Partly cloudy 19.1 °C
S. 07.07
Alda, Maruta
Stādīšanas laikā stādiem jābūt ieliktiem spainī vai citā slēgtā traukā, savukārt lāpstas asmenis nedrīkst būt īsāks par 25 cm.
Stādīšanas laikā stādiem jābūt ieliktiem spainī vai citā slēgtā traukā, savukārt lāpstas asmenis nedrīkst būt īsāks par 25 cm.
Foto: No LVM arhīva / Latvijas Mediji

Pavasaris ir ne tikai lauksaimnieku, bet arī meža apsaimniekotāju karstākais darba laiks. Īpaši to, kuri visbiežāk izmanto meža atjaunošanas metodi – koku stādīšanu. Tā ir piemērota gandrīz visiem meža augšanas apstākļu tipiem. Kā izvēlēties meža stādus, kā tos transportēt, uzglabāt un pareizi iestādīt? Pieredzē dalās lielāko kokaudzētavu apsaimniekotāja – akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" (LVM) – biznesa virziena "Sēklas un stādi" ražošanas vadītāja Laima Zvejniece.

Reklāma

Kokaudzētavās pieejamie stādu veidi

Meža atjaunošanai un lauksaimniecības zemju apmežošanai kokaudzētavās pieejami šādi stādu veidi: ietvarstādi, kailsakņi ar uzlabotu sakņu sistēmu un klasiskie kailsakņi.

Ietvarstādi – stādi ar slēgtu, kompaktu sakņu sistēmu, kas ietverta augsnes (kūdras) substrātā. Ietvarstādus ērti un kvalitatīvi var stādīt gandrīz visu gadu, turklāt stādi neiežūst pārvadāšanas un stādīšanas procesā. Vēl viena ietvarstādu priekšrocība – nepieciešamās barības vielas stādam pirmajā augšanas gadā jau ir daļēji nodrošinātas, tādējādi stāds aug straujāk. Arī stādīšanas tehnoloģija kāpina darba ražīgumu mežā, jo to var paveikt salīdzinoši ātri, ērti un kvalitatīvi. Ietvarstādu segmentā pieejami Latvijas pamatsugu – priedes, egles un bērza – stādi.

Kailsakņi ar uzlabotu sakņu sistēmu – stādi ar vaļēju, speciāli veidotu un kompaktu sakņu kamolu. Tiem ir samazinātas sakņu iežūšanas iespējas, labs stādu ieaugšanas potenciāls, kā arī ir mazākas kopšanas izmaksas stādu augšanas pirmajā gadā. Taču arī šiem stādiem ir ierobežots stādīšanas laiks un nedaudz sarežģītāka stādīšana labi attīstītā sakņu kamola dēļ. No šī stādu veida var iegādāties bērza, egles un melnalkšņa kailsakņu stādus ar uzlabotu sakņu sistēmu.

Kailsakņi – stādi ar vaļēju sakņu sistēmu, kas nav speciāli veidota. Šo stādu priekšrocība ir iespēja novērtēt visas auga daļas – izskatu, parametrus un bojājumus. Tomēr tiem ir ierobežots stādīšanas laiks un nav izslēgta arī sakņu iežūšanas iespējamība, tādēļ tie ir lētākie stādi. Meža un apstādījumu ierīkošanai LVM kokaudzētavās ir pieejami priedes kailsakņu stādi (sējeņi), kā arī egles, lapegles un sarkanā ozola kailsakņu stādi.

Kam pievērst uzmanību, iegādājoties stādus

Pirms pasūtīt vai iegādāties kokaudzētavā stādus, pārliecinieties, kura reģiona stādmateriāla izcelsme jums nepieciešama, jo Latvijas dienvidos vai rietumos izaudzētie stādi ne vienmēr derēs Vidzemes un Latgales laukiem un mežiem. 

Svarīgs ir arī ģenētiskais potenciāls, kas turpmāk noteiks daudzus atjaunotā meža kvalitātes parametrus – ātraudzību, stumbra taisnumu un zaru resnumu. Sēklas tiek iegūtas īpašās sēklu plantācijās, potējot  ātraudzīgākos un kvalitatīvākos mātes kokus. 

Šādu stādu potenciālā ātraudzība ir par 15–25% augstāka un pieauguša meža apmērus sasniedz ievērojami ātrāk. Piemēram, priede ciršanas vecumu sasniedz jau 80–90 gados, arī koku stumbri būs taisnāki, nekā tie būtu, izmantojot vienkāršās mežaudzēs iegūtas sēklas. Kokaudzētavā, saņemot stādus, jāpārbauda stādu izcelsmes atbilstība – vai iekšējās kustības pavadzīmē minētais atbilst informācijai uz stādu iepakojuma etiķetes.

