Sunny 8 °C
O. 14.05
Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis
Ebreji
Ebreji
Foto: Shutterstock / Lasi.lv kolāža

Par to, kā dažādas ebreju gan legālas, gan ne tik ļoti legālas organizācijas pēc 2. Pasaules kara uzsāka bijušo vācu fašistu vajāšanu pasaulē, no dažādiem faktiem zināms jau sen. Piemēram, mūspusē daudz runāts par Herberta Cukura nežēlīgo noslepkavošanu. Taču kopumā par tādiem ebreju grupējumiem zināms salīdzinoši maz. Un tāda ir arī jau 1945. gadā tapusī slepenā organizācija “Nokmim” (“Atriebēji”), kuru izveidoja galvenokārt fašistu koncentrācijas nometnēs ieslodzītie izdzīvojušie ebreji.

Netaisnīgā tiesa

“Nokmim” galvenais ideologs un vadītājs – Abba Kovners.

“Nokmim” galvenais ideologs un vadītājs bija bijušais Viļņas geto ieslodzītais Abba Kovners. 1943. gadā viņš izveidoja pagrīdes kustību, kas pēc geto likvidēšanas kļuva par kodolu partizānu vienībai, kura vēlāk braši centās kaitēt fašistiem. Pēc Trešā reiha sagrāves pavērās iespēja no sīkas kaitniecības pāriet pie nopietnākiem darbiem, proti, uzsākt praktiski neviena netraucētu nacistisko noziedznieku vajāšanu visā pasaulē.

Vēstīts, ka pamatā šādu ideju vispār rosinājusi totālā vilšanās, kas pārņēmusi visus bijušos ieslodzītos, ne tikai ebrejus. Ātri vien noskaidrojās, ka pārliecinoši lielākais vairākums SS un gestapo biedru nesaņēma vispār nekādu sodu vai arī tika sveikā cauri ar neticami maigiem sodiem. Tie nacisti, kuri atļāvās palikt jaunizveidotajā Vācijas Federatīvajā Republikā (VFR), labākajā gadījumā saņēma dažus gadus ieslodzījumā, naudassodus, īpašuma konfiskāciju un aizliegumu ieņemt valstiskus amatus. Tostarp daudzi rada iespēju vispār aizmukt no tiesas, šķērsot okeānu, nomainīt identitāti un visnotaļ komfortabli turpināt dzīvošanu galvenokārt kaut kur Argentīnā, Brazīlijā, Paragvajā un citās Dienvidamerikas valstīs, vienlaikus acīmredzami īpaši neciešot no jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem.

Lielākā daļa nacistu centās attaisnoties, sakot, ka viņi jau bijuši tikai pavēļu izpildītāji. “Nokmim” atriebējus tas neapmierināja. Taču nacistiskie noziedznieki jau bija uzķēruši gan pareizo veidu, kā taisnoties, gan virzienu, kurp doties pēc glābiņa. Galvenais bija nenokļūt PSRS karaspēka rokās. Raugi, gan VFR, gan tostarp arī ASV okupācijas vara savu mīksto attieksmi formulēja šādi: “Ja strikti ievērotu likumus, tad nacistisko noziedznieku tiesāšana pārvērstos bezgalīgā procesā un cietumā nonāktu vismaz puse sakautās Vācijas iedzīvotāju!”

Vēstīts, ka pēc Trešā reiha kapitulācijas 1945. gada maijā par nacistiskā aparāta sastāvdaļu atzina vismaz 13 miljonus cilvēku, no kuriem kopumā arestēja aptuveni trīs miljonus, bet 2,5 miljonus no tiem ātri vien vienkārši palaida atpakaļ brīvībā vispār bez jebkādas tiesāšanas. Savukārt 1949. gada janvārī ieslodzījumā esot atradušies jau vispār tikai aptuveni 300 notiesāto bijušo nacistu...

