Katru reizi, kad esmu ciemos kādā mednieku klubā, neatkarīgi no tā, kurā valstī notiek medības, varu pasmelties kādu jaunu ideju vai nošpikot risinājumu, ar kuru pēc tam padalīties ar kolēģiem medniekiem.

Viesmedības vispār ir viens no progresa dzinuļiem medību saimniecības un kultūras attīstībā, tā man šķiet.

Šoreiz biju viesos pie draugiem Dienvidkurzemē. Vaiņodes mednieku klubs ir viens no lielākajiem reģionā un droši ieskaitāms lielāko klubu sarakstā visas Latvijas mērogā.

Medības notika tajās aukstajās janvāra pirmās dekādes dienās, kad šur tur gaiss atdzisa līdz mīnus trīsdesmit grādiem.

Medību diena bija ļoti skaista. Vaiņodē bija mīnus septiņi. Neliels sniedziņš, saule, sauss auksts gaiss un liels skaits dzinēju. Kas var būt labāks par to?! Nomedījām piecus briežus un ruksi. Šī kluba praksē ikdienišķs dzīvnieku skaits, taču, lai to ātri un kvalitatīvi apstrādātu, tik un tā ir vajadzīgi piemēroti apstākļi. Patiesībā dīrātava ir mednieku biedrības rocības un pašu mednieku attieksmes rādītājs.

Viens no neatņemamiem rīkiem ir gamblers – skava, pakaramais stienis medījuma izvēdināšanai un nodīrāšanai.

Ir redzēti daudzi un dažādi risinājumi, kas ir piemēroti aļņa, brieža, rukša vai stirnas apstrādei. Visbiežāk dīrātavās ir lielais un mazais gamblers, plus āķi, striķi utt. Kas nu ko ir izdomājis uztaisīt. Pēc maniem novērojumiem, mednieku mājas dīrātavā parasti ir lielais gamblers un vēl lielāks, kas domāts alnim.

Mazo medījumu daudzi apstrādā uz galda vai steķiem. Man gan patīk stirnu vai sivēnu arī pakarināt. Tā, man šķiet, sanāk tīrāk un ērtāk. Un tā vienmēr ir problēma, jo liela izmēra gamblers šim nolūkam neder.

Vaiņodes kluba dīrūzī ieraudzīju vienu no iespējamajiem universālajiem risinājumiem – gambleru ar pieciem āķiem.

Tas ir izgatavots no nerūsējošas plāksnes un 15 mm armatūras. Garums apmēram 60–70 centimetru. Vienā pusē ir četri āķi. Viens pāris izvietots plāksnes galos, lai uz tiem varētu uzkarināt briedi vai alni, bet otrs pāris tuvāk centram un ir paredzēts mazāka medījuma apstrādei. Plāksnei otrajā pusē ir viens vienīgs āķis, uz kura var pakabināt kažokzvēru. Tikpat labi šo āķi var izmantot lielo pārnadžu apstrādei, ja ir nepieciešams uzkarināt dzīvnieku aiz gūžas kaula, kā to dara daudzi mednieki.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.