Jau kopš atrašanās mātes miesās cilvēka organismā sintezējas vīriešu dzimumhormons testosterons, turklāt gan zēniem, gan meitenēm.

Reklāma

Dzimumnobriešanas periodā zēniem testosterona sintēze ievērojami palielinās, jo sāk aktīvi darboties tā galvenais avots – sēklas dziedzeri. Bet lielā koncentrācijā testosterons atraisa otrās pakāpes vīriešu pazīmes – apmatojums uz sejas un ķermeņa, skeleta gūžu daļas sašaurinājums, kā arī rīkles daļas paplašināšanās, un pēdējā rezultātā notiek tas, ko dēvē par “balss lūzumu”, proti, balss ieņem aizvien zemāku tembru. Tiesa, arī meitenēm paplatinās rīkles balss daļa, taču viņām tas notiek mazākā mērā, tāpēc viņu balss tembrs saglabājas augsts.

No 9. līdz pat 20. gadsimtam regulāri piekopa dziedošo zēnu kastrāciju, īpaši Itālijā 17. – 18. gadsimtā. Arī brieduma gados šādiem dziedātājiem saglabājās augsts balss tembrs, gluži kā bērnam, taču vienlaikus ļoti spēcīgs – kā pieaugušajam. Piemēram, tajā laikā speciāli kastrātiem rakstītās vokālās partijas mūsdienās izpilda sievietes. Tāpat novērots, ka mūsdienās tām sportistēm, kuras regulāri lieto anaboliskos steroīdus, balss bieži vien kļūst zema, tembrāli pietuvojoties vīrieša balss tembram.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.