Pirmie atriebes objekti

Ebreju organizācijas pauda, ka Nirnbergas tribunālā piespriestie nāvessodi atsevišķiem Trešā reiha bonzām nav uzskatāmi par samērīgu atmaksu saistībā ar ebreju tautas ciešanām. Sods jāsaņem bez izņēmuma visiem, kuriem ir jebkāda saistība ar šaušalīgajiem noziegumiem. Vēl vairāk – faktiski visi vācieši esot atbildīgi par fašistiskā režīma pastrādātajiem noziegumiem. Tā pauda cits “Nokmim” līderis Nisans Rezņiks. Tostarp viņa pēckara līdzgaitnieku ierindā bija ne tikai tie, kuri bija izdzīvojuši koncentrācijas nometnēs, bet arī tie, kuri bija jau iemantojuši vērā ņemamu kaujas pieredzi britu armijas sastāvā eksistējušajā īpašajā veidojumā, ko dēvēja par ebreju brigādi. To veidoja ebreju brīvprātīgie no dažādām valstīm, tai bija pašai sava emblēma un karogs, bet par brigādes komandieri britu pavēlniecība bija iecēlusi Kanādas pilsoni Ernestu Franku Bendžaminu.

Ebreju brigādes komandieris Ernests Franks Bendžamins.

Pirmo nopietno kauju Bendžamina vadītā apakšvienība piedzīvoja britu 8. armijas sastāvā Itālijā, spējot izsist no pozīcijām vērmahta 12. izpletņlēcēju pulku. Kaujās pie El–Alameinas sevi īpaši esot parādījis majora Mošes Libmana izrīkotais bataljons. Bet viena no iemīļotākajām ebreju brigādes nodarbēm tomēr esot bijušas dažādu veidu diversijas – vilcienu nolaišana no sliedēm, tiltu spridzināšana, kā arī dažādu nocietinājumu ierīkošana un patrulēšana. 1946. gadā briti izformēja šo brigādi, taču daļa tās dalībnieku faktiski acumirklī iekļāvās “Nokmim” sastāvā, tādējādi ievērojami stiprinot šo atriebēju ierindu.

Pirmā ebreju brigāde britu armijas sastāvā 1944. gadā.

Un šīs organizācijas locekļus neapmierināja, viņuprāt, nepieņemamā auklēšanās ar nacistiskajiem noziedzniekiem. Viņi pauda nesalaužamu apņēmību īstenot ilgu un neatlaidīgu darbošanos saistībā ar atriebes objektu meklēšanu un sodīšanu. Zīmīgi, ka praktiski visu valstu valdības un katrā ziņā specdienesti par to zināja, taču neviens pat necentās kaut kādā veidā kavēt šo savā ziņā jauna viļņa masveida starptautisko noziedzību. 

Bet par tādas izrēķināšanās morāli ētiskajiem aspektiem laikam jārunā kādā atsevišķā publikācijā.

1945. gada vasarā “Nokmim” vadītāji ierīkoja savu galveno mītni Itālijas dienvidos, kur atradās gan štābs, gan vairākas prasmīgi nokonspirētas un lieliski apbruņotas kaujas vienības, kurās katrā bija aptuveni 100 kaujinieku. Kur viņi ņēma līdzekļus gan vispār eksistēšanai tik ļoti nelegālos apstākļos, gan tostarp arī lieliskajam bruņojumam? Viņiem netrūka labvēlīgi noskaņotu sponsoru, jo arī Eiropā tomēr bija spējuši izdzīvot ebreji, kuru rīcībā joprojām bija gigantiski lieli līdzekļi un līdz ar to arī iespējas koruptīvi ietekmēt politiskās sviras un kuri labprāt piedalījās ar reālu cilvēku slepkavošanu saistītu operāciju plānošanā un nodrošināšanā. Vēstīts, ka “Nokmim” vadībā bijusi izveidota speciāla grupa piecu cilvēku sastāvā, kas ikdienā nodarbojusies tikai ar ieroču un munīcijas sagādi.