Piemērotas izvēle ir ļoti nozīmīga.

Tāpat jāpievērš uzmanība stādu fizioloģiskajam stāvoklim un attīstībai – virszemes daļas un sakņu sistēmas garuma attiecībai jābūt no 2:1 līdz 3:1, kas nodrošina aktīvu fotosintēzi un attīstību. Stumbram jābūt taisnam ar izteiktu centrālo dzinumu. Stādam ir labi attīstīta sakņu sistēma ar daudzām sīkajām aktīvajām saknītēm, kas veicina stāda ieaugšanu pēc iestādīšanas. 

Reklāma
Reklāma

Stādiņi arī nedrīkst būt izstīdzējuši, un tiem nav pieļaujami mehāniski virszemes daļas un sakņu sistēmas bojājumi, nedrīkst būt redzami slimību un sala izraisīti bojājumi. Turklāt ir noteiktas prasības stāda garumam un sakņu kakla diametram.

Lai kvalitatīvos stādus uzreiz pēc iestādīšanas mežā nebojātu kukaiņi vai dzīvnieki, tie jau kokaudzētavā tiek apstrādāti ar vasku vai smilšu līmes maisījumu.

Transportēšana un uzglabāšana līdz stādīšanai

Gatavojot transportēšanai, kailsakņus un kailsakņus ar uzlabotu sakņu sistēmu visbiežāk sasien kūlīšos pa vairākiem kopā un ievieto plēves maisos. Savukārt ietvarstādus pārvieto kartona kastēs. Šādā veidā stādu sakņu sistēmu pasargā no iekaltēšanas un visas augu daļas no aplaušanas transportēšanas laikā.

Stādus transportējot, nedrīkst pieļaut to sakņu sistēmas apžūšanu, stādu mehānisku bojāšanu un stādu sakaršanu (ja gaisa temperatūra ir virs 12–15 0C, stādus nedrīkst sablīvēt, kraujot maisu virs maisa). Salapojuši stādi pārvietojami tikai slēgtā transportlīdzeklī.

Maisos iesaiņotos kailsakņus un kailsakņus ar uzlabotu sakņu sistēmu, ja tos uzreiz neizstāda mežā, neizņemtus no maisiem var uzglabāt ne ilgāk kā vienu nedēļu, ja gaisa temperatūra nepārsniedz +16 ºC. Maisi obligāti novietojami ēnā vertikāli vai guļus, bet nekādā gadījumā – cits uz cita. Uzglabāšanas laikā jāraugās, lai stādi nepaspēj iekalst un pārkarst. Šim nolūkam maisos var izdurt caurumus.

Ja darbu organizācijas vai vides apstākļu dēļ stādus nākas glabāt ilgāku laiku, tos pierok no vēja un saules aizsargātā vietā vieglā un mitrā augsnē. Pieraktus stādus var glabāt 3–4 nedēļas.

Mūsdienās modernās un lieljaudas kokaudzētavās izaudzētos ietvarstādus uzglabā saldētavās, un arī pircēji bieži tos saņem sasaldētus kastēs. Tomēr pirms stādīšanas tiem jābūt pilnībā atlaidinātiem. Atlaidināšanai jānotiek lēni – aptuveni nedēļas laikā. Ietvarstādu kastes nedrīkst atrasties uz paletes. Tās jānoņem un jānovieto tā, lai ar apakšu cieši piekļautos augsnei (grīdas segumam). Ja zem stādu kastēm pūtīs vējš, daļa stādu atkusīs un izžūs ātrāk. Kastu sānu rokturi jāatver.

Reklāma
Reklāma
Ietvarstādus ērti var stādīt gandrīz visu gadu, tie neizžūst pārvadāšanas procesā.

Ietvarstādu kastes vislabāk novietot ēnainā vietā vai pārklāt ar auduma pārsegu. Nedrīkst kastes novietot citu virs citas. Starp tām jāatstāj atstarpe, lai veicinātu ātrāku un vienmērīgāku stādu atkušanu. Ja kastēs uzkrājas liekais ūdens, kastu apakšpusē var izveidot caurumus ūdens novadīšanai. Atlaidinātie ietvarstādi jāizstāda 14 dienu laikā.

Stādīšana

Piemērotas vietas izvēle ir ļoti nozīmīga kociņa turpmākajā attīstībā. Augšanas apstākļi atkarībā no augsnes veida un mitruma atšķiras, tāpēc stādīšanas vietas jāizraugās tā, lai stāda saknes saņemtu optimālu un līdzsvarotu ūdens un skābekļa daudzumu. Stādīšanas vietas pielāgošanu veic, mineralizējot augsni un veidojot nelielus pacēlumus (mineralizētas vagas vai pacilas). Darbā izmanto dažādu veidu augsnes sagatavošanas tehniku.

