Burgera izcelsme ir sarežģīta un saistīta ar vairāku valstu un kulinārijas tradīciju ietekmi. Lai gan termins burgers mūsdienās ir cieši saistīts ar Amerikas ātrās ēdināšanas kultūru, burgera saknes ir daudz dziļākas.
Nepieciešams
- Brioša (brioche) tipa maizīte
- Sviests
- Burgermērce
- Coleslaw salāti
- Sīpolu marmelāde
- Brieža gaļas kotlete
- Halapenjo
- Čederas siers šķēlēs
- Bekons
Pagatavošana:
- Var izmantot veikalos pieejamo burgermērci vai gatavot pašam. Ja gatavo pats, tad viss uz aci: majonēze, kečups, marinēti gurķi, graudu sinepes, etiķis (nedaudz garšai), sriracha, sāls/pipari/cukurs pēc garšas, apmēram ēdamkarote sinepju pikantumam.
- Coleslaw recepte jau ir bijusi žurnālā, bet nekā sarežģīta – kāposts, burkāns, sīpols. Visu saēvelē un sajauc ar majonēzi un sinepēm. Pievieno sāli, piparus un cukuru garšai.
- Maizītes apziež ar sviestu un apgrauzdē.
- Paralēli cep brieža kotletes (samalta brieža gaļa, mazliet ķiploka, sīpola, sāls un pipari, pilīte saldā čili mērces) un cep bekonu.
Kārto burgeru:
- Burgermaize
- Burgermērce
- Coleslaw salāti
- Sīpolu marmelāde (var gatavot pats, bet iespējams nopirkt jau gatavu un ļoti gardu)
- No abām pusēm apcepta, bet nepārcepta kotlete
- Halapenjo pipari un Čederas siera šķēles
- Sacepts bekons
- Uz augšējās burgermaizītes – spicy BBQ mērce (50:50 – BBQ mērce un sriracha mērce)
Latvijā burgers ir attīstījies no ārzemju eksotikas un pielāgots līdz pašmāju iecienītam ēdienam, kas tiek gatavots gan tradicionāli, gan inovatīvi, bieži vien izmantojot vietējo virtuvi un sastāvdaļas.
Labu apetīti novēl GastroTruck šefs Sintija Dozberga!
Der zināt
Hamburgas steiks – vācu ietekme
Burgera vēsture tiek saistīta ar Vāciju, jo tā nosaukums nāk no Hamburgas – vienas no lielākajām Vācijas pilsētām. 19. gadsimtā vācu imigranti uz Ameriku līdzi ņēma tradicionālo Hamburgas steiku. Šis ēdiens bija gatavots no maltas liellopu gaļas, kas tika apcepta un bieži vien pasniegta bez maizes. Tas bija populārs gan Vācijā, gan agrīnā Amerikas sabiedrībā.
Amerikas attīstība
Amerikāņu ēdināšanas industrija 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā sāka pielāgot šo Vācijas maltās gaļas tradīciju. Aptuveni 19. gadsimta beigās maltās gaļas steiku pasāka likt starp divām maizes šķēlēm un tas kļuva par ēdienu, kuru varēja ērti ēst, turot rokās. Šo ideju ātri pārņēma ēdnīcas, pārtikas kioski un tirgus stendi.
Daži vēsturnieki norāda, ka pirmie burgeri tikuši pagatavoti Sentluisā 1904. gada Pasaules izstādē, kur maltās gaļas kotlete tika likta maizītē, lai to būtu viegli ēst staigājot.
Burgera modernā forma
Līdz 20. gadsimta vidum burgers kļuva par pamata ēdienu amerikāņu ātrās ēdināšanas vietās. Tas kļuva par globālu fenomenu. Šīs ķēdes palīdzēja izplatīt burgeru kultūru visā pasaulē.
Kaut arī mūsdienās burgers bieži tiek asociēts ar Ameriku, jāatceras, ka tas izcēlies no vācu kulinārijas un attīstījies Amerikas ēdināšanas kultūrā, kļūstot par populāru ēdienu visā pasaulē.
Burgera parādīšanās Latvijā nav tik sena kā Rietumeiropā vai Amerikā, šis ēdiens mūsu valstī kļuva populārs samērā nesen. Tāpat kā citur pasaulē, burgers Latvijā ienāca kopā ar globalizācijas un Rietumu kultūras ietekmi, īpaši pēc padomju laikmeta beigām 90. gados.
Sulīgs un ass – gardais brieža burgers
Šobrīd burgeri Latvijā ir kļuvuši par ļoti plaši pieejamu un iecienītu ēdienu gan ātrās ēdināšanas vietās, gan arī dažādos restorānos.
Aptauja
Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.