1934. gada 11. aprīlī. Pirms 90 gadiem zagļi ap pulksten deviņiem vakarā, izmantojot saimnieka prombūtni, ielauzās aktiera un Nacionālā teātra režisora, tobrīd jau par "latviešu teātra senjoru" godātā Alekša Mierlauka dzīvoklī Skolas ielā 9 Rīgā.

No latviešu teātra režijas pamatlicēja mājvietas tika aiznestas vērtības ap 1800 latu apmērā. "Jaunākās Ziņas" vēstīja, ka uzlauzto dzīvokli pirmais ieraudzījis Mierlauka kolēģis Alfrēds Amtmanis-Briedītis, kurš domājis ienākt ciemos, bet tūdaļ steidzies meklēt cietušo un atradis to rakstnieku un žurnālistu klubā "ēdot uz oglēm ceptu siļķi": "Mierlauks steidzies mājās, kur priekšā jau bijusi policija. Dzīvoklis bijis pilnībā izvandīts un izskatījies pēc postažas." Sētniece bija manījusi aizsteidzamies divus vīrus lieliem saiņiem, taču policija lēsa, ka, ņemot vērā nozagtā apjomu, zagļu skaitam vajadzēja būt lielākam. Aiznesti bija ziemas mēteļi, uzvalki, trīs cepures, vairāki desmiti sudraba galda piederumu – naži, dakšiņas, karotes, nesen nomaksā uz trim gadiem pirktais skaņuplašu atskaņotājs – patafons un māksliniekam pasniegtās goda zīmes, tostarp Triju Zvaigžņu ordenis un Karaliskā Zviedrijas Vāsas ordeņa 1. šķira – briljantiem rotāta sudraba zvaigzne. Mierlauks, īstajā uzvārdā Frīdenfelds, posās 15. aprīlī, svētdienā, draugu lokā atzīmēt dzimšanas dienu un tamdēļ bija laikus iegādājies un uzkrājis lielāku daudzumu smalku alkoholisku dzērienu. Zagļi tos bija atklājuši, nomēģinājuši un visus paņēmuši līdzi. Skaidrs, ka ar kārtības mīlestību, pat pedantismu pazīstamajam režisoram tāda ielaušanās bija pamatīgs trieciens, 

savukārt alkohola krājumu nozagšana bija papildu faktors, kas sagrāva jebkādu vēlmi atzīmēt dzimšanas dienu. "Svinēšana jau nekāda neiznāks," viņš atzinās laikraksta "Pēdējā Brīdī" korespondentam. 

Par spīti policijas pūlēm, vainīgos neatrada un Mierlauks atguva vien patafonu un mazāko daļu nozagto sudraba galda piederumu. Apbalvojumi arī palika neatrasti, tomēr nākamajā, 1935. gadā viņam atkārtoti piešķīra Triju Zvaigžņu ordeni.

Brīvā Zeme, 1924. gada 11. aprīlī

Naivitāte jeb noziegums? Kādā baltkrievu skolā Daugavpils pamatskolu inspektors atradis pie sienas politiski neesošas Baltkrievu republikas karti, uz kuras Daugavpils un Rēzeknes apriņķa daļa atzīmēta kā šīs republikas sastāvdaļa. Uz jautājumu, no kurienes nākusi tāda karte, skolā paskaidrots, ka tā saņemta no mūsu izglītības ministrijas baltkrievu skolu nodaļas. Cerams, ka izglītības ministrija šo lietu stingri izmeklēs un vainīgos sauks pie atbildības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.