Tas esot gluži oficiāli fiksēts Ginesa rekords – misijas SLATS (Super Low Altitude Test Satellite) laikā no 2017. gada 23. decembra līdz 2019. gada 1. oktobrim japāņu mākslīgais Zemes pavadonis TSUBAME pietiekami ilgu laiku sekmīgi noturējās tikai nieka 167,4 kilometru augstumā virs planētas virsmas.

Tas ir tā dēvētās skenēšanas un virsmas novērošanas klases pavadonis, un tās esot ļoti efektīvas platformas papildu informācijas ieguvei par mūsu planētu. No aptuveni 2000 kilometru augstuma, kādā parasti darbojas vairākums šīs klases pavadoņu, tie aptver ļoti lielas virsmas platības, taču tādā veidā savāktās informācijas izšķirtspēja ir salīdzinoši ļoti vāja.

Misija SLATS izstrādāta nolūkā apstiprināt pavadoņu funkcionalitāti 200–300 kilometru augstumā no Zemes virsmas, un no turienes jau iespējams iegūt pat ļoti kvalitatīvus augstas izšķirtspējas fotoattēlus. Taču atmosfēras pēdas tādā augstumā pavadonim izrāda pat tūkstoškārt lielāku pretestību, nekā tam pārvietojoties lielā augstumā. Turklāt vēl arī pietiekami liels daudzums atomārā skābekļa, kas ir ļoti spēcīgs oksidētājs, ļoti strauji un postošā veidā ietekmē kosmiskā aparāta svarīgākos mezglus un dažādas konstrukcijas detaļas.

Lai pārvarētu visas iepriekšminētās problēmas, pavadonis TSUBAME izgatavots no speciāliem materiāliem, kas īpaši noturīgi pret skābekļa iedarbību. Līdztekus tam tas bija aprīkots arī ar jonu dzinēju un gāzes manevru dzinējiem, kas deva iespēju tam noturēt orbītas augstumu un stabilizēt tādu stāvokli telpā, kas nepieciešams augstas kvalitātes uzņēmumu veikšanai un skābekļa koncentrācijas līmeņa mērījumiem.

Jau drīz pēc palaišanas pavadonis TSUBAME atradās 271,5 kilometru augstumā, pēc kā sāka nolaisties minētajā rekorda 167,4 kilometru augstumā, noturoties tajā septiņas dienas. Un šajā laikā pavadonim izdevās sekmīgi izturēt retinātās atmosfēras postošo iedarbību, vienlaikus iegūstot pietiekami augstas kvalitātes attēlus, kurus nekavējoties pārraidīja uz Zemes staciju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.