1934. gada 2. augustā. Pirms 90 gadiem Rīgas Apgabaltiesā sāka izskatīt apsūdzību pret bijušo finanšu ministru Jāni Annusu, kam inkriminēja "svarīga kaitējuma nodarījumu valsts interesēm" tā sauktajā Krievijas cukura lietā.

Reklāma

Proti, Annusu apsūdzēja, ka viņš Latvijas valsts cukura monopola apstākļos bija iepircis 1000 tonnu graudu cukura, kaut esot zinājis, ka valsts rīcībā ir pietiekams daudzums vietējā. Turklāt 1933. gada 14. septembra Ministru kabineta sēdē viņš, "slēpjot patieso stāvokli, apzināti nepareizi ziņojis Ministru kabinetam par cukura iepirkšanas vajadzību", it kā panācis, ka valdība piekrīt cukura iepirkumam. Annuss nebija arī neko teicis, ka grasās iepirkumu izdarīt PSRS, un "patvarīgi" iepircis cukuru no starpnieka – Mendeļa Bernšteina firmas, nedodot iespēju sacensties ar citu valstu cukura pārdevējiem, kas varējuši piedāvāt lētāku cenu. 

Bernšteina firmas piedāvājums bijis valstij neizdevīgs, taču Annuss to vienalga apstiprinājis par 378 latiem tonnā, 

kaut pirms gada cena bijusi mazāka. Krievijas graudu cukura iepirkumam iztērēja 385 tūkstošus latu valūtā, kas samazinājis Latvijas Bankas valūtas rezerves. Šis bija trešais gadījums pirmskara Latvijā, kad uz apsūdzēto sola sēdās eksministrs – 20. gadu sākumā apsūdzības par neveiksmīgu vilcienu iepirkumu izvirzīja satiksmes ministram Teodoram Hermanovskim, bet 1934. gada janvārī bija tiesāts agrākais tieslietu ministrs Rūdofs Bēnuss. Pēdējais gan par nodarījumu, ko paveica ne kā ministrs. Annusa lieta bija visai pretrunīga. Pats apsūdzētais sevi par vainīgu neuzskatīja. Cukurs bija iepirkts PSRS, jo tādu pieprasīja Latgalē, kur populāri bija cieti, pie tējas piekožami graudi, kamēr Jelgavā ražotais neesot bijis tik labs. Apsūdzība turpretī norādīja uz LU laboratorijā veiktajām analīzēm, kurās konstatēts, ka Latvijas graudu cukurs ir kvalitatīvāks nekā Krievijas. Avīzes apgalvoja, ka iepirktais cukurs neesot izpārdots pat gadu pēc darījuma. Prāva, kas ar pārsūdzībām iestiepās 1935. gadā, piesaistīja lielu sabiedrības uzmanību daļēji arī tādēļ, ka tajā bija liels liecinieku skaits un to statusā uzstājās gandrīz visi 1933.–1934. gada Alfrēda Bļodnieka valdības ministri, arī Saeimas amatpersonas. Annusam draudēja līdz astoņu gadu ieslodzījums. Galu galā viņam piesprieda trīs gadus pārmācības namā. Lietas pārsūdzēšana nelīdzēja.

Latvijas Vēstnesis, 1924. gada 2. augustā

Aeroplāna katastrofa. Aizvakar ap plkst. 12 dienā no aerodroma Spilves pļavās pacēlās Junkera tipa "D251" satiksmes aeroplāns, lai lidotu uz Rēveli. 

Lidojot pār Daugavu, piepeši apstājās darboties motors un lidmašīna sāka krist. Mašīnai planējot, to izdevās novadīt līdz mazai Vējzaķa salai, kur lidmašīna nokrita uz pļavas. 

No dabūtā trieciena lidmašīnai salauzta ass un citas mazāk svarīgas daļas. Pasažiers, kas atradās lidmašīnā, un vadītājs avārijā nav cietuši. Satiksme pa gaisu no Rīgas ar Rēveli vakar tika pārtraukta. Satiksmes atjaunošanai pa telegrāfu no Rēveles izsauca papildu mašīnu. Šodien satiksmi atjauno.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.