Jau dažu pēckara mēnešu laikā organizācija bija spējusi savākt iespaidīgu datu bāzi par bijušajiem nacistiem, viņu pastrādātajiem noziegumiem un tagadējo nodarbošanos un atrašanās vietu. Šo datu rūpīga analīze ļāva izveidot secīgu savu atriebīgo darbību plānu. Un drīz jau arī sākās tā īstenošana. Tā rezultātā aizvien biežāk sāka atrast noslēpumainos apstākļos bojāgājušus bijušos nacistus: daudzus vai nu neizskaidrojamos apstākļos atrada nobrauktus ceļa malā, vai gājušus bojā dīvainās autokatastrofās, citi bija metušies laukā pa logu un nositušies, pakārušies vai nosmacējušies savu mājokļu ar gāzi aprīkotajās virtuvēs, vai arī atrasti vienkārši nošauti mežā vai savu namu garāžās. Savukārt daudzi bijušie esesieši un gestapovieši aizgāja bojā, ārstējoties VFR slimnīcās, kur pēkšņi medikamentu vietā saņēma spēcīgas iedarbības nāvējošas indes devas. To bija īstenojuši “Nokmim” locekļi, spējot iefiltrēties medicīnas iestādēs, uzdodoties par ārstiem vai apkalpojošo medicīnisko personālu.

Inde nacistiem

Līdzīgā veidā “atriebēji” par savu slepkavīgo diversiju objektu bija izvēlējušies Nirnbergas nometni, kurā tobrīd uzturējās aptuveni 10 000 bijušo esesiešu. Ceptuvē, kas apgādāja nometni ar maizi, izdevās iefiltrēt atriebēju vārdā Arje Distels, kurš nevienā mirklī ārēji nav raisījis ne mazākās aizdomas par plānoto noziegumu: normālas miesas būves gaišmatis mierīgi uzdevās par vācieti, vienlaikus spējot uzrādīt nevainojami viltotus dokumentus.

Reklāma

Viņš sāka strādāt par beķera palīgu, vienlaikus regulāri nogādājot ceptuvē nelielas indes devas. Noteiktajā dienā un stundā viņš kopā ar vēl slepus atvestiem palīgiem ar indes uzkrājumiem saindēja vairākus simtus maizes klaipiņu. Rezultātā jau drīz vien vismaz 2000 nometnes ieslodzīto guva smagas pakāpes saindēšanos, no kuriem aptuveni 400 mediķiem tā arī neizdevās izglābt. Pēc operācijas īstenošanas Distels kopā ar palīgiem nemanīts nozuda, un, lai arī izmeklētājiem izdevās viņu izskaitļot, tomēr jebkādi viņa meklējumi joprojām beigušies bez rezultātiem.

Varšavas geto iznīcināšana 1943. gada pavasarī.

Vēl “atriebējiem” izdevās uzmeklēt un izsekot bijušo esesieti, Igaunijā Jagalā ierīkotās koncentrācijas nometnes komandantu Aleksandru Laaku, kurš bija apsūdzēts vismaz 100 000 ebreju nogalināšanā. Vēstīts, ka Laaks esot izcēlies ar īpašu nežēlību, pats personīgi mocījis un spīdzinājis cilvēkus, kā arī pakāris vai vienkārši nošāvis ieslodzītos. Daudzi apgalvoja, ka neaizsargātu cilvēku ciešanas viņam sagādājušas neviltotu labsajūtu. Pēc kara Laaks rada iespēju padoties amerikāņiem, kuri sekmēja viņa ātru pārcelšanos pāri okeānam un deva iespēju saņemt Kanādas pilsonību. Tur viņš mainīja vārdu un apmetās uz dzīvi Vinipegas nomalē, dzīvojot labiekārtotā privātmājā. Iepriekš Laaks bija pratis arī nogādāt pāri okeānam ieslodzītajiem atņemtās dārglietas, un tas tagad viņam deva iespēju dzīvot visnotaļ bezrūpīgi.