Ja augsnei ir normāls mitrums (pēc lietus vai sniega nokušanas neveidojas ilgstošas peļķes) un viegls mehāniskais sastāvs (smilts un mālsmilts), piemēram, sila, mētrāja, lāna, kā arī damakšņa un vēra augšanas apstākļu tipos, stādvietu izvēlas sagatavotās vagas vidusdaļā (vagas dziļums 5–15 cm). Savukārt mitrās vai smagās (smilšmāla un māla) augsnēs (slapjaiņu, āreņu, kūdreņu, kā arī damakšņa, vēra un gāršas augšanas apstākļu tipos) stādvietu izvēlas uz sagatavotās vagas "tiltiņa", kas ir vagas slīpās nogāzes augšējā daļa pie velēnas apakšdaļas minerālaugsnē vai atsegtā kūdrā.

Padomi ietvarstādu stādīšanai

Nestādiet stādiņus ar vēl sasalušu substrātu – saulainās dienās saknes nespēs atdzīvoties un uzņemt stādam tik svarīgo ūdeni un barības vielas. Pirms stādīšanas ietvarstāda substrātam jābūt mitram. Ilgstoši uzglabājot, stādus vēlams ik pēc 5– 6 dienām aplaistīt.

Ietvarstādu stādīšana ar stobru.

Ietvarstādu stādīšanai izmanto speciālus stādāmos stobrus, kuru diametram jābūt par 15% lielākam nekā ietvarstāda augsnes substrāta (ietvara) diametrs. Ieteicams izmantot speciālās stādāmās jostas, pie kurām ērti var piestiprināt kastes vai kasetes ar stādiem.

Ietvarstādus stāda 1–2 cm zemāk par augsnes virskārtu. Pēc iestādīšanas augsni ap stādu obligāti piemin, lai nepaliktu gaisa sprauga starp stāda substrātu un augsni, kas var izžāvēt saknes.

Pēc stādīšanas jāsavāc stādu iepakojums – maisi un kartona kastes – un jānodod atpakaļ kokaudzētavā vai jānogādā atkritumu šķirošanas vietās.

Padomi kailsakņu un kailsakņu ar uzlabotu sakņu sistēmu stādīšanai

Ja stādi glabāti maisos ilgāk nekā nedēļu, pirms stādīšanas tiem jāļauj atdzerties, ieliekot ūdenī uz 12 stundām. Ja nevar izveidot stādīšanas spraugu, kas dziļāka par 25 cm, pirms stādīšanas saīsina saknes, kas garākas par 25 cm. Tas veicams, garākās saknes nocērtot ar asu cirvi vai nogriežot ar nazi (ne īsākas par 20 cm). Saknes nedrīkst apraut.

Stādīšanas laikā pārvietojoties pa cirsmu ar stādiem, kas izņemti no maisiem, tiem jābūt ieliktiem spainī vai citā slēgtā traukā. Nav pieļaujama pat īslaicīga sakņu sistēmas pakļaušana saules un vēja iedarbībai.

Jāizmanto tikai atbilstošs stādīšanas inventārs (piemēram, lāpstas asmenis nedrīkst būt īsāks par 25 cm).

Kailsakņi un kailsakņi ar uzlabotu sakņu sistēmu ievietojami izveidotajā stādīšanas spraugā līdz sakņu kaklam, nepieļaujot, ka saknes paliek ārpus tās. Vietās, kur iespējama augsnes nosēšanās vai izkalšana, sakņu kaklam jāatrodas 3– 5 cm zem augsnes virskārtas. Pēc iestādīšanas augsni ap stādu obligāti piemin, lai pie saknēm neiekļūtu gaiss un tās neizžūtu. Stādam jābūt iestādītam taisni (vertikāli).

Darbu kontrole

Pēc stādīšanas ir jāpārbauda darba atbilstība gan kvalitātei, gan kvantitātei. Stādīšanas pareizību un kvalitāti pārbauda, iestādīto kociņu viegli pavelkot uz augšu. Stādam augsnē jāturas stingri. Ja tas viegli nāk ārā, tad stādīšana jāatkārto.

Lai pārbaudītu iestādīto apjomu un stādvietu izvietojumu, var izmantot apļveida parauglaukuma metodi.

Savukārt, lai pārbaudītu iestādīto apjomu un stādvietu izvietojuma vienmērīgumu atjaunojamajā platībā, var izmantot apļveida parauglaukuma (R – 2,82 m = 25 m2) metodi. Uzskaiti veic, izmantojot 2,82 m garu auklu vai kārti. Auklas vai kārts veidotajā apļveida parauglaukumā saskaita visus iestādītos kociņus un pareizina ar 400. Šādā veidā iegūst iestādīto kociņu vidējo skaitu vienā hektārā.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma