Ar jaunu publisku apņemšanos 2025. gadu sāka ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).
Īpaši sasauktā preses konferencē viņš paziņoja, ka atradis "pātagu", kas ļaušot celt viņa vadītā resora ierēdņu darba produktivitāti. Runa ir par digitālu rīku, kas izsekos un uzskaitīs ministrijas darbinieku veikumu pie datora. Vai tiešām politiķis uzgājis brīnumrīksti vai tikai cenšas pucēt savu mundieri?
"Mēs sākam ar sevi," paziņojumā medijiem lepni uzsver Valainis, informējot par Ekonomikas ministrijas (EM) plānu vairākās resora iestādēs ieviest Latvijā radīto darba laika uzskaites lietotni produktivitātes analīzei "DeskTime". "Šobrīd mēs piedāvājam, jā, agresīvu metodi, bet ar šo metodi mēs redzēsim tās vājās vietas, kuri ir darītāji un kuri nav darītāji," politiķis skaidro LTV "Šodienas jautājumā".
Rīks, kas monitorē darbinieku veikumu pie datora, tapis "Draugiem Group" uzņēmumā SIA "DeskTime". Kā informē šīs grupas runasvīrs Jānis Palkavnieks, EM šo rīku pagaidām lietos gadu, lai iepazītos un ievāktu datus analīzei: "Ministrijai piedāvāsim atbalstu visa gada laikā – apmācīsim darbiniekus, kā kvalitatīvi uzskaitīt laiku ar mūsu rīku, un palīdzēsim vadītājiem ar iegūto datu analīzi. Protams, jebkurš rīks ir vērtīgs tikai tad, ja tiek pareizi lietots. Tāpēc
koncentrēsimies, lai ministrijā ieviestu veselīgu laika uzskaites higiēnu, kas nevis veicina mikromenedžmentu, bet tieši otrādi – lielāku darbinieku patstāvību un savu laika patēriņa paradumu izpratni."
Kurš pieteicās pirmais?
"Lietotne tiks instalēta EM darba datoros un tiks aktivizēta tikai darba laika ietvaros, līdz ar to nekādas papildu atrunas darbinieku amata aprakstos vai darba līgumos netiek plānotas. Lietotnes darbību plānots aktivizēt janvāra beigās un februāra sākumā. Rīka izmantošana notiks pilotprojekta veidā, un tās lietošana nākotnē būs atkarīga no iegūtajiem rezultātiem," atzīmē ministrijā. "Mērķis nav ne izsekot, ne sodīt darbiniekus, bet gan izanalizēt darba procesus un tiem veltīto laiku, izmantotās metodes ikdienas pienākumu veikšanā un to ietekmi uz darba rezultātu, lai ministrijas darbs kļūtu ātrāks, efektīvāks un produktīvāks."
Preses konferencē Valainis teica, ka sistēma jau veiksmīgi darbojas privātajā sektorā, bet līdz šim nav izmantota publiskajā sektorā. Tomēr ministra apgalvojums par EM kā "DeskTime" pionieriem publiskajā sektorā neatbilst patiesībai. Piemēram, jau kopš 2013. gada šādu rīku ir ieviesusi Tiesu administrācija (TA). ""DeskTime" sistēma ir veidota pārskatāmi, lai tās radītos datus varētu saprast arī lietotāji bez īpašas kvalifikācijas," skaidro TA pārstāve Inga Trofīmova. "Šis rīks sniedz iespēju pārskatīt darbinieku pie datora pavadīto laiku, kā arī fiksēt izmantotās programmas, lietotnes un tīmekļa vietnes. Tā nodrošina arī informāciju par darbu, kas veikts ārpus datora lietošanas, piemēram, dalību sanāksmēs, darba grupās un apmācībās.
Sistēma palīdz identificēt situācijas, piemēram, darbinieka pārslodzi vai neefektīvu laika izmantojumu. Šādi dati ir būtiski produktivitātes un efektivitātes uzlabošanai."
TA pārstāve uzsver, ka padziļināta datu analīze par administrācijas darbinieku noslodzi tiek veikta tikai tad, ja tas ir pamatoti nepieciešams. Tiesu administrācija "DeskTime" uzlūko kā pastāvīgi izmantojamu rīku.
Komentējot ierēdņu elektroniskās uzraudzības ieviešanu, intervijā LTV Valainis uzsvēra: "Un tieši diskusijās par produktivitāti par šiem jautājumiem mēs runājām ar uzņēmējiem, kas šo rīku ir radījuši, un šī ideja nāca tieši no pašiem uzņēmējiem, kuri vēlējās radīt pirmo piemēru valsts pārvaldē, kur šāds rīks tiek izmantots. Mēs nonācām ātri pie kopsaucēja, ka Ekonomikas ministrija varētu būt tā, kur mēs šo īstenojam."