Latvija nav nekāda siltumnīcu zeme, protams, ja no sava redzesloka izslēdzam pieticīgās plēvju mājiņas mazdārziņos un piemājas zemes pleķīšos. Lielos, uz tirgu orientētos siltumnīcu kompleksus var burtiski saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Taču tie, kas ir, ne soli neatpaliek no moderni aprīkotajām siltumnīcām tādās siltumnīcu kultūru audzētājvalstīs kā, piemēram, Nīderlande vai Spānija.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2023. gadā Latvijā visas siltumnīcas kopumā aizņēma 58,1 hektāru lielu platību. No tām – 27,5 ha apsildāmās. Augsto tehnoloģiju siltumnīcas 2023. gadā (neskaitot "Rītausmu") aizņēma aptuveni 15 ha. Salīdzinājumam – Nīderlandē ir ap 5000 ha siltumnīcu dārzeņu un zemeņu audzēšanai un apmēram tikpat daudz puķu un stādu/dēstu audzēšanai.
Energoresursu izmaksas ir galvenais klupšanas akmens
Siltumnīcu tehnoloģiju attīstība neapstājas ne uz mirkli – nedz Nīderlandē, nedz arī Latvijā. Visur tiek meklētas iespējas vairāk ietaupīt enerģiju, nesamazinot ražu un tās kvalitāti. Un Latvijā, starp citu, var iegūt pat desmitreiz augstāku gurķu ražu nekā Spānijā. Tomēr šo ražas rekordu sasniegšana prasa nopietnas investīcijas, un īpaši – meklējot lētākus un efektīvākus energoresursu patēriņa risinājumus, jo tieši elektrība un siltumapgāde finanšu ziņā ir visietilpīgākās pozīcijas izdevumu bilancē.
Viena no kardinālākajām iespējām samazināt energoresursu patēriņu ir atteikšanās no dārzeņu audzēšanas tumšākajos un aukstākajos mēnešos, un to liela daļa Latvijas siltumnīcu saimniecību arī dara. Taču tām, kas ražo produkciju tirgum, ir svarīgi saglabāt arī ziemas apriti, jo tad arī gurķu, tomātu un citas siltumnīcā audzētās produkcijas cenas ir vispievilcīgākās.
Piemēram, ziemas apriti izmanto "Getliņi Eko", "Mārupes siltumnīcas", "Mežvidi", audzējot gurķus un tomātus, ziemā sīpollokus steidzina arī "Lēdmanes siltumnīcas", vēl lokus ziemā steidzina arī vairākas nelielas saimniecības, apkurinot siltumnīcas ar malku, jo loku steidzināšanai papildu gaisma nav obligāta. Bet tas faktiski arī viss.
Ar ko tad kurina savas siltumnīcas to īpašnieki? Augsto tehnoloģiju siltumnīcas lielākoties par kurināmo izmanto gāzi, ja vien ir iespēja pieslēgties gāzesvadam. Ja iespējams, apvieno vairākus enerģijas avotus, piemēram, "Mārupes siltumnīcas" lieto arī biogāzi. Tāpat biogāzi savu siltumnīcu apkurei izmanto ZS "Līgo" un ZS "Mežacīruļi". ZS "Kliģēni" kombinē gāzes apkuri ar šķeldas izmantošanu. Malku izmanto pārsvarā nelielie audzētāji.
Dārzkopības nozares eksperte un konsultante Mārīte Gailīte skaidro: "Pašlaik ir tehnoloģiski visvieglāk izmantot gāzi, bet, kur iespējams, cenšas izmantot arī biogāzi un šķeldu. Problēma tā, ka Latvijā šķeldu tirgo pēc svara, nevis pēc enerģijas satura tajā. Kilokaloriju saturs ir atkarīgs no šķeldas mitruma – jo mitrāka, jo mazāk enerģijas no tās iegūst. Somijā šķeldas cena ir atkarīga no tās enerģētiskās vērtības, bet Latvijā tā nav, un tas ierobežo šķeldas ekonomisko piemērotību siltumnīcu apkurei. Saules paneļi visvairāk enerģijas dod vasarā, kad tā ir mazāk vajadzīga nekā ziemā. Pēc audzētāju vārdiem, OIK atcelšana būtiski samazināja atjaunojamo energoresursu ekonomisko pievilcību. Nīderlandē pašlaik siltumnīcu saimniecības jau sāk uzkrāt elektroenerģiju akumulatoru batarijās, ko izvieto jūras konteineros pie siltumnīcām, bet arī šis nav lēts risinājums."
LED lampas, rekuperācija un siltumsūkņi modernajās siltumnīcās
LED lampu izmantošana siltumnīcās samazina elektroenerģijas patēriņu par 15–20%, un vecās nātrija lampas ir viegli aizvietot ar modernām. Ar to pašu elektroenerģijas patēriņu būtiski palielinās gaismas intensitāte un tādējādi arī raža. LED lampas Latvijas siltumnīcās vairs nav nekāds jaunums. Tās izmanto gan "Getliņi Eko", gan arī "Mežvidi", tāpat "Mārupes siltumnīcas" savā jaunajā salātu siltumnīcā, kā arī daži mazie mikrozaļumu audzētāji, piemēram, "Daces zaļumi", "Absolūts ēd", SIA "Greenery", SIA "Mikrozaļumi".