Pagājušā gada nogalē daudzus dzīvokļu īpašniekus satrauca publiski izplatītais uzaicinājums norādīt datorizētajā Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) savus tālruņu numurus, e-pasta adreses un īstās dzīvesvietas adreses. Daudzi pārdzīvo, ka pienākums joprojām nav paveikts: īpaši satraukti ir vecāka gadagājuma dzīvokļu īpašnieki, kuriem nav pietiekami labas spējas izmantot datoru vai – šādu prasmju nav vispār.
Vai pašam jāmaldās datorā?
Prasību aktualizēt kontaktinformāciju, kas nepieciešama vispirms jau saziņai ar īpašuma pārvaldnieku, diktē Dzīvokļa īpašuma likuma grozījumi, kas ir spēkā no 2024. gada 1. novembra.
"Latvijas Avīzes" aptaujātie namu iedzīvotāji, kuri nevēlējas atklāt savus vārdus, saka, ka pārvaldniekam par viņiem visi dati sen jau esot, kopš noslēgts līgums par nama apsaimniekošanu, un ka no pārvaldnieka rēķinus un citas ar namu apsaimniekošanu saistītās ziņas viņi jau sen saņemot elektroniski e-pastā, nevis papīra veidā. Tāpēc neesot saprotams, kāpēc viņiem tie paši dati, kuri jau ir pārvaldnieka rīcībā, vēl būtu jāreģistrē BIS.
Likuma grozījumos tik tiešām ir vairāki "mierinoši" papildnosacījumi.
Vispirms jau prasība iesniegt "aktuālu kontaktinformāciju" liecina, ka nevajadzētu būt problēmām, ja joprojām aktuālas ir visas iepriekšējās ziņas, kas jau ir pārvaldnieka rīcībā.
Turklāt likums gan prasa, lai kontaktinformācija tiktu reģistrēta Būvniecības informācijas sistēmā, tomēr neuzstāj, ka tas būtu noteikti jādara dzīvokļa īpašniekam pašam. Kā alternatīva tiek norādīts, ka dzīvokļa īpašnieks prasītās ziņas (tālruņa numuru, elektroniskā pasta adresi un korespondences adresi) var iesniegt pārvaldniekam vai personai, kura kārto mājas lietu. Un tālāk pienākums reģistrēt šo informāciju Būvniecības informācijas sistēmā attiektos tieši uz īpašuma apsaimniekotāju (Pārejas noteikumu 11. punkts).
Turklāt neviens nav atcēlis likuma 10. panta 5. apakšpunktu, kurā minēts: "Ja dzīvokļa īpašnieks nav norādījis vai iesniedzis elektroniskā pasta adresi un korespondences adresi, par adresi saziņai ar pārvaldnieku tiek uzskatīta dzīvokļa īpašuma adrese."
Pašiem svarīgi būt sasniedzamiem
Būvniecības informācijas sistēmu (BIS) Latvijā uztur Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB). Iestādē skaidro, ka visvairāk datu aktualizēšana esot vajadzīga pašiem dzīvokļu īpašniekiem, lai namu pārvaldnieki varētu ātrāk sazināties ar viņiem par namu apsaimniekošanu. Piemēram, jāsasauc kopsapulce vai jārīko elektroniskā balsošana, lai izlemtu par steidzami nepieciešamiem remontiem vai lai laikus brīdinātu par ūdens piegāžu un citu komunālo pakalpojumu pārtraukumiem.
Tā kā pašlaik daļa dzīvokļu īpašnieku dzīvo citur, tostarp arī ārzemēs, namu pārvaldniekiem bieži neesot iespējams ar viņiem sazināties.
Kamēr dzīvokļa īpašnieka īstā dzīvesvieta, tāpat tālruņa numurs nav zināmi, visus paziņojumus par nama uzturēšanu pārvaldnieks nosūta tikai uz dzīvokļa īpašuma adresi.
Dzīvokļa īpašuma likuma pārejas noteikumos minēts, ka dati iedzīvotājiem būtu jāaktualizē līdz 2024. gada 31. decembrim, taču Būvniecības valsts kontroles birojā apliecina – datus varot iesniegt BIS arī pēc likumā norādītā datuma.