Taču atmaksa viņu skāra 1960. gada septembrī: “atriebēji” iekļuva viņa mājā, sasēja un nolasīja vienlaikus “apsūdzības un sprieduma rakstu”, kas piedāvāja viņam zināmu izvēli. Proti, vai nu viņam, sasietam un bezpalīdzīgam, vienkārši kā kaujamam lopam pārgriež rīkli, vai arī viņš izdara pašnāvību. Laaks esot izvēlējies otro iespēju, un viņa dzīvesbiedre viņu atradusi pakārušos. Veiktā oficiālā izmeklēšana tā arī secinājusi – nešaubīga pašnāvība.

Vēstīts, ka pirmo savas slepenās darbības 10 gadu laikā ebreju organizācija “Nokmim” noslepkavojusi vismaz 5000 bijušo nacistu. Protams, tas nešķita pietiekami daudz, tāpēc viņi cītīgi turpināja plānot aizvien jaunas akcijas, kurās bija paredzēts nosūtīt uz viņpasauli pat vairākus miljonus (!) vāciešu. Konkrētais plāns bija saistīts ar ūdensvada saindēšanu piecās lielākajās VFR pilsētās: Berlīnē, Minhenē, Veimārā, Nirnbergā un Hamburgā. “Atriebēji” bija sadabūjuši un rūpīgi izstudējuši šo pilsētu ūdensapgādes plānus, kā arī pamazām iefiltrējušies darbā attīrīšanas sistēmā. Viena no neoficiālajām versijām pauž, ka ievērojamas indīgo vielu partijas sarūpējis diplomēts ķīmiķis Haims Veicmans, bet konkrēto nelegālo atgādāšanu tieši uz vietām organizējis pats Abba Kovners.

Ebreju kareivji košera maltītes laikā.

Tiesa, šai slepkavīgajai akcijai nebija lemts īstenoties, jo laikus noreaģēja britu specdienesti, spējot sagādnieku aizturēt ar visiem lietiskajiem pierādījumiem. Lai gan viņš un viņa baisā organizācija atradās nepārtrauktā specdienestu uzraudzībā un uz iepriekšējiem veikumiem tur visi skatījās caur pirkstiem, taču šis plāns visiem laikam šķitis jau nu pārlieku necilvēcisks, tāpēc nācās izjaukt tā īstenošanu. Kovneru arestēja un notiesāja, taču viņš neizdeva nevienu no saviem līdzgaitniekiem. Tā pati tiesu sistēma, kas bija izrādījusies tik maiga pret bijušajiem nacistiem, bija tikpat žēlīga arī pret Kovneru, piespriežot viņam tikai vienu gadu cietumā. Pēc iznākšanas brīvībā viņš acumirklī un nešaubīgi atgriezās pie saviem “Nokmim” biedriem un turpmāko gadu laikā ar tiešu viņa līdzdalību no dzīves šķīrās vēl daudzi cilvēki visā pasaulē, taču viņš pats bija kļuvis uzmanīgāks.

Tieši kopš tās reizes ebreju atriebēji vispār kļuva maksimāli uzmanīgi, un visos neskaitāmajos sekojošajos noslēpumainos incidentos saistībā ar bijušo nacistu bojāeju izmeklētājiem vairs tā arī ne reizi neizdevās uztaustīt tieši šīs slepenās organizācijas pēdas. Vismaz vēl divas desmitgades “Nokmim” savā darbībā tā arī palika pilnībā nenotverami. Vai tas nozīmē, ka ebreju brālība bija spējusi vienoties ar pilnībā visiem vairāk vai mazāk ietekmīgajiem specdienestiem pasaulē? Vai tas dārgi izmaksāja? Viss ir iespējams, kas zina...

Bet, lai kā arī būtu, vēstīts, ka 60. gados šīs organizācijas locekļi galvenokārt esot sakoncentrējušies uz jaunās Izraēlas valsts aizsardzības spēju stiprināšanu. Lai gan tā dēvētie bijušo nacistu “atriebes” akti turpinājās vēl pietiekami ilgu laiku.

Par mūsdienu aktivitātēm

Sīmons Vīzentāls.

