1904. gada 16. februārī. Pirms 120 gadiem ASV Viskonsinas štata Milvoki jurista ģimenē piedzima viens no ietekmīgākajiem 20. gadsimta otrās puses ASV diplomātiem un padomju politikas ekspertiem Džordžs Frosts Kenans.

Kenans nebija augsta ranga karjeras diplomāts, taču viņa 1946. gada 22. februārī no vēstniecības Maskavā ASV valsts sekretāram Džeimsam Bērnsam nosūtītā tā sauktā "Garā telegramma" un daži sekojošie ieteikumi noteica Vašingtonas pēckara politiku attiecībā uz PSRS. Balstoties Kenanā, tika formulēta tā sauktā atturēšanas politika jeb "Trumena doktrīna", pie kuras ASV turpināja turēties arī tad, kad pats Kenans jau bija citās domās. 

Diplomāts uzsvēra, ka Kremļa politiku nosaka "neirotisks" pasaules uzskats par PSRS kā valsti, kas atrodas naidīgā kapitālistu ielenkumā, ar kuriem ilgstoša mierīga līdzāspastāvēšana nav iespējama. 

Tāds pasaules uzskats Kremlim nepieciešams, lai varētu attaisnot savu politiku un turēšanos pie diktatūras. Rietumiem jāapzinās, ka PSRS ir ekspansionistiska valsts, kas tomēr piekāpjas, ja sastopas ar pietiekami spēcīgu pretdarbību. Kenans aicināja nebaidīties no padomju režīma, bet izprast to, tā principus un vājās vietas: "Tas, kā mums klāsies nākotnē, ir atkarīgs no mūsu pašu sabiedrības labklājības. Savā ziņā pasaules komunisms ir kā parazīts. Tas barojas no slimiem audiem. Viss, kas veicina mūsu pašu problēmu risināšanu šeit, ASV, kas stiprina mūsu tautas pašpārliecību, disciplīnu, morāli un kopības garu, ir diplomātiska uzvara pār Maskavu." Otrā pasaules kara laikā un tūlīt pēc tam Vašingtonā cerēja vienoties ar Maskavu par ietekmes sfēru sadalīšanu Eiropā, taču Kenans uzsvēra, ka meklēt tādas vienošanās ar "neloģisko" PSRS būtu kļūda. Tā vietā ASV jāstiprina Rietumeiropa un jāveicina tās labklājība un vienotība, lai apturētu tālāku padomju ietekmes izplatīšanos, kas, starp citu, arī notika. Latvijas vēstures kontekstā atzīmējams, ka Kenans 1931. gadā strādāja ASV sūtniecībā Rīgā kā trešais sekretārs un specializējās PSRS ekonomikas jautājumos. Tieši Rīgā pirms pārcelšanas uz Maskavu veidojās viņa interese par PSRS, kas 30. gadu vidū Kenanu jau padarīja par padomju politikas ekspertu.

Latvija, 1924. gada 16. februārī

Gadskārtējā preses balle notiks 1. martā plkst. 9 vakarā Rīgā armijas virsnieku klubā. Jau tagad notiek priekšdarbi telpu krāšņai dekorāšanai. Balles apmeklētājiem rīkotāji gatavo pārsteigumus, kurus tagad vēl tur slepenībā. "Balles Vēstnesis" iznāks 3. gadagājums paplašinātā veidā, lai dotu iespēju arī apmeklētājiem līdzdarboties laikrakstā. Biļetes (6 lati) pārdos, jau sākot ar 21. februāri pret ielūgumiem, kurus izsūtīs šinīs dienās.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.