Mežā, pļavā, pie ūdeņiem – siltais vasaras gaiss vilināt vilina baudīt dabu. Tādēļ īsti reizē ir atgādināt par pamatlietām, kuras jāievēro, lai vide būtu visiem tīkama un lai, vēlēdamies kādam palīdzēt, neiznāktu gluži pretēji – nodarīt pāri.

Reklāma

Šonedēļ vides organizācijas un uzņēmumi neskopojās ar padomiem siltajai sezonai: kā reaģēt, sastopot dzīvnieka mazuli, kā uzturēt tīru pludmali un kur likt savāktos atkritumus.

Labākās mājas – savvaļa

Vairumam dzīvnieku un putnu jau šobrīd ir piedzimuši vai izšķīlušies mazuļi, tāpēc tuvākajos mēnešos ir liela iespējamība sastapt jaunos zaķēnus, alnēnus, stirnas, mežacūkas un citus zvērus dabā. 

"Savvaļas dzīvnieka mazulis bez vecāku uzraudzības var palikt ilgāku laiku," 

skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika. "Tādēļ vislabākā palīdzība dabā pamanītam putna vai dzīvnieka mazulim ir likt to mierā un netraucēt." Viņu papildina pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa:  "95% situāciju ir pilnīgi dabiski, ka dzīvnieku mazuļi ir vieni paši. Savvaļā ir ierasts, ka mātes atstāj savus mazuļus bez uzraudzības vairāku stundu garumā dažādu iemeslu dēļ. Pieauguša dzīvnieka pastāvīga klātbūtne piesaista plēsēju uzmanību, tādēļ, lai pasargātu mazuļus, tie lielākoties ir vieni."

Glābjot dzīvnieku, kam glābšana nav nepieciešama, samazinās tā izdzīvošanas iespējas. 

Savvaļas dzīvnieku nedrīkst aiztikt vai traucēt. Piemēram, novērot ilgu laika sprīdi, glaudīt, pacelt, fotografēt. Daudziem dzīvnieku mazuļiem, kas izskatās pamesti, ir vecāki, kas tos pieskata, baro un aizsargā no attāluma.

Savāks lietoto pārtikas eļļu

Lai pēc ēdiena gatavošanas pārtikas eļļa nebūtu jālej kanalizācijā vai apkārtējā vidē, atkritumu apsaimniekotājs "CleanR" nodrošina iespēju Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem to nodot bez maksas kādā no pieciem šķirošanas laukumiem.

Izlietoto pārtikas eļļu var nodot "CleanR" šķirošanas laukumos Rīgā, Vietalvas ielā 5 un Spilves ielā 8e; Stopiņu pagasta "Nomalēs", Brīvnieku ielā 11; Jūrmalā, Ventspils šosejā 61; Ķekavas novada "Gurnicās". Plānots, ka pakāpeniski šāda iespēja tiks nodrošināta visos uzņēmuma šķirošanas laukumos.

Mudina ziņot par jūras grunduļiem

Lai izpētītu izpētīt Baltijas jūras invazīvo sugu – apaļo jūrasgrunduli, Dabas aizsardzības pārvaldes vadītajā projektā "LIFE REEF" divos gados iezīmēti un Baltijas jūrā izlaisti 8000 sugas īpatņu. 

Ar sabiedrības iesaisti līdz šim saņemtas ziņas par 245 noķertiem apaļajiem jūrasgrunduļiem. 

Arī šogad ikviens aicināts ziņot par iezīmēto indivīdu noķeršanu. Iezīmēto apaļo jūras grunduļu augšējā spurā ir ievietota T-bar zīme ar uzrakstu "BIOR RIGA" un četru ciparu kodu. Par iezīmēto grunduļu noķeršanu jāziņo "BIOR" pa tālruni 20239304 vai jāraksta e-pasts uz ivars.putnis@bior.lv. Par ziņu sniegšanu paredzēta atlīdzība.

Sazinoties nepieciešams ziņot zīmē redzamo kodu, pilnu zivs garumu cm, noķeršanas rīku, zvejas ilgumu, datumu un vietas koordinātas. Nepieciešams arī nosūtīt zivs fotogrāfiju, lai tajā redzams īpašais kods. Noķerto zivi var arī sasaldēt un uzglabāt veselā veidā vēlākai nodošanai institūtam.

Piedāvā tekstila nodokļa kalkulatoru

Ražotāju atbildības sistēmas uzņēmums "Zaļā josta" ir izstrādājis dabas resursu nodokļu kalkulatoru uzņēmumiem, lai varētu noskaidrot, vai un cik liels tiem būtu jāmaksā nodoklis par tekstilizstrādājumiem. Kalkulators ir pieejams "Zaļās jostas" interneta vietnē "www.zalajosta.lv".

Šā gada 1. jūnijā stājas spēkā grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā, kas paredz, ka uzņēmumiem, kuri pirmie Latvijas teritorijā pārdod vai savai saimnieciskajai darbībai izmanto tekstilizstrādājumus (apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri), turpmāk būs jāmaksā dabas resursu nodoklis 0,50 eiro par vienu kilogramu. Taču, ja komersanti kļūst par ražotāju atbildības sistēmas daļu, tie var saņemt atbrīvojumu no šā nodokļa.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".