2002. gadā Nepālas Mustāngas reģionā mītošās nomadu ģimenes stāstīja par kāda neredzēta radījuma atstātām pēdām un apspalvojuma kušķiem. Nomadi sprieda, ka tos varētu būt atstājis mītiskais Jetijam līdzīgais radījums Mitess.

Kā liecina novērotās pēdas, radījumam neesot papēžu – tie esot pazuduši, kad budistu mūka Guru Padmasambhava zirgs uzkāpis guļošajai būtnei uz kājām. Nākamajā vasarā vietējā ciema iedzīvotāji pētniekiem rādīja dziļas bedres, ko mītiskais dzīvnieks izracis, meklējot savu iecienītāko ēdmaņu – Himalaju murkšķus. Vien piecus gadus vēlāk pētniekiem izdevās savām acīm dzīvnieku novērot. Mītiskais Mitess nebija nekas cits kā brūnais lācis ar dzeltenīgu seju un apkakli līdzīgi kā Tibetas brūnā lāča pasugai. Bija zināms, ka Himalaju brūnais lācis mīt Indijā, bet Tibetas lācis – Tibetā, savukārt nebija skaidrs, kura no šīm sugām beidzot novērota Nepālā. Tika uzskatīts, ka lāču populācija Nepālā, visticamāk, nepārsniedz 20 īpatņus, tādēļ 2012. gadā tika izstrādāts lāču aizsardzības plāns, kurā bija minēti vēl nepublicēti pētījumi, kas apstiprināja šo dzīvnieku klātbūtni valstī. Vēlāk tos izdevās fiksēt arī meža kamerās. 2017. gadā lāčus novēroja arī Khančendžunga kalna reģionā, kur cilvēki tos uzskatīja par lielām mežacūkām. Tajā pašā gadā klajā beidzot nāca arī pētījums, kas ar ģenētiskā materiāla pierādījumiem apstiprināja, ka novērotā būtne nav nedz Jetijs, ne Mitess, ne mežacūka, bet gan Tibetas lācis.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.