Moderate or heavy rain with thunder 16.1 °C
C. 04.07
Sandis, Uldis, Ulvis
Tiek mērīts uzkrātais un piesaistītais oglekļa daudzums augošos kokos
Tiek mērīts uzkrātais un piesaistītais oglekļa daudzums augošos kokos
Foto: Autora foto

Latvijas mežzinātnes diena Ogleklis vecos mežos un mežaudzēs klimata pārmaiņu laikos, kas notika oktobra beigās Salaspilī un apkārtnē, pulcēja vairāk nekā 140 dalībnieku. Pasākumu organizēja Latvijas Valsts mežzinātnes institūts Silava sadarbībā ar akciju sabiedrību Latvijas valsts meži (LVM) un Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmiju.

Reklāma

Mežzinātnes dienas tiek organizētas kopš 2012. gada, un, spriežot pēc apmeklētāju skaita, joprojām nav zaudējušas meža nozares pārstāvju interesi. Šoruden mežzinātnes dienas tematika bija saistīta ar novecojošām mežaudzēm un mītu kliedēšanu par to it kā nozīmīgo lomu oglekļa krājumu uzturēšanā un pasaules glābšanā no klimata pārmaiņām.

Vecu mežu nozīmīgums

Kādēļ svarīgi saprast, kas notiek vecos mežos? Šis jautājums aktualizējas saistībā ar klimata pārmaiņu mazināšanas politiku. Katrai ES valstij ir savs klimata mērķis, t. i., oglekļa piesaistes palielināšana un CO2 emisiju mazināšana, arī Latvijai. Pateicoties jauniem pētījumiem, zināšanas par veciem mežiem un mežaudzēm Eiropas Savienībā pēdējo dažu gadu laikā ir uzlabojušās, tomēr vēl ir nenoteiktība gan datu trūkuma, gan vecu mežu dažādības, gan dažādo definīciju, gan nacionālā līmenī noteikto atšķirīgo pieeju dēļ. Eiropā izmanto vairākas vecu mežu definīcijas, tādēļ dažādos informācijas avotos to apzinātā platība būtiski atšķiras. Veci meži un vecas mežaudzes nav viens un tas pats – vecā mežā vēl joprojām kā dominējošais elements var būt veca kokaudze, bet dažādu dabas traucējumu ietekmē vecie koki var būt gājuši bojā, un to vietā aug jaunaudzes.

Vitalitātes samazināšanās un dabiskie traucējumi laika gaitā vecos mežos oglekļa uzkrājumu samazina. To ietekmē gan valdošās koku sugas saglabāšanās, gan ārējā vide, tāpēc būtiski iegūt atbilstošus lokālus datus, kas visprecīzāk raksturo oglekļa uzkrājumu mūsu reģionā, t. i., Eiropas hemiboreālajos mežos.

Oglekļa krājumi un audzes vecums

Oglekļa krājumi un audzes vecums gan skuju, gan lapu koku mežos tika analizēts, apmeklējot semināra objektus dabā, un viens no pirmajiem bija vecs priežu damaksnis Tomes zivjaudzētavas apkārtnē, kurā savulaik paticis sēņot Latvijas eksprezidentam Kārlim Ulmanim. Šajā, kā arī nākamajā objektā – vecā āra bērzu mežaudzē – zinātnieki uzsvēra, ka lielāko un dinamiskāko oglekļa krātuvi mežos, protams, veido kokaudze. Savukārt augsnē esošā oglekļa uzkrājums ir samērā inerts pret dažādām ietekmēm. Nelielas krātuves ir arī atmirusī koksne un zemsega. Tāpēc vecs mežs nozīmīgu oglekļa uzkrājumu nodrošina tikai tik ilgi, kamēr tajā aug veca kokaudze.

Nozīmīgākās oglekļa krātuves vecās mežaudzēs ir koku biomasa (55–61%, vidēji 59% no kopējā ekosistēmas uzkrājuma) un augsne (25–37%, vidēji 30% no kopējā ekosistēmas uzkrājuma).

Cilvēku darbības ilgstoši neietekmētās 104–218 gadus vecās mežaudzēs, kur dominējošais meža elements ir vecie koki, kopējais oglekļa uzkrājums ir vidēji par 20% lielāks nekā par 54–103 gadiem jaunākās (kontroles) audzēs. Atšķirības atkarīgas no valdošās koku sugas. Tomēr oglekļa uzkrāšanās efektivitāte (oglekļa uzkrājums gadā) koku biomasā un atmirušajā koksnē novecojošās priežu, bērzu un egļu mežaudzēs ir būtiski (par 27–47% atkarībā no koku sugas) mazāka nekā vidēji divreiz jaunākās mežaudzēs.

Vecs priežu damaksnis

Bioloģiskā daudzveidība

Veci meži ir dažādi, zinātnieki to uzskatāmi demonstrēja dabā, jo ogleklis nebūt nav vienīgais kritērijs, pēc kura vērtēt meža vecuma ietekmi uz dabu kopumā un ilgtermiņā. Veci meži ir arī neaizstājamas bioloģiskās daudzveidības krātuves, un tiem ir nozīmīga loma dabā. Turklāt atsevišķu bioloģiskās daudzveidības komponentu saglabāšanā vecu mežu loma var būt izšķirīga, īpaši, ja tiem piemīt noteiktas, specifiskas iezīmes.

