Ir sākusies jauna sezonas, kas ir atnesusi izmaiņas arī mūsu ierastajā medību ikdienā. Ienāk jaunas tehnoloģijas, kuras vieni gaida un vēlas izmantot, bet citi nosoda un nesaprot. Protams, runa ir par jauno lietotni "Mednis", kuru jau lieto vairāk nekā 10 000 mednieku un gandrīz tūkstotis atbildīgo personu.

Reklāma

Šī sistēma ir jauna, un daudziem tā noteikti šķiet kā apgrūtinājums, citiem kaut kas tāds nav saprotams, tomēr ir dažas lietas, kuru īsto vērtību medniekam ir ļoti grūti novērtēt.

Mednis ilgtermiņā nodrošinās ļoti svarīgu informāciju, ko pieprasa sabiedrība un par kuras neesamību pārmet medību pretinieki. Proti, šis ir veids, kā uzlabot informāciju par nomedītajiem un uzskaitītajiem dzīvniekiem. Tā sauktā atļauju norakstīšana pie galda varbūt sniedz kādu tūlītēju labumu mednieku klubam, bet ilgtermiņā statistiku var sagrozīt tā, ka nākamajās sezonās ne tikai limits tiek noteikts nepareizi un neprecīzi, bet arī nav zināma patiesā aina – cik tad īsti dzīvnieku reāli tiek nomedīts. Un tā ir lieta, ko pārmeta medību saimniecībai Valsts kontrole, ko pieprasa zinātnieki un ko mednieki var izmantot kā argumentu dažādās situācijas, kad sabiedrībai jāskaidro medību nepieciešamība. Jā, varbūt ir daļa mednieku, kuri baidās no reālajiem skaitļiem, bet tas viss kopā rada tādu kā apburto loku, no kura nevar izkāpt. Piemēram, varam minēt alni.

Aļņa nomedīšanas apjomu nosaka, ņemot vērā arī iepriekšējā gada nomedīšanas sekmes. Piemēram, iepriekšējā gadā tika piešķirti klubam desmit aļņu savilcēji. Dažādu apsvērumu dēļ – iemesli var būt visādi – reāli nomedī tikai piecus aļņus. Baidoties no tā, ka nākamajā sezonā tiks iedots mazāk atļauju, mednieku klubs nolemj paziņot Valsts meža dienestam, ka nomedīti visi desmit aļņi, jo labāk taču, ka uz rokas ir vairāk atļauju, pat ja tās reāli netiek izmantotas. Nākamajā gadā atkal tiek piešķirtas desmit atļaujas, jo iepriekšējās desmit taču tikušas izmantotas. Oficiālajā uzskaitē arī parādās šie dati, un beigu beigās sanāk, ka oficiāli mednieki nomedī vairāk nekā patiesībā. Tas sagroza visu oficiālo uzskaiti un statistiku. Protams, šā iemesla dēļ iepriekšējās sezonas medību sekmēm nebūtu jābūt kā vienam no svarīgākajiem kritērijiem, pēc kā nosaka nākamās sezonas limitu. Jo tad, protams, mednieki vai nu mēģinās izmantot visas atļaujas, jo valsts taču saka, ka tik var medīt, vai arī atļaujas neizmantos, bet sagrozīs statistiku. Mednis, cerams, kļūs par rīku, kas ļaus saprast, cik tad patiesībā dzīvnieku tiek nomedīts, un tad, balstoties uz to, varētu runāt par ilgtspējīgu populāciju apsaimniekošanu.

Manuprāt, Mednis piedāvā ļoti daudz labu iespēju, ko var un vajag izmantot. Jā, nav viegli, tas kādu brīdi var radīt kādu apgrūtinājumu, bet es ilgtermiņā redzu vairāk ieguvumu nekā mīnusu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.