Vēstīts, ka aptuveni 70. gadu vidusdaļā šīs “tiesas” iniciatīvas faktiski beidzās. Iespējams, tāpēc, ka 1977. gadā tika izveidots tā dēvētais Simona Vīzentāla centrs, kas gan joprojām bija tikai nevalstiska organizācija, bet jau gluži oficiāli, legāli un maksimāli tiesiskā ceļā turpināja nacistisko noziedznieku meklēšanu un saukšanu pie atbildības. Vienlaikus šis centrs par savu uzdevumu uzskatīja arī cīņu pret nepārejošo antisemītismu, naidu un terorismu, allaž uzsverot, ka nodarbojas arī ar holokausta pētīšanu un ar ebreju vēsturi saistītu dokumentālo kinodarbu veidošanu. Zīmīgi, ka pats Simons Vīzentāls (1908–2005) neesot piedalījies šīs organizācijas dibināšanā (viņa kontā ir 1961. gadā Vīnē dibinātais “Ebreju dokumentēšanas centrs”, lai gan faktiski tādu viņš esot lolojis jau kopš 1947. gada), taču juties maksimāli pagodināts par to, ka tajā izmantots viņa kā leģendāra “nacistu mednieka” vārds.

Lai kāds arī būtu gan šā centra, gan tā vadītāja patiesais veikums gadu gaitā, uzreiz var piebilst, ka tas būtībā darbojas vēl arī mūsu dienās. Jo mazliet pārsteidzošā kārtā joprojām – arī vairāk nekā 75 gadus pēc 2. Pasaules kara beigām – pasaulē kaut kur vēl dzīvo simtgadīgi ļaudis, kuriem bijusi kaut kāda saistība ar Trešo reihu un savulaik pastrādātajiem nacistiskajiem noziegumiem. Savā ziņā var tikai pabrīnīties par šo ļaužu izcilo veselību un dzīvotspēju. Laikam jau kaut kādā mērā tomēr īpašs bijis pats attiecīgais laikmets, spējot maksimāli nostiprināt cilvēku organismu, jo tas attiecināms ne tikai uz fašistiem, bet arī daudziem viņu upuriem, no kuriem arī vēl noteikts pulciņš dzīvo šajā pasaulē, turklāt arī pats Vīzentāls, neskatoties uz pārciesto koncentrācijas nometnē, nodzīvoja līdz pat 96 gadu vecumam...

Efraims Zurofs.

2005. gadā centrs nāca klajā ar skaļu akciju par ieplānoto operāciju “Pēdējā iespēja”, kuras nolūks bija maksimāli atrast, uzmeklēt un sodīt tos nacistiskos noziedzniekus, kuri vēl ir dzīvi, taču drīz varētu arī nomirt, tā arī nesaņemot pelnīto sodu. Toreiz runa bija par četriem konkrētiem cilvēkiem, kurus centrs uzrādīja Vācijas varas iestādēm. Bet 2011. gadā centra Jeruzalemes nodaļas vadītājs Efraims Zurofs iedarbināja operāciju “Pēdējā iespēja 2”, kas vainagojās ar to, ka Berlīnē, Hamburgā un Ķelnē bija izkārti plakāti ar devīzi “Nokavēts. Bet vēl ne gluži viss. Operācija Pēdējā iespēja II”. Var piebilst, ka līdzīga akcija noritēja arī Austrijā, Polijā, Rumānijā, Ungārijā, Horvātijā, Igaunijā, Lietuvā un tostarp arī Latvijā. Bija arī izsludināta atlīdzība naudā – 10 000 eiro par iespējamo nacistisko noziedznieku atrašanās vietu. Vēlāk šī summa izauga līdz 25 000 eiro.

Reklāma

Precedents un kampaņa

Par attiecīgās kampaņas sākšanās impulsu kalpoja ierosinātais un uzsāktais process pret Sobiboras koncentrācijas nometnes bijušo uzraugu Ivanu (Džonu) Demjaņuku. Tas 2011. gadā risinājās Minhenē un bija faktiski pirmais gadījums, kad vācu tiesa izskatīja ārvalstu izcelsmes nacistu rokaspuiša lietu, kuru turklāt tiesāja nevis par kaut kādiem konkrētiem noziegumiem, bet gan tikai par pašu faktu, ka viņš savulaik bijis koncentrācijas nometnes uzraugs. Un Zurofs pauda, ka tādējādi radīts precedents, kas būtiski mainījis visas iepriekš bijušās tiesiskās normas.

