Dabas aizsardzības pārvalde saņēmusi satrauktus zvanus no Kokneses puses iedzīvotājiem par viņu sarežģīto cīņu ar Spānijas kailgliemežiem, ziņo avīze "Staburags".
Pēc iedzīvotāju lūguma laikraksts apraksta situāciju un iespējamās metodes cīņai ar šo invazīvo sugu.
Šobrīd Spānijas kailgliemezis esot "pirmais rindā" iekļaušanai oficiālo invazīvo sugu sarakstā Latvijā. Taču "buksējot" izmaiņas normatīvajos aktos, kas vēl nav nonākušas līdz Ministru kabinetam. Šo procesu virza Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Līdz grozījumu apstiprināšanai cīņa ar šo sugu gulstas tikai uz zemes īpašnieku pleciem, tomēr īpaši plašas invāzijas gadījumā būtu vēlama arī pašvaldības iesaiste.
Dabas aizsardzības pārvalde izveidojusi internetvietni "www.invazivs.lv" jeb "Invazīvo sugu pārvaldnieks". Tajā apkopota informācija par Latvijā esošajām invazīvajām sugām (pagaidām gan ne visām) – faktu lapas, attēli, izplatības karte, iespēja ziņot par atradni un izskaušanas metodes.
Jaunākais un labākais Spānijas kailgliemeža un citu invazīvo kailgliemežu sugu ierobežošanas metožu detalizēts apraksts esot atrodams Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centra 2022. gadā sagatavotajā izdevumā "Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris), citu invazīvo kailgliemežu sugas Latvijā un to ierobežošanas metodes". Vietnē atrodami arī pieredzes stāsti, kas var noderēt.
Apkopotas arī ieteicamās apkarošanas metodes. Piemēram, regulāri jāpļauj un jāsavāc zāle, jo aizaugušas teritorijas vislabāk patīk šai sugai, jo tur visu laiku ir vēss un mitrs.
Viena no efektīvākajām metodēm – ja vien ir iespēja, turēt Indijas skrējējpīles vai muskuspīles, kurām garšo kailgliemeži un kuras veiksmīgi tos ierobežo. Spānijas kailgliemezis esot kanibāls un ēdot savus sugas brāļus. Tādēļ ar lāpstu vai kādu citu asu priekšmetu gliemezis jāpāršķeļ un jānovieto lēzenā traukā, uz bieza papīra, koka vai cita materiāla plāksnes. No rīta šajā vietā "uz brokastīm" būšot sanākuši citi īpatņi. Vēl kā ēsmu varot izmantot arī pūstošus augļus, dārzeņus, suņu, kaķu barību, zemē ierokot spainīti ar alu, kuram pievienots 10% vārāmā sāls šķīdums vai 1% vara vai vara sulfāta šķīdums.
Ļoti svarīgi esot salasītos īpatņus iznīcināt, piemēram, ievietojot stipras koncentrācijas sālsūdenī vai sadedzināt. Tāpat svarīgi sadarboties ar kaimiņiem, jo citādi cīņa būšot mazāk produktīva.
Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".