Augusta pēdējā dienā starts dots lidojošo mērķu šaušanas sacensībām "Viesaku šautuves 25 gadu jubilejas kauss".

Reklāma

Tās vienkopus pulcēja vairāk nekā 150 dalībniekus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Polijas, Rumānijas, Ungārijas, Lielbritānijas un Ukrainas.

Gan sportisti, gan mednieki

Pastāv dažādas lidojošo mērķu šaušanas disciplīnas, dažas no tām ir pārstāvētas olimpiskajās spēlēs, taču citas radītas tā, lai līdzinātos medību apstākļiem. Starp citu, tieši šķīvīšu šaušana ir tas sporta veids, kurā uz olimpiskā pjedestāla pirmo reizi kāpa latvietis. Tas bija Haralds Blaus, kas tolaik, gan startējot Krievijas impērijas izlasē, izcīnīja bronzas medaļu 1912. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Stokholmā. 

Šīs sacensības Viesakās tagad aizvadītas pēc citas disciplīnas – FITASC sportinga – noteikumiem, proti, šāvējam divu dienu laikā jāizstaigā 40 šaušanas vietas šautuves teritorijā, kopskaitā šaujot 200 dažādos mērķos. 

Gan vides apstākļi, reljefs, gan lidojošo šķīvīšu trajektorijas ir dažādas: tuvāki, tālāki, kā arī lidojoši un ripojoši mērķi – tieši tāpat, kā tas var gadīties medībās. Šajā disciplīnā šaušanas temps kopumā ir nedaudz lēnāks, biežāk jāpārvietojas un mērķi ir daudzveidīgāki nekā, piemēram, tranšejas stendā, kuru pārstāvēja Blaus. Tieši tādēļ dalībniekiem lielākais izaicinājums bija sadalīt spēkus visai dienai un nezaudēt uzmanības fokusu. Kā stāsta sacensību dalībnieks Vilmārs, kas Viesaku šautuvē viesojas otro reizi, šoreiz mērķi šķituši nedaudz vienkāršāki nekā iepriekšējā reizē. "Grūti teikt, varbūt vienkārši tagad protu vairāk nekā pirms diviem gadiem, kad piedalījos pirmo reizi. Toreiz bija atsevišķi mērķi, ar kuriem nezināju, ko iesākt, šoreiz tādu vairs nebija," atzīst Vilmārs. Šim novērojumam piekrīt arī dalībnieks Andris: "Lidojumi bija labi salikti, nebija domāti tikai profesionāļiem. Pirmajā dienā gāja mazliet grūtāk, bet pēc tam otrajā jau krietni raitāk. Pēc ilgākas pauzes bez treniņiem un sacensībām vajadzēja laiku, lai atkal tiktu ritmā. Priecē sacensību organizācija, viss noritēja bez lielām tehniskajām problēmām. Ja vēl rīkos šādus pasākumus, noteikti braukšu."

Nekur nav tik labi kā mājās

Šoreiz sacensību kopvērtējumā uzvaru guva Igaunijas pārstāvis Veiko Tihvans, otrajā vietā atstājot Latvijas sportistu Arni Romanu. Trešo vietu izcīnīja Ģirts Runnis.

Šauj Ģirts Runnis – trešās vietas ieguvējs kopvērtējumā.

Viens no sacensību galvenajiem atbalstītājiem ir "Pulsar Latvija". Šis medību pasaulē plaši pazīstamais uzņēmums ražo termālās un digitālās optiskās ierīces, kas palīdz medīt ētiskāk un efektīvāk. Varam lepoties, ka viena no ražotnēm atrodas arī Daugavpilī un jau vairākus gadus uz daudzu ierīču sāniem ir lasāms uzraksts "Made in Latvia" (ražots Latvijā). Kopvērtējuma uzvarētājs balvā saņēma termālo monokli "Pulsar Axion XQ30". Tas ir rīks, kura galvenā priekšrocība ir kompaktais izmērs un nelielais svars, kas ir nozīmīgi, ja medībās ir daudz un aktīvi jāpārvietojas.

"Kas gan var būt labāks par mednieku saliedēšanās pasākumu, kur var gan pašaut, gan satikties un parunāt par medību un šaušanas sporta pieredzi!

Satiekoties rodas jaunas idejas un zināšanas, tādēļ mums tik ļoti patīk būt šādos pasākumos, atbalstīt tos un motivēt piedalīties arī citiem," stāsta "Pulsar Latvija" pārstāvis Rainers Zimins, kas kopā ar kolēģiem vēroja pasākuma norisi. Sacensību starplaikos runājot ar citu valstu dalībniekiem par medībām un termālo, digitālo ierīču lietošanu, kārtējo reizi atklājies, ka nekur nav tik labi kā mājās. Proti, Latvijas medniekiem nudien ir paveicies ar ļoti liberālu sistēmu attiecībā uz iespējām šīs ierīces lietot medībās, salīdzinot ar situāciju citās valstīs. Par to varam priecāties, jo modernās tehnoloģijas palīdz precīzāk novērtēt dzīvnieku daudzumu platībās un samazināt tādu bīstamu slimību kā Āfrikas cūku mēris un kašķis izplatību. Turklāt teju visi termālie un digitālie tēmēkļi piedāvā attēla ieraksta funkciju. Tas nozīmē, ka ir iespējams nofilmēt šāviena brīdi un gadījumos, ja ir šaubas par šāviena precizitāti vai dzīvnieka uzvedību pēc tā, var noskatīties videoierakstu un izdomāt, kā rīkoties tālāk.

"Pulsar" sarūpējis balvas uzvarētājiem.

"Tā kā daudzi sacensību dalībnieki ir mednieki, kas lieto "Pulsar" produktus, varam klātienē uzklausīt arī atsauksmes par ierīcēm, un tad tālāk nododam tās rūpnīcai. Atsauksmes ir ļoti svarīgas, ražotājs tajās patiešām ieklausās un nākotnē uzlabo ražojumus tā, lai mednieki būtu apmierināti," norāda Rainers, uzsverot, ka ikvienam ir iespēja iesaistīties ierīču dizaina izstrādē.

Sacensības Viesakās nebūt nav vienīgais pasākums, kur klātienē var satikt "Pulsar" pārstāvjus un apskatīt ierīces ārpus veikala telpām. Ir vēl daudzi citi ar medībām un šaušanas sportu saistīti notikumi, kurus uzņēmums atbalsta, no tiem tuvākais ir šautuves "Ievas siers" gada balvas izcīņa, kas norisināsies 12. oktobrī Bebru pagastā.

Raksts tapis sadarbībā ar "Pulsar Latvija".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.