Reklāma
Reklāma

Atsevišķu bioloģiskās daudzveidības komponentu saglabāšanu lieliski nodrošina un var turpināt nodrošināt saimnieciskie meži ar vai bez papildu pasākumu īstenošanas tajos. Tomēr daudzi bioloģiskās daudzveidības komponenti nav saistīti ar audzes vecumu, bet ar konkrētiem mežaudzes parametriem un struktūrām. Izpratnes padziļināšana par šīm sakarībām veicina sekmīgu bioloģiskajai daudzveidībai nozīmīgu elementu integrāciju mežsaimniecības praksē, radot ieguvumu arī tautsaimniecībai un klimata pārmaiņu mazināšanai.

Mežos, kuru uzturēšanas galvenais mērķis ir dabas aizsardzība, jāievēro, ka oglekļa uzkrāšanās efektivitāte koku biomasā un atmirušajā koksnē laika periodā starp jaunāku audžu un veco audžu stadiju būtiski samazinās. Novecojošas mežaudzes turpina, bet lēni, uzkrāt oglekli koku biomasā tik ilgi, kamēr koku vecuma vai dabisko traucējumu ietekmē nemainās dominējošais meža elements jeb valdošā koku suga.

Meža meliorācija un klimata pārmaiņu mazināšana

Semināra noslēgumā zinātnieki ar mērījumu datiem un faktiem kliedēja mītu par mežu meliorēšanu – ka ar šo darbību nevis palielinām, bet gan samazinām emisijas. Meliorācijas sistēmām mežā ir nozīmīga loma, nodrošinot optimālu gruntsūdens režīmu un tādējādi optimālus augšanas apstākļus mežaudzei.

Hidrotehniskā meliorācija tieši ilgtermiņā atstāj pozitīvu ietekmi uz oglekļa uzkrājumu – augsnē palielinās šā elementa koncentrācija, nemainoties kopējam apjomam, samazinās ogļskābās gāzes un īpaši – metāna emisijas, kā arī palielinās koku pieaugums, tātad arī ikgadējais uzkrājums koku biomasā. Turklāt, palielinoties mežaudzes pieaugumam, tas spēj arī vairāk ražot skābekli.

Secinājumi

Vecos mežos nozīmīgs ir kopējais oglekļa uzkrājums, bet ikgadējais oglekļa uzkrājums līdz ar vecumu samazinās arī tad, ja tajos aug vecas mežaudzes. Tātad, ja valsts vai sabiedrības mērķis ir nodrošināt ikgadējo emisiju kompensāciju ar uzkrājumu mežā (t. i., sasniegt un uzturēt klimatneitralitāti), platību izslēgšana no saimnieciskās darbības būtu visai nepiemērots risinājums.

Saimnieciskie meži nodrošina oglekļa uzkrājumu ne tikai koksnē, bet arī koksnes produktos, aizstājot fosilo resursu izmantošanu. Aprēķini Latvijas mērogā liecina, ka saimnieciskās darbības intensitātes samazināšana nedaudz palielinātu oglekļa uzkrājumu mežā, bet nozīmīgi samazinātu tā uzkrājumu citās formās (produktos un aizstāšanas efektu), summāri atstājot negatīvu ietekmi uz klimata pārmaiņu mazināšanas mērķu sasniegšanu.

Lielākā dinamiskā oglekļa krātuve mežā ir dzīvo koku biomasa. Tādēļ mežos, kur galvenais mērķis ir ilgtspējīga mežsaimniecība, jālieto tāds mežsaimniecības modelis, lai veidotu iespējami ražīgas un pret dabiskajiem traucējumiem noturīgas audzes, vienlaikus veicinot oglekļa uzkrājuma palielināšanos.

Reklāma
Reklāma

Tāpat nozīmīgi kāpināt kopējo pieaugumu mežā, izmantojot to veicinošus pasākumus: mērķtiecīgu audžu atjaunošanu, stādot labāko pieejamo materiālu, un jaunaudžu kopšanu; tādu mežsaimniecības režīmu uzturēšanu, kas iespējami mazina dažādu bojājumu risku; kā arī netraucētu hidrotehniskās meliorācijas sistēmu darbības nodrošināšanu.

