka tirgū nopērkami daudz dažādu ražotāju produkti, pats esmu izmēģinājis "Toko Textile Proof". Strādā!

Atliek novēlēt visiem sausus piedzīvojumus uz ledus, laivās un ķerot lietu un vēju no krasta. Atcerieties, ka jūsu apģērbs jūs sargā, veltiet tam nedaudz rūpju, lai tas var pildīt savu darbu labi! Un vēl... lai kabatā vienmēr kāds mīksts un sauss dvielītis, kurā var noslaucīt rokas, lai tās negribētos novilkt gar biksēm vai jaku.

Raksts pārpublicēts no žurnāla "Lielais Loms".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.