Pavasaris noslēdzas ar dažādām kampaņām, kuru mērķis – padarīt tīrāku vidi mums apkārt un iemācīt par to rūpēties ikvienam arī ikdienā.

Reklāma

Īpašu akciju laikā daudzviet Latvijā tiek vāktas riepas, arī citi atkritumi, piemēram, baterijas un makulatūra. Atsaucība ir ievērojama. Tomēr ir vēl kur augt. Pavisam svaiga ir iniciatīva, kurā mudināts pievērst uzmanību izsmēķiem, kas, nevērīgi nomesti, veido būtisku daļu iedzīvotāju radītā piesārņojuma.

Kur nonāk izsmēķi, daudziem nerūp

Lai gan lielākā daļa smēķētāju zina un piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tikai piektdaļai (21%) rūp, kur tiek izmesti izsmēķi, liecina "Latvijas Zaļā punkta" veiktā aptauja. Lai pievērstu uzmanību sabiedrības paradumiem izsmēķus izmest tam nepiemērotās vietās, tostarp vidē, un veicinātu izpratni par šādas rīcības seku bīstamību, "Latvijas Zaļais punkts" uzsāk kampaņu "Izsmēķis – mīna ar laika degli". Tās ietvaros vairākās vietās Latvijā tiks izvietots ceļojošs vides objekts "Cīgmīnas", mudinot sabiedrību aizdomāties par nomesta izsmēķa ietekmi uz apkārtējo vidi.

Saskaņā ar aptaujas datiem 85% smēķētāju Latvijā piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tomēr 56% atzīst, ka viņiem nerūp, kur izsmēķi tiek izmesti, un vēl 23% aptaujāto nav īsti skaidra viedokļa šajā jautājumā.

Cigarešu izsmēķi izplata toksiskas ķīmiskas vielas, piemēram, svinu un arsēnu, tie piesārņo ūdeni, var saindēt zivis un dzīvniekus. 

Parasts cigaretes filtrs par 98% sastāv no plastmasas šķiedrām – celulozes acetāta, kas nav bioloģiski noārdāms. Tāpēc dabiskā ceļā cigaretes nesadalās. Tās gan ietekmē lietus un saules iedarbība, taču tiek lēsts, ka pat divus gadus zemē nogulējis izsmēķis sadalās tikai par 38%.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Andris Ķēniņš: "Atšķirībā no citiem atkritumu veidiem, ko jau esam daudzu gadu laikā iemācījušies izmest atbilstošajā konteinerā, lai tie nonāktu pārstrādē, cigarešu izsmēķus sākotnēji ir jāiemācās tik vien kā izmest atkritumiem paredzētajās tvertnēs, nevis izmest apkārtējā vidē."

Bērni iesaistās vides akcijā

Ražotāju atbildības sistēmas uzņēmuma "Zaļā josta", Valsts izglītības satura centra un citu partneru rīkotajā kampaņā "Tīrai Latvijai", piedaloties 375 izglītības iestādēm, savākti 666 217 kilogrami makulatūras un papīra iepakojuma. Papildus tam 346 izglītības iestāžu skolēni kampaņā nodeva gandrīz 34 680 kilogramus izlietoto bateriju, informē "Zaļās jostas" vides izglītības vadītāja Aija Caune.

Kampaņas laikā visvairāk makulatūras un papīra iepakojuma – 27 193 kilogramus – savāca Ķekavas vidusskolas skolēni. 

Otrajā vietā ar 21 058 kilogramiem ierindojas Preiļu 1. pamatskola, bet trešajā ar 19 208 kilogramiem – Stāķu pamatskola. Savukārt bateriju vākšanas izaicinājumā pirmajā vietā ierindojās Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes "Pīlādzītis" audzēkņi, kampaņā nododot 1505 kilogramus bateriju. Otro vietu šajā kategorijā ieguva Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolēni, savācot 1288 kilogramus bateriju, bet trešo ar savāktiem 1135 kilogramiem – Stāķu pamatskola.

Kampaņas "Tīrai Latvijai" uzvarētāji tiks apbalvoti "Zaļās jostas" vides svētkos, kas 24. maijā visas dienas garumā notiks "Latvijas valsts mežu" dabas parkā Tērvetē.

Plāno Baltijā plašāko elektroauto uzlādes tīklu

"Ignitis Latvija", kas ir daļa no Baltijas atjaunīgās enerģijas uzņēmumu grupas "Ignitis Group", ir apņēmies ieguldīt vairāk nekā 115 miljonus eiro, lai līdz 2026. gadam izveidotu plašāko elektroauto ātrās uzlādes tīklu un savienotu Baltiju vienotā elektrouzlādes maģistrālē.

Plāns paredz līdz 2025. gada beigām izveidot "Ignitis ON" elektroauto uzlādes tīklu, uzstādot līdz 200 ātrās uzlādes stacijām ar 550 pieslēgpunktiem, bet līdz 2026. gada beigām to skaitu palielināt jau virs 1000, tādējādi veidojot plašāko elektroauto uzlādes tīklu Latvijā.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".