1941. gada 14. jūnijs. Vairāk nekā 15 400 Latvijas pilsoņu deportēja no dzimtenes, daļu uzreiz arestēja, nogādāja ieslodzījuma vietās un nogalināja. Pārējos nometināja Sibīrijā un Kazahstānā. Tā bija pirmā masu deportācija no Latvijas. Sāpe, kas joprojām nepāriet un nekad nedrīkst atkārtoties.Šajā skumjajā dienā daudzi kultūras cilvēki velta savu talantu šā padomju nozieguma upuru godam. "Kultūrzīmes" no šiem notikumiem izcels trīs.

Reklāma

Piektdien, 14. jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, un 15. jūnijā Latvijas Leļļu teātris aicinās uz kritiķu un skatītāju augsti novērtēto iestudējumu "Sibīrijas haiku" Valtera Sīļa režijā, kas pirmizrādi piedzīvoja janvārī. Pēc Jurgas Viles un Linas Itagaki tāda paša nosaukuma grafiskā romāna iestudētā papīra animācijas izrāde vēsta par 1941. gada 14. jūnija notikumiem no lietuviešu zēna Aļģa skatpunkta, palīdzot skaudro deportāciju stāstu izprast un iepazīt vizuāli poētiskā vēstījumā. Izrāde paredzēta pieaugušajiem, jauniešiem un bērniem no desmit gadu vecuma. Lomās – Rihards Zelezņevs, Elīna Bojarkina, Baiba Vanaga, Artūrs Putniņš un Kristīna Varša.

Kadrs no Valtera Sīļa izrādes "Sibīrijas haiku" Latvijas Leļļu teātrī.

Savukārt orķestris "Rīga" 14. jūnijā plkst. 19 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīs latviešu mūzikas koncertprogrammu "Lūgšana". Orķestrim līdzās būs Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris "Sōla". Pie diriģenta pults stāsies diriģenti – Kaspars Ādamsons, Artūrs Oskars Mitrevics un Jurģis Rāts. Nozīmīga daļa koncerta programmā atvēlēta komponista, Lielās mūzikas balvas par mūža ieguldījumu laureāta Viļņa Šmīdberga daiļradei, atskaņojot viņa Trešo simfoniju. Turklāt tieši koncerta dienā – 14. jūnijā – tiks atzīmēta skaņraža 80. jubileja. Šmīdberga sadarbība ar orķestri "Rīga" ilgst jau vairākas desmitgades, kuru laikā orķestrim veltīti oriģinālmūzikas darbi, aranžējumi un pat atjaunots pagājušā gadsimta latviešu roka grupas "Katedrāle" muzikālais materiāls. Ieeja koncertā ar bezmaksas ielūgumiem.

Latvijas Nacionālajā operā 14. jūnijā izskanēs Džuzepes Verdi "Rekviēms". Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā šo vērienīgo opusu atskaņos solisti Jūlija Vasiļjeva, Elmina Hasana, Mateo Lipi un Egils Siliņš, Valsts akadēmiskais koris "Latvija", Latvijas Nacionālās operas koris un orķestris.

Operas festivāla krāšņumā

Sestdien, 15. jūnijā, horeogrāfa Radu Poklitaru un komponista Aleksandra Rodina mūsdienīgais balets "Vijs. Šausmu nakts". Svētdien, 16. jūnijā, Gaetāno Doniceti "Mīlas dzēriens" Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā un Svena Ērika Behtolfa režijā, trešdien, 19. jūnijā, Šarla Guno "Fausts" Aika Karapetjana režijā ar Mārtiņu Ozoliņu pie diriģenta pults. Šie ir notikumi, kurus šonedēļ un nākamnedēļ vēl piedāvās Rīgas Operas festivāls, kas vairāk nekā divdesmit piecu gadu laikā kļuvis par vērtīgu tradīciju. Kopš 2022. gada tā programmā iekļautas arī baleta izrādes. Sezonas un festivālā noslēgumā izskanēs divi krāšņi Galā koncerti – 20. jūnijā Brīvdabas koncertzālē "Mītava" Jelgavā un 21. jūnijā – Latvijas Nacionālajā operā. Skanēs itāliešu un franču opermūzikas pērles, ko radījuši komponisti Džuzepe Verdi, Džakomo Pučīni, Frančesko Čilea, Žoržs Bizē, Šarls Guno, Žils Masnē, Rudžero Leonkavallo un Gaetāno Doniceti. Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā un Elitas Bukovskas režijā uzstāsies solisti Inga Šļubovska-Kancēviča, Tatjana Trenogina, Jūlija Vasiļjeva, Dana Bramane, Ilona Bagele, Raimonds Bramanis, Mihails Čuļpajevs, Andris Ludvigs, Jānis Apeinis un Rihards Mačanovskis.

Džeza mūzikas šarms

Šodien, 12. jūnijā, kultūrtelpā "M/Darbnīca" turpināsies maijā aizsāktā koncertsērija "Brooklyn Jazz". Šoreiz tajā būs iespēja izbaudīt pianista Toma Mikāla veltījumu leģendārajam Thelonious Monk. Šajā sērijā Latvijas jaunās džeza paaudzes spožākie pārstāvji piedāvā savu redzējumu par aizokeāna leģendu paveikto. Toms Mikāls kā džeza pianists absolvējis gan Ventspils Mūzikas vidusskolu, gan Prinča Klausa konservatoriju Groningenā Nīderlandē. Viņš bieži sastopams pie klavierēm dažādos džeza un popmūzikas notikumos Latvijā, uzstājoties kopā ar Kristīni Prauliņu un "The Soulful Crew", ar Elzu Rozentāli, Aiju Andrejevu, Aminatu, Rīgas gospeļkori un vēl citiem lieliskiem mūziķiem. Toms Mikāls ir arī pasniedzējs Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā un komponē mūziku teātra izrādēm un filmām.

Dikļu Dziedāšanas svētkiem – 160

Sestdien, 15. jūnijā, vairāk nekā 3000 koru dziedātāju pulcēsies Valmieras novadā, lai godinātu Dikļos notikušo pirmo Dziedāšanas svētku 160. gadskārtu. Dienas gaitā paredzēts X Mazpilsētu un lauku koru konkurss Mazsalacas kultūras centrā, Garīgās mūzikas koncerts Dikļu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, folkloras un tautas mūzikas kopu muzicēšana, tautas lietišķo mākslas studiju darbu parāde un vakarā lielkoncerts "Jaunā Zelt" Neikenkalna dabas koncertzālē. Svētku koncerta mākslinieciskā vadītāja godā diriģents Mārtiņš Klišāns, režisors – Juris Jonelis.

Tikšanās ar Annu Rancāni

Anna Rancāne.

Piektdien, 14. jūnijā, Lūznavas muižā notiks dzejnieces un politiķes Annas Rancānes (attēlā) autorvakars, kurā skanēs viņas dzeja un pārdomas par laiku, kurā dzīvojam. Varēs arī iejusties latgaliskajā mentalitātē ar kadriļu deju grupu ("Lūznovys kadriļs"), vīru kora "Graidi" balsīm un dziesmām ar A. Rancānes vārdiem.

Skan Rīgas festivāls

Rīt, 13. jūnijā, Rīgas festivālā Spīķeru koncertzālē uzstāsies kolorītais duets – vijolniece Darja Smirnova un pianiste Roksana Tarvide. Bet sestdienas, 15. jūnija, vakarā uz Dzintaru koncertzāles skatuves satiksies talantīgais pianists Georgijs Osokins un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" franču diriģenta Remī Balo vadībā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.