Kaut arī augsti patogēnā putnu gripa mājputniem Latvijā šogad nav konstatēta, Zemkopības ministrija (ZM) aicina ikvienu mājputnu turētāju (neatkarīgi no mājputnu skaita un izmantošanas veida saimniecībā) pasargāt savu ganāmpulku, ievērojot biodrošību

Reklāma

Mājputni jātur, jābaro un jādzirdina tikai slēgtās telpās vai teritorijā ar nosegtu ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, novēršot savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi. 

Tāpat jāseko, lai mājputnu un nebrīvē turētu putnu barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nevarētu piekļūt savvaļas putni. 

Gājputni ir augsti patogēnas putnu gripas lielākais rezervuārs un pārnesējs dabā.

Mājputnus var izlaist tādās ganībās vai pastaigu laukumos, kuru sāni ir norobežoti, lai novērstu savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Mājputnu turētājiem jānodrošina, lai nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēm, kā arī tiek lietots darba vai maiņas apģērbs un apavi darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar putniem.

Barojot un dzirdinot mājputnus, nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni. Tāpat ir aizliegts mājputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs, izņemot, ja tos izlaiž mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kurās ir nodrošināta to norobežošana, kas nepieļauj savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un šīs ūdenstilpes izmanto tikai mājas ūdensputnu sugām.

Augsti patogēnās putnu gripas ierosinātājs var tikt izplatīts arī ar mirušu savvaļas putnu ķermeni un tā daļām, un, tā kā šis vīruss ir bīstams arī cilvēkam, mirušus putnus vai to ķermeņa daļas lūgums neaiztikt, neņemt un nepārvietot.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.