Lai arī Demjaņuks bija saņēmis ASV pavalstniecību, tomēr viņa nedienas iesākās jau pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā, pēc kā viņam gan atņēma un atkal atjaunoja pilsonību, gan centās vajāt visos iespējamos veidos. Visbeidzot, 2009. gadā jau kā reāli apsūdzētu personu viņu deportēja uz Vāciju, un Minhenes tiesa sāka izskatīt Demjaņukam izvirzītās apsūdzības par Polijas Sobiboras koncentrācijas nometnē 1943. gadā nogalinātajiem 27 900 ebrejiem. 2011. gadā viņu atzina par vainīgu un piesprieda piecu gadu cietumsodu. Uz apelācijas izskatīšanas laiku Demjaņuku atlaida mājas arestā, taču iznākumu viņš tā arī nesagaidīja – 92. dzīves gadā viņš nomira veco ļaužu pansionātā Bādfailnbahā.

Apmēram pusgadsimtu Beāte Klārsfelde kopā ar vīru Seržu centās nodot taisnīgai tiesai bijušos fašistus. Viņa piedalījās Klausa Barbjē un Kurta Liškes atmaskošanā.

Taču līdz ar šo procesu ievērojami aktivizējās attiecīgās ebreju organizācijas, un tas deva impulsu izsludināt operāciju “Pēdējā iespēja 2”, un līdz 2012. gadam esot uzmeklēti un tiesās atzīti par vainīgiem nacistiskajos noziegumos vēl 10 sirmgalvji. Bet vispār ierosinātas kopumā 63 lietas: 45 Vācijā, deviņas Austrijā, sešas ASV un pa vienai Kanādā, Argentīnā un Ungārijā.

Par vienu no skaļākajām var uzskatīt Laslo Čižika–Čatarija lietu, kurš savulaik bija komandieris policijas apakšnodaļai, kas nodarbojās ar ebreju nosūtīšanu uz ungāru Osvencimas koncentrācijas nometni. Vīzentāla centra sarūpētie materiāli liecināja, ka Čižiks izcēlies ar īpašu sadismu, piemēram, piespiežot ieslodzītos rakt grāvjus kailām rokām sasalušā zemē, spītīgākajiem uzrīdot suņus, un tamlīdzīgi. Līdz 1997. gadam viņš itin mierīgi dzīvoja Kanādā, taču pēc atmaskošanas viņam anulēja šīs valsts pilsonību. Viņam izdevās aizbraukt no valsts vēl līdz krimināllietas ierosināšanai un nozust, un meklētājiem izdevās viņu atrast tikai 2012. gadā, kad viņš, ārēji izskatoties kā visnotaļ cienījams pensionārs, bija patvēries prestižā Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas rajonā. Ar “cienījams” šeit galvenokārt domāts viņa vecums – tad viņam bija 97 gadi. Nākamajā gadā, tā arī nesagaidot tiesu, viņš nomira.

Aušvicas koncentrācijas nometne.

Bet 2013. gadā meklētājiem izdevās aizturēt tobrīd jau 93 gadus veco Hansu Lipšicu, kurš 2. Pasaules kara laikā arī bija strādājis Osvencimā. Pats viņš apgalvoja, ka esot bijis tikai pavārs un par spīdzināšanu un nogalināšanu tikai kaut ko dzirdējis no sarunām ar apsargiem. Taču uzmeklētie arhīvu dokumenti apliecinājuši, ka virtuvē viņš nostrādājis tikai gadu, bet visu pārējo laiku jau bijis uzraugs. Taču arī viņa gadījumā neizdevās novest līdz galam tiesas procesu – 2014. gadā Lipšicam oficiāli diagnosticēja vecuma plānprātību, kā dēļ lietu slēdza.