Viedokļi

Indulis Brauners, izpētes vadītājs: Mežs ir nozīmīgākā oglekļa krātuve Latvijā. Mežsaimniecībai ir būtiska ietekme uz saražojamo koksnes produktu apjomu, to kvalitāti un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Koksnes pārstrādei savukārt ir ietekme uz pievienotās vērtības radīšanu. Visam iepriekš minētajam jāsadzīvo ik katrā meža hektārā. Protams, viss nav tik burtiski uztverams, bet darbības salāgojamas, lai virzītos uz visas sabiedrības gaidu un mērķu īstenošanu. Par šo tieši un pastarpināti arī bija Mežzinātnes dienu stāsts. Izprotot oglekļa apriti meža ekosistēmā, kurā mirklī tas vairojas, kurā sarūk, pieņemami lēmumi, lai salāgotu saimnieciskās, vides un arī sociālās cilvēku vajadzības. Guvām atkārtotu apliecinājumu par mežsaimniecisko pasākumu, sākot ar meža koku selekciju, stādu audzēšanu, jaunaudžu ierīkošanu, kopšanu, hidrotehnisko meliorāciju un citu ietekmi un nozīmību uz koksnes pieaugumu (oglekļa uzkrāšanu) un bioloģisko daudzveidību. Labi un teicami pētnieku ziņojumi, bet nedaudz pietrūka tulkojuma, uzsvaru un sasaistes ar praktisko mežsaimniecību.

Andris Ivanāns, plānošanas vadītājs Zemgales reģionā: Šī mežzinātnes diena mani uzrunāja ar tēmu, kas bija veltīta pētījumam par oglekļa apriti vecos mežos. Neapšaubāmi ļoti aktuāla tēma, raugoties uz Eiropas Savienībā apgriezienus uzņemošo Zaļo kursu. Klausoties zinātnieku stāstos, varēja uzzināt gan par oglekļa uzkrāšanos dažādos mežaudžu stāvos, gan arī par to, ka vidē notiek dažādu siltumnīcgāzu emisijas. Galvenā atziņa, ko guvu, ka mērķtiecīgi apsaimniekotas mežaudzes uzkrāj divas reizes vairāk oglekļa nekā vecas, neapsaimniekotas mežaudzes. Jautra situācija izveidojās brīdī, kad no kāda dalībnieka puses izskanēja frāze, ka Latvijā dabas daudzveidība nemaz nav jāatjauno, jo tā mūsu ģeogrāfiskā platuma grādos nemaz nav pazudusi. Par šo repliku klātesošie sirsnīgi pasmējās, piekrītot šim apgalvojumam. Šīs ir tikai dažas no atmiņā palikušajām lietām no Mežzinātnes dienas pasākuma.

Andris Verners, meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Ziemeļkurzemes reģionā: Šodien, kad Eiropas un Latvijas līmenī tiek virzītas dažādas iniciatīvas saistībā ar klimata neitralitāti un bioloģisko daudzveidību, kas būtiski var ietekmēt meža nozares nākotni, svarīgi, lai tam būtu zinātnisks pamatojums. Mežzinātnes dienā mēs varējām pārliecināties, ka Silavas kolēģi rada pasaules līmeņa zināšanas. Manuprāt, Silavas zinātnieku pētījumi un zinātniski pamatotās zināšanas, kā arī inovācijas būtu kā pamats uz zinātniskiem pierādījumiem balstītai meža nozares attīstībai un izaugsmei nākotnē.

Būtiskākās atziņas:

• bioloģiskās daudzveidības aspekti, kas pētīti, nav tiešā veidā cieši saistīti ar mežaudzes vecumu;

• dažādu ekspertu kultivētais viedoklis par meliorēto meža augšņu negatīvo ietekmi uz emisijām ir mīts;

•lai sasniegtu izvirzītos mērķus klimata neitralitātei, mežsaimniecības platības koksnes ražošanai jāapsaimnieko intensīvāk, tātad jāveido ražīgas mežaudzes ar īsu aprites ciklu;

• Silavas zinātnieki spēj atraktīvi un viegli uztveramā veidā dalīties ar pētījumu rezultātiem, īpaša atzinība Ārim Jansonam.

Iesaku katram mežsaimniekam izmantot iespēju apmeklēt Mežzinātnes institūta Silava rīkotos pasākumus. Tā ir iespēja uzzināt mežzinātnes jaunumus, tāpat sastapt kolēģus no citām organizācijām un uzņēmumiem.

Andris Neimanis, mežkopības vadītājs Vidusdaugavas reģionā: Mežzinātnes diena, kā parasti, bija vērtīga.

Divas atziņas man šķita īpaši interesantas:

• bioloģiskās daudzveidības rādītāju (veģetācijas projektīvais segums un sugu sastāvs) atšķirības vecos (~180 gadi) un pieaugušos (~90 gadi) skuju koku mežos ir nenozīmīgas;

• mežaudzēs uz meliorētām augsnēm, salīdzinot ar slapjaiņiem un purvaiņiem, oglekļa piesaiste ir ar pozitīvu vērtību, tātad - meliorējot mežaudzes, SEG emisijas samazinām.

Protams, vērtīgi bija satikt mežiniekus no citiem ar meža apsaimniekošanu saistītiem uzņēmumiem un savstarpēji dalīties ar pieredzi, kas ikdienas darba ritumā tik bieži nenotiek. Būtu vērtīgi šajās Silavas zinātnieku atziņās ieklausīties arī plašākai sabiedrībai Latvijā un arī Eiropā.

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma