Domāju, ikvienam ir zināms šis mīlīgais, skaistais, krāsainais, bet tajā pašā laikā nedaudz asais salīdzinājumā ar citām Latvijā sastopamajām zivīm svītrainais asaris. Šis mūžīgais mednieks sastopams gandrīz katrā mūsu zemes ūdenskrātuvē. Makšķernieki ar pieredzi zina, ka asarus iespējams ķert, izmantojot visdažādāko veidu rīkus un pielietojot dažādu makšķerēšanas tehniku. Šīs plēsīgās zivs gaļa ir balta un arī garšīga.
Sugas izcelsme un apraksts
Asari pieder pie kaulzivju klases, asarveidīgo kārtas, asaru dzimtas. Pavisam pie šīs dzimtas pieder trīs zivju sugas (zandarti, ķīši un asari), visas šīs zivis sastopamas mūsu ūdeņos. Pirmā asaru rakstveida pieminēšana ir datēta ar 1704. gadu, lai gan pastāv uzskats, ka asaru pieminēšana plašajā tautas mutvārdu literatūrā parādījās daudz agrāk. Ja pievēršamies vēsturei, tad noteikti jāpiemin, ka pirmais, kas zinātniski aprakstīja asarus, ir zviedru ihtiologs Peters Artedi, tas notika 18. gadsimta 30. gados. Jau nedaudz vēlāk Kārlis Linnejs klasificēja asari 1758. gadā, pamatojoties uz Petera Artedi materiāliem. Kārlis Linnejs savas piezīmes veica, novērojot asarus, kas apdzīvo Zviedrijas ezerus. 19. gadsimta 20. gados šo zivi detalizēti pētīja franču zinātnieki Akille Valenciens (Achille Valenciennes) un Žoržs Kivjē (Jean Léopold Nicolas Frédéric, baron Cuvier), kuri minēja vairākas ārējās zivju īpašības.
Šobrīd asari tiek uzskatīti par teicami izpētītu zivi, gandrīz viss ir zināms par to morfoloģiju, attīstību un augšanas posmiem. Raksturojot asari, nevar nepieminēt tā svītraino un aso apģērbu, kas laikam tomēr ir galvenā zivs atšķirība.
Interesants fakts. Es domāju, ka gandrīz katrs makšķernieks iesācējs kā pirmo paša noķerto zivi var nosaukt tieši asari. Šie svītrainie mednieki ir attēloti dažādos klasiskajos mākslas darbos, turklāt asari redzami arī uz dažādu valstu pastmarkām, bet dažās valstīs, piemēram, Vācijā un Somijā, pilsētu ģerboņus rotā tieši šī zivs.
Izskats un īpašības
Ķermenis augsts, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute vērsta uz priekšu, ar sīkiem un daudziem zobiņiem. Mugura zaļgani brūna, sāni zaļganīgi dzelteni, vēdera daļa dzeltenīga vai balta. Uz sāniem 5–9 tumšas šķērssvītras. Uz muguras divas spuras, no kurām pirmā ir garāka, augstāka un ar asiem dzeloņiem. Pirmās muguras spuras galā melns plankums. Pirmā muguras spura ir pelēcīga, savukārt otra ir zaļgani dzeltena. Vēdera spuras, anālā spura un astes spura ir sarkana, oranža vai ar koši sarkanu apmali. Krūšu spuru garums ir mazāks nekā vēdera spuru garums. Astes spura ir tumša pie pamatnes, un tuvāk astes galam un sānos ir manāma sarkana krāsa.
Pieauguša asara purns ir ļoti strups, bet aiz galvas ir manāms neliels kupris – jo vecāks asaris, jo lielāks šis kupris. Augšžokļa gals sakrīt ar vertikālo līniju, kas vijas cauri zivs acu centram, kuras varavīksnene iekrāsojusies dzeltenīga.
Žaunu vāku malas ir asas. Zivju zobi ir sariem līdzīgi, atrodas rindās pie aukslējām un žokļu zonā. Žaunu apvalki nav saauguši kopā, zivju vaigi ir pārklāti ar zvīņām, astes spuras tuvumā nav zvīņu. Mazuļiem ir smalkākas zvīņas, kas pamazām kļūst rupjākas, stiprākas un cietākas.
Cik lieli var izaugt asari?
Par lieliem uzskata asarus, kuri sasnieguši 45 līdz 50 cm, bet svaru 2–2,1 kg, ir ziņas par vēl lielākiem eksemplāriem, taču tie sastopami ļoti reti. Mazākie asari ir plaši izplatīti gandrīz visās ūdenstilpēs. Tajās mītošo asaru garums un svars atkarīgs no pašas ūdenstilpes rakstura. Asara ķermenis izskatās nedaudz saspiests no sāniem, to klāj ļoti mazas, taču ļoti blīvas zvīņas.
Asara dzīve sākas piekrastes ūdens augu biezokņos. Šeit asaru mātīte iznērš ikrus, asaru tēviņš tos apaugļo, un šie vaislinieki par ikru attīstību vairs pilnībā neinteresējas, attīstās ikri, attīstās mazuļi, un aug mazie asarīši. Parasti asaru jaunā paaudze dzīvo baros, dažreiz ļoti lielā barā, bet, jo lielāks asaris izaug, jo mazāks kļūst bariņš.