Otrdien agri no rīta Rīgas Pieminekļu aģentūra aizvākusi no Rīgas kanāla malas Kronvalda parkā bez saskaņošanas, tātad nelikumīgi, 2009. gadā uzstādīto Maskavas pilsētas dāvanu – pieminekli krievu dzejniekam Aleksandram Puškinam (1799–1837). "Šodien ir vēl viena vēsturiska diena. Rīgā novācām nelegāli uzstādīto Puškina pieminekli," tviterī ierakstījusi Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola.
Piemineklis aizvākts ar visu postamentu un kanāla malā palicis vien bruģētais laukumiņš. "Izcēlām vienā gabalā. Darbojāmies ar to ļoti rūpīgi. Piemineklis patlaban atrodas mūsu noliktavā. Mums ir konceptuāla vienošanās par tā nodošanu valdījumā Latvijas Mākslinieku savienībai. Kad būs noformēti visi dokumenti, pārcelsim to uz viņu teritoriju," pastāstīja Pieminekļu aģentūras direktors Gunārs Nāgels. Nāgels atzīmēja, ka ar pagājušā gada jūnijā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu" šim nav nekāda sakara – vienkārši aizvākts savulaik nelikumīgi uzstādīts objekts.
Sociālo tīklu lietotāji pārsvarā pauduši atzinību, ka mirklis darbam izvēlēts ļoti piemērots – Latvijas hokeja izlases panākumu un godināšanas eiforijas kontekstā. Tāpēc var pat teikt, ka Rīgā bijuši dubulti svētki.
Jāatgādina, ka Puškina figūru kanālmalā uzstādīja 2009. gada 22. augustā Rīgas svētkos, Rīgas mēra no "Saskaņas centra" Nila Ušakova pašā pilnvaru sākumā. Kā zināms, ar Rīgu Puškina personībai vēsturiski nav nekā kopēja. Viņš pilsētā nekad nav bijis, kaut par to dzejojis. Drīzāk bija runa par pieminekli kā Krievijas "maigās varas" zīmi. Viss notika lielā steigā faktiski politisku apsvērumu dēļ, ignorējot likumā paredzētās formalitātes, jo Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (tagadējā Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde) krievu tēlnieka Aleksandra Taratinova izgatavotās Maskavas pilsētas dāvanas uzstādīšanai šajā vietā atļauju nebija devusi un pret bija arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome. Taču toreizējā Rīgas dome šos faktus vienkārši ignorēja.
Pieminekļa atklāšanā uzstājās un par "mūžīgo draudzību" runāja Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs un Maskavas prefekts Aleksejs Aleksandrovs. Jau toreiz bija skaidrs, ka agri vai vēlu nelikumīgi uzstādītais piemineklis būs jāpārceļ uz citu vietu (vairāk par šiem procesiem "Latvijas Avīze" rakstīja 27. aprīļa numurā: "Kā Puškins ielauzās Rīgā"). Šī gada martā rekomendējošu lēmumu par demontāžu pieņēma Rīgas domes Pieminekļu padomē, bet aprīļa beigās to atbalstīja Rīgas domes koalīcija. Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļa savā paziņojumā vakar pauda, ka pēc formalitāšu nokārtošanas Puškinu varētu glabāt un izstādīt Latvijas Mākslinieku savienības muzejā.
Jautāts par atbrīvotās vietas izmantošanu, Rīgas Pieminekļu aģentūras vadītājs Nāgels sacīja, ka par to nekas nav zināms: "Tomēr gribētu atgādināt, ka mums joprojām trūkst pieminekļu daudziem latviešu rakstniekiem un kultūras darbiniekiem. Varbūt tur būtu jauki novietot pieminekli Kārlim Skalbem? Taču tas jau ir pavisam cits jautājums, ko darīt tālāk."