1924. gada 12. februārī. Pirms 100 gadiem laikraksti ziņoja, ka Nacionālā teātra administrācija vērsusies Rīgas pilsētas valdē ar aizrādījumu un lūgumu neierīkot aiz teātra ēkas laukumu riteņbraucējiem vietā, kur tobrīd atradās vēl Pirmā pasaules kara laikā ierīkotie ģimenes dārziņi.

Reklāma

"Teātris aizrāda, ka riteņbraucēju laukuma pārcelšana no Esplanādes pie Nacionālā teātra traucētu teātri ar savu troksni un čalošanu. Teātris lūdz pārcelt laukumu tālāk aiz augstskolas ēkas," atzīmēja "Latvijas Vēstnesis". Acīmredzot bija runa par laukumu agrākās Rīgas Politehniskā institūta Ķīmijas nodaļas, pēc tam LU Bioloģijas fakultātes ēkas priekšā – tur, kur vēlāk ierīkoja tenisa kortus. Nacionālā teātra direktors tobrīd bija Rainis. Sabiedrībā to tā arī uztvēra, ka par potenciālo miera traucēšanu pilsētai sūdzoties viņš. Presē arī ironizēja, ka teātra administrācija baidoties no aktieru un personāla uzmanības novēršanas; teātra ļaudis ik pēc brīža izskriešot pabraukties ar riteni. Pašvaldība Nacionālā teātra pretenzijas tomēr noraidīja. Bet pavasarī pret riteņbraucējiem durvju priekšā sāka protestēt arī augstskola. Trūkst ziņu, kā šis strīds beidzās, taču skaidrs, ka 

pēc riteņbraucēju izraidīšanas par Esplanādes pilnīgiem saimniekiem brīžos, kad tur nenotika karaspēka parādes, tirdziņi vai kādi valsts mēroga masu pasākumi, kļuva puikas – futbolisti.

Tostarp Esplanādes laukums kā velosipēdistu treniņu, sacensību un vienkārši braukāšanās vieta bija kalpojis jau kopš 19./20. gadsimta mijas, kad Rīgā sākās divriteņu sērijveida ražošana un šis pārvietošanās līdzeklis pārstāja būt eksotika. vienlaikus tā turpināja būt dārga prece, tāpēc laukumā pie pareizticīgo katedrāles pirms Pirmā pasaules kara bāzējās daudzi veloiznomātāji. Pie tiem instruktoru vadībā varēja arī apgūt braukšanas iemaņas. Esplanādē braukt ar riteni, piemēram, esot iemācījies rakstnieks Matīss Kaudzīte (1848–1926).

Strādnieku Avīze, 1924. gada 12. februārī

Arvīds vai Alvīne? Pirms kara kāda Alvīne Osis dzīvojusi pie saviem vecākiem. Kara laikā viņa nākusi pie pārliecības, ka tā neesot vis sieviete, bet gan vīrietis. Sakarā ar to Alvīne ieguvusi pasi uz Arvīda Osis vārda un sākusi ģērbties vīriešu apģērbā. Kā puiša cilvēks Arvīds iepazinies ar kādu sievieti, salaulājušies un dzīvojuši laulībā vairākus gadus. Pēc tam Arvīdu izmeklējuši divi pilsētas policijas un valsts apriņķa ārsti un abi atzinuši, ka Arvīds nav vis vīrietis, bet gan Alvīne – sieviete. Lai šo savādo gadījumu noskaidrotu, Veselības departaments tagad nodibinājis sevišķu komisiju, kurā ieies pilsētas slimnīcas direktors Putniņš, docents Neireiters, doc. Dr. Alksnis un profesors Botmans.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.