Jau piecus gadus vācu kompānijas "Lemken" piedāvājuma klāstā ir rušināmkultivatori 'Steketee', kas piemēroti mehāniskai cīņai ar nezālēm. Tā kā aizvien vairāk runāts par ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošanas ierobežošanu, par šo agregātu der atgādināt.

Reklāma

Rindstarpu kultivatori Steketee ļauj veikt kultūru rindstarpu un rindu apstrādi ar attālumu starp rindām no 15 cm, neizmantojot dārgos herbicīdus, kuri turklāt ir jāizsmidzina tikai stingri noteiktā augu veģetācijas periodā.

Kultivatora rāmja platums var būt no 1,5 līdz 13 metriem, bet transporta variantā rāmis ir kompakti saliekams 3 metru platumā. Patentētā kamera IC-Light (var būt 1 vai 2 gab.) atšķir vairākas krāsas, un tas ļauj strādāt diezgan precīzi.

Rāmja nobīde pa labi un pa kreisi notiek plūdeni un ātri, pateicoties paralelograma pakarei. Unikālās darbīgās daļas nogriež nezāles (līdz 2 cm pie auga rindā) un piesātina augsni ar skābekli, bet speciālie darbarīki veic kaplēšanas (ravēšanas) funkciju. Iespējama individuāla rušināmelementu pacelšana (sekciju kontrole), lai veiktu apstrādi uz lauka ar nevienmērīgu struktūru.

Steketee tehnoloģija ļauj vienkāršot un paātrināt ravējamo agregātu uzstādīšanu, kā arī uzlabot pašas ravēšanas efektivitāti. 

Mehānisms nodrošina precīzu mehānisko cīņu ar nezālēm un optimizē kultūraugu augšanas telpu. Jaunais risinājums pieejams trijās versijās ar dažādu automatizācijas pakāpi.

Versija A ļauj manuāli veikt plūdenu darba instrumentu regulēšanu ar vārpstu, ko darbina ar rokas sviru – tā pārvieto naža turētāju. Iebūvētā skala ļauj viegli izmērīt attālumu un pielāgot to arī pārējo elementu darba instrumentiem. Tas vienkāršo katra naža regulēšanu, neizmantojot instrumentus tā pieskrūvēšanai un atskrūvēšanai.

Versija B dod iespēju plūdeni regulēt darba instrumentus, izmantojot vārpstu, ko darbina elektrodzinējs. Pateicoties pārvietojamajai iekārtai, operators var regulēt darba instrumenta stāvokli, esot ārpus traktora kabīnes.

Versija C veic automātisku darba instrumentu regulēšanu braukšanas laikā. Šī versija radīta uz versijas B tehnoloģijas bāzes, bet papildināta ar datiem par kultūru platumu – tos fiksē kamera IC-Light, kas paredzēta sējuma rindu navigācijai. Savāktā informācija tiek izmantota, lai pastāvīgi regulētu nažu stāvokli, ņemot vērā konkrētos apstākļus darba laikā – bez operatora iejaukšanās. Tādējādi mašīna ar garantiju izravē maksimāli iespējamo augsnes nogabalu, nesabojājot kultūraugu.

Visas trīs minētās versijas paaugstina efektivitāti mehāniskai cīņai ar nezālēm visās kultūrauga attīstības stadijās.

Darbīgo daļu uzstādīšanas mehānisms pirmām kārtām piemērots neviendabīgiem laukiem vai gadījumiem, kad bieži jāpārvietojas starp laukiem ar atšķirīgiem sējas vai stādīšanas parametriem.

"Agro Tops" novembra numurā lasi:

  • Kas aizstāv Latvijas zemnieku intereses Briselē?
  • Ā. Žentiņš: Veterinārārsts nedrīkst būt algots fermas darbinieks
  • Kāpēc samazinās lopbarības kultūru sēklaudzēšana?
  • Latvijā pirmoreiz noticis pasaules čempionāts aršanā
  • Kādas lauksaimniecības tehnoloģiju inovācijas atzītas par labākajām
  • Lielāko aitaudzētāju TOP 50
  • Latvijas komercdārzi - kur esam, kurp ejam?

Žurnālu abonē šeit.

"Agro Tops". 2023. gada novembra numurs.