Vācu pētnieki no Maksa Planka Polimēru pētniecības institūta izstrādājuši jaunu medikamentu tipu, kas vērsts uz ļaundabīgo audzēju enerģijas galveno avotu un kas spēj likvidēt šīs šūnas burtiski dažu stundu laikā.

Reklāma

Šā jaunā preparāta pamatā ir sarežģītas molekulas ar pašsavākšanās spējām, kuras, nokļuvušas šūnas iekšējā vidē, iemanto noteiktu formu un efektīvi noslēdz skābekļa pārveidošanās un šūnas apgādes ar enerģiju ciklu. Molekulu iedarbība vērsta uz vienu no svarīgākajām metaboliskajām dzīvo šūnu funkcijām, kas atbildīgas par adenozīntrifosfāta (ATP) sintēzi. ATP molekulas ir tās enerģijas nesējas, kas veidojas, sašķeļoties barības vielām, un kas iedarbina absolūti visus dzīvo organismu bioķīmiskos procesus.

Var piebilst, ka bioķīmiskajiem procesiem pieskaitāmi arī ļaundabīgo šūnu ātras un nekontrolējamas dalīšanās procesi. Vācu pētnieki izlēma pacensties pārtraukt ATP molekulu sintēzi tajā posmā, kad mitohondriji iesūc skābekli un sāk to izmantot sintēzes procesam. Šim nolūkam pētnieki izstrādāja preparātu “platinum(II)”, kas satur noteiktu organisko molekulu tipu – tripeptīdus. Kad preparāts nokļūst šūnas iekšējā vidē, tas reaģē ar endogēno ūdeņraža pārskābi un veido sīkus molekulāros pavedienus, kuru biezums ir tūkstošiem reižu mazāks par cilvēka mata biezumu. Un šo pavedienu tīklojums tad efektīvi nobloķē skābekļa pieplūdi un ATP molekulu sintēzi.

Preparāts “platinum(II)” pārbaudīts eksperimentos ar šūnu materiālu, kas ņemts no cilvēka metastātiskas plaušas un piena dziedzera vēža šūnām. Visas šo veidojumu ļaundabīgās šūnas gāja bojā no skābekļa bada jau nepilnu četru stundu laikā. Pētnieki pauduši, ka šā pētījuma sekmes liecina par to, ka preparāts “platinum(II)” var kļūt par ļoti efektīvu bāzi vissmagāko onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai tajās stadijās, kad jebkādām citām metodēm jau praktiski vairs nav nekādas jēgas.

Var piebilst, ka preparātā “platinum(II)” ietilpstošo molekulu sastāvs orientēts uz darbu šūnas iekšējā vidē saistībā ar iepriekš minētajiem diviem ļaundabīgā audzēja tipiem, proti, plaušu un piena dziedzera audzējiem. Taču paši pētnieki jau apgalvojuši, ka principā neesot nekādu šķēršļu tam, lai preparāta sastāvu adaptētu efektīvai cīņai arī ar citiem saslimšanas tipiem. Protams, līdz tam momentam, kad preparāts “platinum(II)” pārvērtīsies pilnībā uzticamā preparātā, kas izgājis visus nepieciešamos klīniskos pārbaudījumus tieši ar cilvēku, vēl paies daži gadi, taču tas katrā ziņā agri vai vēlu notiks, un tad mediķu rīcībā būšot tāds līdzeklis, kas patiešām spēj izārstēt vēzi arī vissmagākajās stadijās, turklāt ļoti neilgā laikā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.