Ne viens vien, kurš ģimenē sazinās krievu valodā, ienākot pa ārsta kabineta durvīm, daudz nedomājot, uzreiz saka "zdravstvuiķe!" jeb "labdien" krieviski. Ja pretī no medicīnas personāla puses atskan "labdien!", reizēm sākas tracis un pat tiek iesniegtas sūdzības. Jaunie un topošie ārsti skaidro, ka daudzi krieviski runājošie apzināti par saziņas valodu izmanto krievu valodu, pat tad, ja māk runāt arī latviski, vēlāk apgalvojot, ka viņi tiek diskriminēti un saņem nekvalitatīvus pakalpojumus. Jauno ārstu paaudze lielākoties krievu valodu nepārzina (to pierāda Latvijas Jauno ārstu asociācijas veiktā aptauja), un valsts valoda mums ir tikai viena – latviešu! Taču mediķiem pacienta veselība ir pirmajā vietā, tāpēc tiek meklēti dažādi risinājumi, lai situāciju uzlabotu.
Nodaļā iestājas cilvēks no Ukrainas, kurš nerunā latviešu valodā. Visas pieredzējušās medmāsas, kuras varētu ar pacientu sarunāties krieviski, ir aizņemtas, tāpēc pacienta aizvešana uz palātu tika uzticēta jaunajai medmāsai – studentei, kas nerunā krievu valodā.
Pieredzējušās medmāsas tikai pēc laba laika varēja pieslēgties situācijai, un tika konstatēts, ka pacientam ir tādas problēmas, ar kurām patiesībā viņam būtu jāatrodas citā nodaļā. Gados vecākās medmāsas uzskatīja, ka šāda situācija radusies tikai tādēļ, ka jauniete nepārzina krievu valodu.
Šī ir reāla un salīdzinoši nesen pieredzēta situācija, kuras lieciniece bijusi pediatre un miega speciāliste Marta Celmiņa. Tieši viņa bija pirmā, kas cēla gaismā krievu valodas lietojuma problēmu Latvijas medicīnas iestādēs: "Viss sākās ar to, ka pie viena kolēģa "Facebook" ieraksta dalījos ar savu pieredzi – cik reižu es kā latviski runājoša ārste esmu saskārusies ar agresiju un nepatīkamu attieksmi no krieviski runājošo pacientu vai viņu tuvinieku puses. Man par lielu pārsteigumu komentārs guva plašu atbalstu, un tad jau tiku uzrunāta "Panorāmas" sižetam. Ja godīgi, man bija ļoti bail izteikties publiski, jo
Latvijā valda uzskats – ja tu esi latvietis, kurš nerunā krievu valodā, tu esi rusofobs. Taču krievi un citi, kas runā šajā valodā un kuri Latvijā dzīvo gadu desmitiem ilgi, gan aizvien drīkst atļauties nerunāt mūsu valsts valodā."
Problēma ir!
Vēl viens iemesls problēmas aktualizēšanai bija bažas par to, vai informācijas apmaiņa starp ārstu, kurš nesaprot krievu valodu, un pacientu, kurš nemāk vai vienkārši nevēlas runāt latviski, būs pietiekami precīza: "Redzu, ka daudzi jaunie ārsti neprot krievu valodu, un tā dēļ jaunajiem speciālistiem ir milzīga vainas sajūta. Viņiem šķiet, ka šādā gadījumā viņi ir sliktāki par citiem mediķiem. Ir liels sabiedrības spiediens. Piemēram, es esmu tas ārsts, kurš runās latviski, jo šajā valodā varu kvalitatīvi darīt savu darbu, bet ir daudzi jaunie ārsti, kuri centīsies kaut ko pateikt krieviski, lai gan īsti nemāk, un tas rada tiešām lielu risku un apdraudējumu pacienta drošībai."
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadība Martu šajā jautājumā atbalstīja, tāpēc viņa piekrita publiski dalīties pieredzē: "Mani uzrunāja vairāki studenti, sāka stāstīt briesmu lietas – gan par saskarsmi ar pacientiem, gan ar kolēģiem, kuri savā starpā sarunājas krievu valodā. Operācijas laikā, ja starp latviešiem ir viena krievvalodīga māsiņa, kura patiesībā māk runāt latviski, saziņa tomēr norisinās krieviski. Jaunais ārsts šo svešvalodu nepārzina, tāpēc tiek izstumts, neuzzina svarīgas detaļas."
Marta darbojas Latvijas Jauno ārstu asociācijā, kuras paspārnē tapa aptauja par krievu valodas zināšanām un lietojumu veselības aprūpē: "Mūs atbalstīja arī Latvijas Ārstu biedrība, anketa tika izsūtīta visām medicīnas iestādēm un medicīnas pārstāvjiem."
Aptaujas veidošanā piedalījās arī Tīna Luīze Čupāne, kas šogad absolvēja Latvijas Universitāti. Tīna studiju laikā divus gadus ir strādājusi par māsas palīgu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, tāpat darbojusies arī kā brīvprātīgā. Viņa ir viena no tiem studentiem, kuri nebaidījās savu viedokli paust skaļi un atklāti: "Mani uz to pamudināja mana mentore, diplomdarba vadītāja Marta Celmiņa, kura zināja, ka manas krievu valodas zināšanas nav labas. Sākotnēji plānoju runāt anonīmi, taču vēlāk sapratu, ka lielāks labums būs tad, ja dalīšos atklāti. Es saprotu, kāpēc daudzi izsakās anonīmi, – ir bail no vecāko ārstu reakcijas. Taču kopumā no nozares kolēģiem atsauksmes bija labas – viņi priecājas, ka šī problēma tiek aktualizēta. Prieks, ka mana viedokļa paušana nespēlēja man par sliktu, jo rezidentūrā tiku tieši tur, kur vēlējos."