Britānijas kosmisko tiesību un politikas profesors Kristofers Ņūmens no Nortumbrijas universitātes paudis, ka faktiski varot uzskatīt tā: ASV un Ķīnas karš par ietekmi pasaulē un kosmosā jau ir sācies.

Reklāma

Vismaz to var teju vai droši apgalvot par konkurences karu saistībā ar iespējami labākas piezemēšanās vietas uz Mēness nodrošināšanu. Un uzreiz jāpiebilst, ka tas ir pamats pirmajam patiešām lielajam un nopietnajam šo lielvalstu konfliktam saistībā ar tiesībām piesavināties ārpus Zemes esošos resursus.

Arī iepriekš jau vēstīts, ka ASV un Ķīnas iecerētās potenciālās savu kosmisko aparātu nosēšanās vietas Mēness dienvidpola apkaimē daudzos gadījumos sakrītot un neesot grūti saprast, kāpēc abas valstis izvēlējušās vienas un tās pašas vietas, jo novērtēts, ka tās uzskatāmas kā “labākais Mēness nekustamais īpašums resursu izmantošanai uz vietas”. Un, kā uzsvēris Ņūmens, tieši tas tad arī varot kļūt par potenciālu iemeslu visnotaļ nopietnai cīņai, pat karošanai par ārpus Zemes esošajiem resursiem. Lai arī abas valstis parakstījušas līgumu par kosmosu, kas vispirms paredz debess ķermeņu resursu izmantošanu tikai miermīlīgos nolūkos, taču realitātē viss būšot atkarīgs tomēr no tā, kurš pirmais aizkļūs līdz attiecīgajām šo resursu ieguves vietām. 

Ņūmens saistībā ar to teicis: 

“Tas konkurencē ieviesīs ļoti nevēlamu elementu, kas savukārt nopietni apdraudēs drošību ne tikai kosmosā, bet arī uz Zemes.” 

Lai gan daudzās citās publikācijās un pētnieku vērtējumos pausts par iespēju, ka ASV un Ķīnas plānos saistībā ar izsēšanos “labākajās vietās uz Mēness”, visdrīzāk, būs ieviestas korekcijas, jo sevišķi tad, kad jau sāks reāli tuvoties atbilstošo misiju darbības uzsākšana.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.