2023. gada nogalē, uzrunājot plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo nāca klajā ar paziņojumu, kas visdrīzāk viņam bija itin smags pienākums. Proti, viņš teicis: “Es uzrunāšu visus kanādiešus, visus ebrejus šeit un visā pasaulē, kā arī ukraiņus, lai no sirds atvainotos parlamenta vārdā par to, kas noticis...”

Reklāma

Un noticis bija tas, ka Kanādas parlamentā visā godībā un cieņā uzaicināts un pieņemts vēl dzīvajos esošais ukraiņu nacists, ko Trudo nodēvējis par kļūdainu incidentu, kas esot pamatīgi sakompromitējis Kanādas parlamentu un kas esot vērtējams kā “šaušalīga ņirgāšanās par holokausta upuriem un citiem no nacisma cietušajiem”.

Runa ir par patlaban 98 gadus veco Jaroslavu Huņku (Guņko), kuru uz Kanādas parlamenta sēdi uzaicināja saistībā ar patlabanējā Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska viesošanos, kur, vecajam vīram ierodoties, visi klātesošie skaļi aplaudējuši. Zināms, ka 2. Pasaules kara gados šis Huņka bijis SS divīzijas “Galīcija” sastāvā, un tā bija nacistiskās Vācijas karaspēka taktiskā vienība. Turklāt attiecīgajā Kanādas parlamenta sēdē viņu publiski nodēvēja par “cīnītāju par ukraiņu neatkarību pret krieviem”.

Šis incidents acumirklī izraisīja pasaules sabiedrības sašutumu, virkne dažādu valstu politiķu situāciju nodēvēja par apkaunojošu, savukārt Vācijas Ārlietu ministrija izplatīja oficiālu paziņojumu, ka tāda rīcība nav pieņemama. Un tikai pēc šādas reakcijas kanādiešu parlamenta locekļi piekrita ieteikumam oficiāli nosodīt nacismu visās tā formās, kā arī kategoriski nosodīt ukraiņu nacista uzaicināšanu ierasties parlamentā. Turklāt Kanādas parlamenta priekšsēdētājs Entonijs Rota šā incidenta dēļ bija pat spiests demisionēt.

Tostarp vēl var piebilst, ka Polijas valdības ministrs Pšemislavs Čarneks paziņojis, ka uzsācis visas nepieciešamās darbības nolūkā sarīkot Jaroslava Huņkas ekstradīciju no Kanādas uz Poliju. Čarneks arī uzsvēris, ka vēl nāksies pamatīgi izpētīt dokumentus saistībā ar to, vai ukraiņu nacists atrodas meklēšanā saistībā ar pastrādātajiem noziegumiem pret poļu tautu un ebreju izcelsmes poļiem. Un tajā gadījumā, ja tas apstiprināsies, Kanāda nekavējoties saņemšot šādu ekstradīcijas pieprasījumu.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.