Baltijas jūras Rīgas līcī plānots noteikt divus jūras laukumus, kuros tiktu atļauta akvakultūras darbība varavīksnes foreļu audzēšanai, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotais rīkojuma projekts tiesību aktu portālā.

Reklāma

Kā norāda ZM, AS "Riga Bay Aquaculture" lūgusi atļaut divās jūras teritorijās līdz 30 gadiem veikt akvakultūras darbības. Termiņš noteikts, ņemot vērā, ka kapitālieguldījumi varētu sasniegt 40 miljonus eiro, bet maksimālais akvakultūras ražīgums tiktu sasniegts 10 gadu laikā.

Ministrijā skaidro, ka projekta realizēšanai SIA "Sudrablīnis" nodibinājis 100% Latvijas pilsoņiem piederošu investīciju uzņēmumu SIA "Sudrablīnis holdings". 

Savukārt akvakultūras projekta praktiskās darbības nodrošināšanai "Sudrablīnis holdings" reģistrējis kompāniju "Riga Bay Aquaculture", kas dibināta ar nolūku attīstīt jūras un saldūdens akvakultūras fermu izveidi Latvijā. "Sudrablīnis" pieder Aivaram un Jeļenai Līņiem, bet "Sudrablīnis holdings" - Aivaram, Edgaram un Artūram Līņiem.

Vienlaikus ZM norāda, ka šī gada 16. maijā starp "Sudrablīnis holdings", "Riga Bay Aquaculture" un Dānijas akvakultūras uzņēmumu AS "Musholm" noslēgts sadarbības memorands ar nolūku Latvijā izveidot vertikāli integrētu akvakultūras uzņēmumu.

Sadarbības memorand paredz, ka "Riga Bay Aquaculture" būs atbildīga par nepieciešamo atļauju saņemšanu, bet līdz ko tiks saņemtas nepieciešamās atļaujas, "Musholm" iegādāsies "Riga Bay Aquaculture" kapitāldaļas.

"Musholm" kopš 1984. gada Dānijā audzē varavīksnes foreles, kā arī pārvalda trīs jūras fermas un 14 sauszemes saldūdens fermas. 

Viena no uzņēmuma fermām "Musholm West" plānota kā paraugsistēma "Rigas Bay Aquaculture" akvakultūras projektam, lai kopētu tās darbības un dizainu.

Rīkojuma projektā teikts, ka Dānijas uzņēmums projekta laikā iesaistīsies ar savām tehniskajām zināšanām un tehnoloģijām, kas nepieciešamas akvakultūras ražošanas izveidei un darbībai, kā arī palīdzēs akvakultūras un pārstrādes nodaļu personāla izglītošanā. Tāpat "Musholm" nodrošinās arī "Riga Bay Aquaculture" akvakultūras produktu pārdošanas kanālus. Savukārt "Sudrablīnis" nodos zināšanas un pieredzi zivju un ikru produktu pārstrādē un tālākā realizācijā.

Pilnībā darbojoties "Riga Bay Aquaculture" būs pašpietiekama visos ražošanas, pārdošanas un administrēšanas posmos, informē ZM.

ZM norāda, ka uzņēmumi plāno 10 gadu laikā izveidot vertikāli integrētu akvakultūras uzņēmumu. 

Kad uzņēmums pilnībā darbosies, tiks saražots apmēram 7000 līdz 10 000 tonnu varavīksnes foreļu gadā.

Rīkojumā teikts, ka jūras akvakultūras attīstīšanai jūras teritorijās aiz piekrastes zonas, netālu no Mērsraga un Rojas ostām, aptuveni 20 metru dziļumā pakāpeniski tiks izvietoti līdz 25 tīklu sprosti ar 160 metru apkārtmēru un 52,5 metru diametru. Sprosts zem jūras virsmas atradīsies apmēram 50 centimetru dziļumā, zemāk apmēram viena metra augstumā atradīsies sprosta margas, bet sprosta kopējais dziļums būs 15 līdz 16 metri.

Audzēšanas sezonas beigās jūrā ir plānots izaudzēt 400 līdz 500 tonnu foreļu, veidojot 2,5% zivju biomasu uz vienu kubikmetru ūdens, teikts rīkojuma projektā.

ZM piebilst, ka vienas ražošanas periods jūrā ir apmēram astoņi mēneši - no aprīļa līdz decembrim. Atkarībā no zivju izmēra, vienā sprostā var atrasties 100 000 līdz 135 000 zivju.

Tāpat ministrijā norāda, ka pilns ražošanas cikls no ikriem līdz tirgojamai varavīksnes forelei, kas sver vismaz divi kilogrami, aizņem apmēram trīs gadus, bet ZM skaidro, ka "Riga Bay Aquaculture" varēs sākt ražošanu jūras audzētavā jau no pirmā gada, izmantojot smoltus no "Musholm" audzētavām Dānijā.

Ministrijā piebilst, ka projekta īstenotājs par prioritāti ir izvirzījis piemērot videi draudzīgu, labāko pieejamo tehnoloģiju izmantošanu aprīkojumam, zivju labturībai un barībai, jūras teritorijās veicot sezonālu ražošanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.