Tāpat neizdevās pabeigt procesu arī pret Milivoju Asneru, kuru nejaušā kārtā Austrijas pilsētā Klāgenfurtē identificēja britu žurnālisti – tobrīd 96 gadus vecais Asners bija nofiksēts Eiropas futbola čempionāta līdzjutēju pulkā. Otrā pasaules kara laikā viņš vadījis policijas vienību Horvātijas pilsētā Požegā, sekmējot desmitiem tūkstošu ebreju, serbu, čigānu un antifašistu nosūtīšanu uz koncentrācijas nometnēm. Taču arī viņam konstatēja vecuma plānprātību, kas lika pārtraukt uzsākto tiesvedību, savukārt 2011. gadā 98 gadu vecumā viņš nomira.

Aušvicas koncentrācijas nometne.

Tas gan nav mazinājis ebreju atriebēju organizāciju vēlmi vismaz nepārtraukti par to runāt, atgādināt, uzsvērt. Par spīti tam, ka ne gluži visi jau vairs atbalsta šīs viņu patlaban jau mēreni izmisušās un varbūt pat bezjēdzīgās aktivitātes – un ne tikai Eiropā un citās valstīs, bet pat pašu mājās Izraēlā.

Mainās paaudzes, un mainās attieksme

Vācu politoloģijas profesors Joahims Perels, kura tēvu savulaik arī nogalināja nacisti, paudis uzskatu, ka mūsdienās vērojamā savdabīgā iecietība sabiedrībā pret novecojušajiem un vēl dzīvajiem ar nacisma noziegumiem kaut kādā veidā saistītajiem cilvēkiem varētu būt izskaidrojama ne tikai ar jaunas juristu paaudzes atnākšanu, bet arī kopumā paaudžu maiņu. Proti, tieši tā, kā tas vispār vienmēr un neizbēgami notiek ar visu šajā pasaulē – atnāk citi, un viņiem ir savas intereses un vērtību sistēmas, un tur neko daudz nevar padarīt.

Šajā gadījumā runa ir par to, ka tā paaudze, kas reāli uz saviem pleciem izjutusi fašistu režīmu, jau palikusi pagātnē, tāpēc patlaban attīstījies “cits skatījums uz Trešo reihu”. Dažas desmitgades pēc kara vismaz puse Vācijas iedzīvotāju jau bija pret novecojušo nacistu vai viņu pakalpiņu tiesāšanu. Protams, ja vien nav runa par īsteniem nezvēriem, kuru ļaundarības reāli pierādītas. Taču, godīgi jāatzīst, tādu praktiski jau vairs nav palicis, iespējams, vispār nemaz. Gan Perels, gan tostarp arī Zurofs pauduši, ka savulaik pastāvošās tiesu sistēmas vājuma un daudzu pieļauto kļūdu dēļ, protams, daudz kas jau nokavēts, tomēr vēl vajagot paspēt izdarīt visu iespējamo ar tiem, kuri vēl ir dzīvi. Un šajā punktā var droši apgalvot, ka ebreju “atriebes” organizāciju un sabiedrības viedokļi tomēr ievērojami atšķiras.

Nacistu mednieks Seržs Klārsfelds daudzu gadu garumā dokumentēja holokausta noziegumus un nodevās noziedznieku meklēšanai.

Turklāt šādas rīcības pretinieku rindās ir ne tikai tādi, kuriem vienkārši žēl nevarīgo večuku, bet arī tie, kuri vispār apšauba šādu vajāšanu un izrēķināšanos kā metodi. Piemēram, jau pieminētā Laslo Čatarija gadījumā ungāru advokāts Futo Varnavass skaidri un gaiši norādīja, ka Zurofs savu “laupījumu” ieguvis ļoti apšaubāmā veidā, tāpēc centās saukt šo nacistu mednieku pat pie kriminālatbildības. No tā gan nekas nesanāca.

