Centralizētās siltumapgādes sistēmas paplašināšanās pēdējos gados pamatā vērojama tur, kur ceļas jaunas daudzdzīvokļu mājas.
Vienlaikus gan siltumapgādes uzņēmumu attīstību, gan individuālās apkures lietotāju izvēles iespējas aizvien jūtamāk iespaido Zaļais kurss, mudinot pāriet uz atjaunīgo kurināmo.
"Nozare šobrīd atrodas ļoti interesantā stāvoklī," teic siltumapgādes uzņēmuma AS "Rīgas siltums" ("RS") valdes priekšsēdētājs Ilvars Pētersons. "Spējam absorbēt un pārvadīt visu, kas ir saistīts ar enerģētiku, – siltumu, elektrību, gāzi u. c. Līdz ar to nākotnē "RS" sevi redz kā enerģijas apmaiņas platformu, neliekot uzsvaru uz siltuma ražošanu."
Turpmākajos gados uzņēmuma plānos ir arī plašāka centralizētās siltumapgādes sistēmas (CSS) tīkla izvēršana, gan noklājot vēl aizvien Rīgā esošos baltos plankumus, kur centrālā apkure nav pieejama, gan mērķējot uz Pierīgas novadiem.
Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas (LSUA) valdes loceklis un AS "Jūrmalas siltums" ("JS") vadītājs Valdis Vītoliņš raksturo, ka CSS paplašināšanās pamatā ir atkarīga no dzīvojamā fonda attīstības. Kā zināms, aktīvākā rosība šajā jomā vērojama tieši Rīgā, Pierīgā un vēl dažās lielajās pilsētās.
"Ir atsevišķi gadījumi, kad CSS tīklam tiek pievienota, piemēram, kāda rūpnīca, tomēr 99% gadījumu industriāliem objektiem ir savi apkures katli," viņš piebilst.
Jaudu pietiek un paliks pāri
LSUA vadītājs vērtē, ka pašlaik Latvijā sasniegtā CSS kapacitāte ir pietiekama, lai nodrošinātu visas vajadzības: "Paralēli norisinās divi procesi – rodas jauni objekti, kas veido pieprasījumu pēc jaunām centralizētās apkures jaudām, taču notiek arī esošo ēku siltināšana un energoefektivitātes celšana.
Nosiltinot ēku, siltuma patēriņu varam samazināt par 20–50% atkarībā no tā, kādā stāvoklī bijusi māja," teic Vītoliņš. Tas nozīmē, ka, uzbūvējot vienu jaunu un nosiltinot trīs līdz četras vecās ēkas, kopējais siltuma patēriņš un pieprasījums pēc tā nemainās.
Vītoliņš: "Turpinoties ēku siltināšanai, domājams, ka nākotnē tas radīs diezgan lielu siltumenerģijas patēriņa samazinājumu. Līdz ar to mūs drīzāk sagaida liekas siltuma jaudas nekā to iztrūkums centralizētajā siltumapgādē."