Urīnpūšļa vēzis diemžēl ir viena no izplatītākajām audzēja formām pasaulē, ieņemot ceturto vietu vīriešu saimē. Neskatoties uz salīdzinoši zemo mirstības līmeni, tomēr vismaz puse urīnpūšļa audzēju nākamo piecu gadu laikā atkārtojas, un tas pieprasa pastāvīgu pacientu uzraudzību.

Reklāma

Var piebilst, ka biežie slimnīcas apmeklējumi un nepieciešamība atkārtoti ārstēt šo audzēja veidu to padarījusi par vienu no visdārgākajiem ārstēšanās procesiem.

Tomēr visjaunākie pētījumi uzrādījuši potenciālo iespēju šajā jomā veikt kardinālus uzlabojumus. Vēstīts, ka pētniekiem izdevies par 90% samazināt urīnpūšļa audzēju izmērus, pielietojot vienu devu nanorobotu, kas darbojas urīna vidē. Šīs sīkās mašīnas sastāv no porainas silīcija sfēras, kas pārklāta ar dažādām sastāvdaļām, no kurām katra pilda savu noteikto funkciju. Viena no tādām sastāvdaļām ir ureāze, kas stājas reakcijā ar urīnvielu, tādējādi piešķirot iespēju nanodaļiņām pārvietoties gluži autonomi. Un papildu svarīga sastāvdaļa ir radioaktīvais jods jeb radioizotops, ko plaši pielieto audzēju lokālajai terapijai.

Vēstīts, ka šo pētījumu veikusi Katalonijas bioinženierijas speciālistu apvienotā komanda, kura savās atskaitēs un zinātniskajās publikācijās vēsta, ka viņu atklājums pavēris ceļu nopietnam izrāvienam urīnpūšļa audzēju ārstēšanā. Šo izstrādņu galvenais mērķis – saīsināt hospitalizācijas laiku, paaugstināt pacienta komfortu un ievērojami samazināt izmaksas, kas tādējādi palielinātu to cilvēku skaitu, kuri varētu veikt šādas procedūras.

Viens no vadošajiem šā pētījuma autoriem Samuels Sančess plašsaziņas līdzekļiem paskaidrojis: “Vienas tādas preparāta ievadīšanas rezultātā mēs konstatējām audzēja samazināšanos par 90%. Tas ir nesalīdzināmi efektīvāk, ja ielāgo, ka pacienti ar tāda tipa audzējiem parasti apmeklē slimnīcu 6–14 reizes visa ārstēšanas kursa laikā. Tāda pieeja varētu paaugstināt efektivitāti, saīsināt hospitalizācijas ilgumu un ievērojami samazināt ārstēšanas izmaksas.”

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.