Tostarp 2013. gadā neuzticību Simona Vīzentāla centra darbībai piesardzīgā formā izteica arī Norvēģijas tieslietu ministrs Anderss Anundsens. Viņš atteicās satikties ar Zurofu, paziņojot, ka to atliek līdz mirklim, kamēr Zurofs būs savācis pārliecinošākus dokumentus tam, ka norvēģu pilsoņi patiešām piedalījušies nacistu kara noziegumu īstenošanā. Un, arī neskatoties uz to, ka Norvēģijas valsts sekretārs izteica gatavību satikties ar Zurofu, lai vismaz apspriestu jau esošos dokumentus, tomēr pats Zurofs no tā atteicās. Acīmredzot pārliecība bija zudusi...

Vīzentāls apsūdzēts kā melis

Bet vēsturnieks un žurnālists Gajs Volters, kurš ļoti rūpīgi pētījis genocīda vēsturi un nacistisko noziedznieku vajāšanu, visnotaļ kritiski vērtējis arī pašu Simonu Vīzentālu, paužot, ka viņa izteicienos bieži varot vērot pārāk daudz melu un izdomas, tāpēc neesot nekāda pamata idealizēt šā cilvēka vadītā centra darbību un sajūsmināties par tā sasniegumiem, kas vairākumā gadījumu diemžēl tomēr nespējot pacelties augstāk par visbanālākajām medībām ar ne gluži viennozīmīgi attaisnojamas kailas atriebības pazīmēm.

Var piebilst, ka šā gadsimta pirmās desmitgades beigās vienā no savām publikācijām izdevumā The Sunday Times Volters pat centies uzskaitīt visu, kas varētu būt uzskatāms par klajiem Vīzentāla meliem. Leģendārais nacistu mednieks realitātē esot uzmeklējis un notvēris pat ievērojami mazāk reālu savu upuru, nekā pats to publiski apgalvojis, turklāt vēl raksturīgā manierē safantazējis visādas versijas par savu dzīvi, jo daudzi laikmeta dokumenti esot kliedzošā pretrunā ar viņa apgalvoto pašam par sevi. Un Vīzentāls arī nekādi nav bijis saistīts ar nacistiskā bendes Ādolfa Eihmaņa notveršanu Argentīnā, lai gan allaž to efektīgi pierakstījis sev.

Tostarp Volters piebildis, ka, visdrīzāk, šī krāpšana pamatā bijusi balstīta labos nodomos. Būtībā Vīzentāls esot bijis aktieris, pat tāds kā triku meistars, kurš kādā brīdī atskārtis, ka vislabāk šajā dzīvē viņam izdodas spēlēt pasaulē galvenā nacistu mednieka lomu. Un tas, protams, uzliek gluži noteiktus pienākumus, noteic konkrētus šīs spēles noteikumus. Tāpēc kopumā varot teikt, ka Vīzentāla un praktiski visu viņa līdzgaitnieku un pēcteču meli savā ziņā kalpojuši labai lietai, jo daudzos apstākļos no iecerētā vispār nekas nebūtu izdevies – dažādu veidu pretestība esot bijusi gan agrāk, gan joprojām vērojama arī tagad, un bez trikiem un viltus nebūtu iespējams arī sarūpēt pietiekamu finansējumu tik vērienīgiem meklējumiem visā pasaulē.

Tiesa, sabiedrība uz daudzām šādām gan atriebēju, gan vispār jebkādām ebreju organizācijām, no kurām liela daļa izveidojas un pastāv tikai vienā nolūkā, proti, pamēģināt vēlreiz iedzīvoties uz savulaik notikušo traģēdiju rēķina un izspiest kādas kārtējās kompensācijas, līdz ar to raugās ne tikai ar pamatotām aizdomām, bet vienkārši dziļā nepatikā novēršas. Un tur jau tad vairs nav ilgi jāgaida, lai kārtējo reizi atkal pakāpeniski uzplauktu tā parādība, ko jau tūkstošgadēm ilgi pazīst kā antisemītismu.

Reklāma
Reklāma
NEZINĀMAIS ZINĀMAIS
Reklāma