Fizikas teorijas uzliek principiālus un fundamentālus ierobežojumus atsevišķiem vismazākajiem un arī vislielākajiem mērogiem, kuriem vien piemīt jebkāda jēga attiecīgajos vienādojumos.
Nesen izdevumā "Physical Review Research" publicēts Viktora Galicka un Alirezas Parhizkara raksts par fantastisko iespēju, ka mūsu realitāte ir tikai puse no savstarpējā mijiedarbībā esošu pasauļu pāra. Abi pētnieki ir no ASV Nacionālā standartu un tehnoloģiju institūta apakšuzņēmuma JQI (Joint Quantum Institute), un viņu izstrādātais matemātiskais modelis varētu radīt gluži jaunu skatījumu uz realitātes fundamentālajām īpašībām, tostarp arī saistībā ar to, kāpēc mūsu Visums izplešas tieši tā, kā tas izplešas, un kā tas saistīts ar tiem vissīkākajiem garumiem, kādus vien pieļauj kvantu mehānika.
I
Abi pētnieki uzdūrušies šim aspektam, pētot grafēna plāksnes – atsevišķus oglekļa atomu slāņus regulārā heksagonālajā ornamentā. Kādā brīdī pētnieki saprata: kaudzītē sakrautu grafēna lokšņu elektriskās īpašības sarūpējušas rezultātus, kas līdzinās maziem visumiem, un to pamatā esošās īpašības var izplatīties arī uz citām fizikas jomām. Grafēna krautnēs jaunas elektriskās īpašības rodas atsevišķu lokšņu savstarpējās mijiedarbības rezultātā, tāpēc, iespējams, unikālā fizika varētu analoģiskā veidā rasties arī no savstarpējā mijiedarbībā esošiem lokšņu slāņiem citās vietās, piemēram, kosmoloģiskajās teorijās par visu Visumu.
Grafēna unikālās elektriskās īpašības un iespējamo saikni ar to, ka mūsu realitātei patiešām ir dubultnieks, noteic īpašā fizika, ko rada ornaments, ko dēvē arī par muara rakstiem, kas veidojas, kad divi vienādi raksti – jebkuri: no atomu sešstūriem grafēna loksnēs līdz ekrānu tīklam – savstarpēji pārklājas un viens no šiem slāņiem savērpjas, nobīdās vai izstiepjas. Tādējādi tapušie raksti var atkārtoties gigantiski lielos garumos, ja salīdzina ar izejas rakstu, un grafēna krautnēs jauni raksti maina fiziku, kas īstenojas šajās loksnēs, galvenokārt saistībā ar elektronu uzvedību. Īpašā gadījumā, ko dēvē par “grafēnu ar maģisko leņķi”, muara raksts atkārtojas garumā, kas ir aptuveni 52 reizes lielāks par atsevišķo lokšņu raksta garumu, un elektriskais līmenis, kas vada elektronu uzvedību, strauji krīt, tādējādi piešķirot iespēju izpausties jaunām īpašībām, ieskaitot supervadāmību.